U derbiju 7. kola grubost i sudac Kumpar glavni akteri

Kad odete na utakmicu gdje se sastaju dvije vodeće momčadi u prvenstvu onda očekujete kvalitetan nogomet i uzbudljivu ut

Kad odete na utakmicu gdje se sastaju dvije vodeće momčadi u prvenstvu onda očekujete kvalitetan nogomet i uzbudljivu utakmicu prepunu lijepih poteza, prilika i golova. Ono što se u nedjelju događalo u Mihovljanu bilo je sve osim gore nabrojanog. Utakmica je obilovala nepotrebnim grubostima, simuliranjima, pretvaranjima, sitnim prljavštinama i sudačkim što pogreškama, što dvojbenim odlukama.

Prva, reći ću dvojbena odluka dogodila se u 9. minuti susreta. Nakon napada gostiju domaća obrana je došla u posjed lopte. Prilično požrtvovno između dva domaća igrača igrač gostiju Bandalo krade loptu i daje si prilično dugačak „for“. Iako je izgledalo da tu loptu ne može stići prije nego što napusti granice igrališta Bandalo je krenuo za njom. Domaći vratar Končevski je također vidio da Bandalo ne može stići do lopte te je stao na mjestu, širom raširio ruke i ostao u tom položaju nepomično stajati. U prolasku pored Končevskog Bandalo pada kao pokošen, a sudac Kumpar odmah pokazuje na bijelu točku.

Mišljenja oko ove odluke Kumpara su podijeljena. Ja spadam u grupu onih koji nisu vidjeli nikakav kontakt, iako sam bio vrlo blizu mjesta događaja. Nakon minutu, dvije prišlo se izvođenju najstrože kazne. Loptu je namjestio Šaronja i opalio u lijevu stranu gola, gdje se bacio i Končevski, koji je bio za malo prekratak i gosti su poveli.

Sljedeću spornu situaciju bilježimo u 15. minuti. U napadu su bili domaći i gosti na nekih 30-ak metara od gola, prilično ukoso s lijeve strane ruše Halužana. Kumpar sudi faul. Loptu je namjestio L. Kantolić i odlično pucao preko zida i pogodio prečku. Lopta se od prečke odbila prema dolje i gostujući vratar Strahonja uz pomoć još jednog suigrača izbacuje loptu i otklanja opasnost.

Međutim domaći su protestirali tvrdeći da je lopta odbivši se od prečke prešla gol liniju i da je tek onda izbijena natrag u igralište. Njihovi protesti nisu urodili plodom i utakmica je nastavljena. Domaći su pokušali poravnati rezultat i nizale su se prilike pred gostujućim vratima, a lopta je završavala ili u rukama gostujućeg vratara i izvan okvira gola.

Vrijedi spomenuti i 25. minutu kad je u jednom napadu gostiju Bandalo još jednom pao kao pokošen u domaćem kaznenom prostoru i tražio najstrožu kaznu, sudac Kumpar mu je ovog puta pokazao žuti karton. Iako sam pomislio da je Bandalo dobio karton zbog simuliranja u službenom zapisniku je navedeno da ga je dobio zbog preoštrog starta.

Pred kraj poluvremena bilo je još nekoliko prilika za goste, od koje su onu iz 43. minute pretvorili u gol. Pozaić je ubacio sa strane, Bandalo je bio na nekih 10 metara od gola, negdje točno po sredini gola, te je iz okreta pucao, dok je vratar domaćih Končevski mogao samo pogledom ispratiti loptu. Ali ni taj gol nije prošao bez protesta domaćih koji su tvrdili da je dodavač Pozaić bio u nedozvoljenoj poziciji (zaleđu) prije nego što je došao do lopte.Vodstvom gostiju od 2:0 se i otišlo na odmor.

U drugom dijelu su domaći pritisnuli od prve sekunde i to im se isplatilo već u 2. minuti nastavka. Korner je izveo L. Kantolić, u sredini je najviši u skoku i najspretniji Kuternik koji glavom postiže gol za smanjenje vodstva gostiju. U narednih 15 minuta igra se skoro isključivo pred gostujućim golom, ali gola nema. Kako je utakmica odmicala prigode domaćih postajale su sve rjeđe, a gosti su još dodatno počeli prijetiti iz kontri, u kojima lopta nikako nije htjela Pozaića koji se čak tri puta našao oči u oči s Končevskim i niti jednom ga nije savladao.

I pred sam kraj utakmice još jedan sporni detalj. Dvije minute prije kraja u kaznenom prostoru domaćih je srušen Sedak Benčić i sad gosti traže najstrožu kaznu.

U protestiranju kod Kumpara je najžešći bio sam Sedak Benčić koji je zbog psovki upućenih Kumparu dobio izravni crveni karton. Zašto to isto nije Kumpar primjenio na početku utakmice kad mu je vratar domaćih izgovorio svašta ostaje znano samo njemu.

Mi koji volimo nogomet možemo se nadati da će ovakvih utakmica biti sve manje, ili ću na kraju poslušati svoju ženu i nedjeljno popodne provesti s njom i djecom, a ne na nazovi utakmicama.