Prethodni članak
Sljedeći članak

Sezonski poslovi u inozemstvu - koji se poslovi nude i gdje?

Počela je potraga za sezonskim poslom. Pod sloganom „Bolje išta nego ništa.“, u uvjetima rekordno visoke nezaposlenosti u Hrvatskoj, sezonci se spremaju na put....


Počela je potraga za sezonskim poslom. Pod sloganom „Bolje išta nego ništa.“, u uvjetima rekordno visoke nezaposlenosti u Hrvatskoj, sezonci se spremaju na put. Naime, velika većina onih koji nađu sezonski posao zbog toga će na nekoliko mjeseci napustiti stalno mjesto stanovanja i zaputiti se u nova odredišta za život i rad.

Kad je riječ o sezonskim poslovima u Hrvatskoj, to ponajprije znači odlazak na jug. Na Jadranu počinje turistička sezona, potrebe za radnicima su velike i to je zaista šansa za sve, a posebice one dugotrajno nezaposlene da si barem za koji mjesec osiguraju redoviti izvor prihoda.

Sezonci u inozemstvu

Svake godine sve je veći broj hrvatskih građana koji sezonski posao planiraju potražiti u inozemstvu. Kao najpoželjnije destinacije izdvojile su se Kanada, Njemačka, Austrija, Norveška. Razlog zašto se radije odlučuju za poslodavca izvan hrvatskih granica ponajprije je daleko bolja plaća za sezonski posao u inozemstvu. Prema nekim procjenama u Njemačkoj oko pet tisuća hrvatskih građana radi nekoliko mjeseci godišnje na raznim sezonskim poslovima.

U ponudi su poslovi na farmama, u vrtovima, vinogradima, preradi voća i povrća, piljenju drva i sl. Većina nezaposlenih godinama radi kod istog poslodavca pa im ugovori stižu na ime uoči početka sezone određenih radova. Između Hrvatske i Njemačke dugi je niz godina na snazi Sporazum o postupku zapošljavanja hrvatskih državljanina u Njemačkoj, a posredovanje u zapošljavanju temeljem ovoga Sporazuma obavlja Hrvatski zavod za zapošljavanje.

Sezonski posao u Njemačkoj tradicionalno je vrlo tražen, zbog dobre prilike za zaradu, visoke razine sigurnosti i riješenih administrativnih pitanja jer Sporazum regulira sva pitanja – postupak zapošljavanja, pravo boravka, smještaj sezonskih radnika i sve ostalo vezano za sezonski posao u Njemačkoj.

Koji se poslovi nude?

Posljednjih se godina, kada je u pitanju sezonski posao, najviše traže djelatnici u poljoprivredi (sadnja, ratarstvo, vrtlarstvo, vinogradarstvo), u preradi voća i povrća, šumarskoj industriji, kao što su radovi na šumskim gospodarstvima, piljenje, struganje i impregnacija drveta, djelatnici u hotelijerstvu i ugostiteljstvu, te u području zabave.

Kako se prijaviti za sezonski posao u Njemačkoj?

Za sezonski posao u Njemačkoj preko Zavoda za zapošljavanje potrebno je savjetniku za sezonsko zapošljavanje dostaviti popunjeni obrazac prijave. Za sezonski posao u Njemačkoj ne raspisuju se natječaji, već Zavod za zapošljavanje potražuje u evidenciji prijavljenih po potrebi, odnosno kada Savezna agencija za rad SR Njemačke dostavi iskaz potrebe za sezonskim radnicima.

Zavod poziva prijavljene kandidate za sezonski posao u Njemačkoj koji ispunjavaju uvjete te dostavlja obrazac prijave njemačkom Središnjem uredu za zapošljavanje u inozemstvu za one kandidate koji pristaju na sezonski posao u Njemačkoj. Nakon što poslodavac odabere kandidate za sezonski posao u Njemačkoj, komunikacija između poslodavca i kandidata odvija se preko Zavoda za zapošljavanje u Hrvatskoj i  njemačkog Središnjeg ureda za zapošljavanje u inozemstvu u Njemačkoj. Sezonski posao u Njemačkoj može trajati najdulje šest mjeseci u godini, odnosno, do najviše 9 mjeseci u zabavnoj djelatnosti.

Branje šparoga od ožujka do lipnja

Tko planira tražiti sezonski posao u Njemačkoj, možda ga privuče mogućnost zarade u poljoprivredi, no nemojte se prijaviti ako niste spremni na težak rad, jer radi se od jutra do mraka. Poznato je kako hrvatski radnici uglavnom rade u njemačkim poljima berući šparoge, jagode, jabuke, a sve se više nudi i berba hmelja. Branje šparoga u Njemačkoj plaća se po satu, proteklih godina moglo se zaraditi od četiri do najviše šest eura po satu. Međutim, kada se odbije trošak smještaja, jednog ili dva obroka dnevno, osiguranja u slučaju nesreće, iznos zarađen po satu branja šparoga kreće se nešto više od tri eura.

U šparoge uglavnom odlaze žene, koje kod kuće ostavljaju obitelj, djecu, kako bi u nekoliko mjeseci zaradile dovoljno za cijelu godinu. Kad se odbiju svi troškovi, uz marljiv rad i dobro raspolaganje sa svakim eurom, radnici se kući mogu vratiti i s 20.000 kuna. Njemački poslodavci pamte dobre radnike pa im već prije početka sezone šalju ugovore za sezonsko zapošljavanje.

Osim sezonskih radnika u Njemačkoj, također postoji mogućnost zapošljavanja gostujućih radnika na vrijeme od 18 mjeseci, zapošljavanja medicinskih sestara ili tehničara, te studenata na stručnoj praksi tijekom ljeta.

Izvor: Žena.hr

Još članaka iz "Business"

Facebook