Nakon pravog trilera Mladost MB ostala u 1. ligi veterana

Doigravanje za 1. ligu veterana: Golubovec – Mladost MB 2:1, 1:2 (3:6)

Dosta zanimljivosti na kraju nogometne sezone u Zagorju. Službeno su ju zapravo zatvorili veterani. Naime, čak i nakon što se Straža kod seniora plasirala u 4. NL središte i nakon završetka svih ostalih kategorija, veteranima su ostale još 2 utakmice. Razlog je ove godine uvedeno doigravanje za popuni 1. zagorske lige veterana. Ova je odluka donesena tijekom ove sezone, na kraju jesenskog dijela. Iako je zapravo rijetko praksa da se promijene u sustavu natjecanja donose za aktualnu sezonu, u ovom slučaju napravljena je iznimka. Inače, prije samo 2 godine u NSKZŽ stav je bio da sustav sa dva razreda za veterane nije dobar, pa su na glasanje ponuđena tri nova prijedloga sustava natjecanja.

Najviše je tada glasova dobio sustav sa jednom 1. logom od 10 klubova, te dvije regionalne za ostale klubove. Prijedlozi su još bili 3 regionalne i 2 regionalne lige. No, na spomenutom jesenskom sastanku priča je okrenuta i odjednom je u igru vraćen i aktualan sustav sa dva jakosna razreda, dakle 1. i 2. ligu i ubačene su te kvalifikacije predzadnje ekipe iz 1. lige sa drugom iz 2. lige i to odmah za ovu sezonu. A u tom doigravanju našli su se Golubovec, kao drugoplasirana ekipa 2. zagorske lige, iza Inkopa, koji je izravno osigurao 1. ligu, i Mladost MB, koja je dohvatila predzadnje mjesto, iako je na jesen bila uvjerljivo zadnja, sa 7 bodova zaostatka za Tondachom. No, na kraju je imala 7 bodova prednosti pred Tondachom, koji je izravno ispao u 2. ligu, a Mladost je u bitno jačem, pomlađenom sastavu nego na jesen krenula, neminovno kao favorit u ovo doigravanje. No, i Golubovec se ovdje nešto pitao.

Golubovec preokretom slavio u 1. utakmici

Inače, savez je ovim utakmicama pridao veliku pažnju. Iako veterane inače sudi jedan sudac, a delegat je nepoznat pojam, odlučeno je da u ove dvije utakmice stignu 3 suca plus delegat. Za prvu utakmicu u četvrtak, na Tijelovo, domaćini su animirali i navijače, pa se uz one gostujuće i brojne druge veterane skupilo 200-tinjak gledatelja, što je za veteranske pojmove do sada bilo nezamislivo. Početak prve utakmice donio je terensku inicijativu Mladosti, koja je imala više loptu u nogama, imala je i pokoju prigodu, tj. pokušaj uglavnom s distance, no nekih baš vrlo izglednih prilika nije bilo. Domaćini dosta suzdržani, sa najvećom prijetnjom u samoj završnici poluvremena i to nakon dva uzastopna kornera. Pokazat će se da će ti  korneri do samog kraja biti velika opasnost za goste, iako nisu rezultirali golom, ali vrlo opasan je bio baš taj zadnji u prvom poluvremenu, kada je Dario Tušek pogodio stativu, pa se lopta sretno odbila od golmana Željka Gabuda u polje, a vrlo lako je mogla i u gol.

Nažalost, kao da nije bilo dosta što su i jednima i drugima zbog ozljeda nedostajali neki igrači, domaćinima se već u 7. minuti ozlijedio Denis Sabljaković, kojemu je nakon jednog duela sa Miroslavom Čukmanom napuknuo nos. I sam Čukman primio je kasnije nehotični udarac nogom u glavu, no baš je on u 53. minuti pobjegao po desnoj strani, nabacio na drugu stativu, gdje se sam našao Berislav Tomorad i glavom pogodio za 0:1. Nakon toga Mladost je pritisnula još jače, Tomislav Jantolek je pogodio stativu i 20-ak minuta igralo se na polovici domaćina.

No, Golubovec tada pokazuje karakter, počinje se dizati i sve češće završava po bokovima pred golom gostiju. Tako se u 70. minuti po desnoj strani probio Mario Petrinec i nabacio po zemlji, a gostujući stoper Josip Hercigonja uklizao je i nes(p)retno loptu gurnuo u vlastitu mrežu. Bodreni navijačima, domaćini su krenuli po pobjedu i do nje su u završnici stigli. Doslovce u zadnjem napadu Velimir Klarić je izborio prekršaj na kojih 22-23 metra. Domaćini su čak zamjerali sucu Željku Tuđi da nije dovoljno udaljio živi zid, pa je Slavko Zebec zbog prigovora zaradio i žuti karton. No, Klariću udaljenost ipak nije smetala, pogodio je sjajno preko živog zida, sam gornji lijevi kut Gabuda za konačnih 2:1 u prvoj utakmici.

Odluka tek nakon penala

U uzvrat u nedjelju Mladost je ušla još odlučnije. Već u 12. minuti Denis Pugar puca sa 20-tak metara, a kolman Marko Kralj brani, no lopta mu ispada, a na nju natrčava Berislav Tomorad, i pogađa za 1:0. Mladost napada i dalje, te Dražen Sušinjak u 35' minuti sa 20 metara pogađa za 2:0. Gosti su najozbiljnije priprijetili u završnici prvog dijela kada je Slavko Zebec iznio loptu i stigao sve do 20-tak metara od gola Gabuda. Akcija je završila sjajnim udarcem, ali i lijepom paradom Željka Gabuda.

U nastavku Tomorad se skoro prometnu iz junaka u tragičara, jer je kod 2:0 sam izbio pred Kralja, no ovaj mu je obranio prizemni udarac. S druge pak strane gosti kreću na sve ili ništa, ponovno se oslonivši na duge lopte i ubacivanja. I baš kao i u prvoj utakmici Mladost gubi konce , počinje panika i u 71. minuti nakon jednog ubačaja Tomislav Forko skreće glavom loptu u svoju mrežu. Nakon toga Gabud sjajno brani dva pokušaja gostiju, koji su imali priliku sve riješiti u 80 minuta.

U 78. minuti je malo i zaiskrilo, kod jednog dosuđenog prekršaja za Mladost. Gosti se nisu slagali, a sa reakcijom je pretjerao Stjepan Bistrović i zaradio isključenje. Kad se sve skupa smirilo, sudac Nikola Kožar odsvirao je kraj, a to je značilo rulet penala, koji je odlučio o 14. prvoligašu. Za Mladost su na početku zabili Kreber i Sušinjak. Gabud je obranio udarac Bačku, a Zebec je pogodio prečku, pa je Mladost imala velikih 2:0. No, tada Tomorad pogađa stativu, a Tušek smanjuje na 2:1. Ipak Moštak pogađa za 3:1, Bujanić za 3:2, a točku na i turbulentne sezone za Bistričance stavlja Pugar za konačnih 4:2, ili ukupnih 6:3. Veliko slavlje veterana Mladosti uveličala je i limena glazba KUD-a Lovro Ježek. Tako će Mladost ipak i slijedeće sezone igrati 1. zagorsku ligu veterana, moglo bi se reći protiv svih prognoza, nakon jesenskog dijela. No, nogomet je sport koji ponekad ponudi i ovakve priče, začinjene sa zajedništvom i malo inata.

GOLUBOVEC – MLADOST MB 2:1 (0:0)

NOVI GOLUBOVEC: igralište NK Golubovec, SUCI: Ž. Tuđa (Zabok), A. Gamilec (Krapina), V. Peharec (V. Trgovišće),

STRIJELCI: 0:1 Tomorad 53', 1:1 Hercigonja (AG) 70', 2:1 Klarić 80';

Žuti kartoni: Mahmet (Mladost MB) 18' – namjerno igranje rukom, Bistrović (Golubovec) 46' - preoštar start, Pavlek (Golubovec)  49 '- preoštar start, Zebec (Golubovec)  79' – nesportsko ponašanje

GOLUBOVEC: Kralj, Tušek, Bujanić, Zebec, Klarić, Bačak, Sokolić, Pavlek, Horvat, Bistrović, Sabljaković; još su igrali: Petrinec, Delija, Mutak, Culjak

MLADOST MB: Gabud, Tomorad, Hercigonja, P. Ozimec, Forko, Dolčić, Čukman, Moštak, Pugar, Jantolek, Matošević; još su igrali: Skuliber, Habazin, Mahmet, Markuš

MLADOST MB – GOLUBOVEC 2:1 (2:0), nakon penala 6:3

MARIJA BISTRICA: igralište NK Mladost, SUCI: N. Kožar (D. Stubica), F. Sinković (Lepajci), D. Veseljak (Zabok),

STRIJELCI: 1:0 Tomorad 12', 2:0 Sušinjak 35', 2:1 Forko 71' (AG); penali: 1:0 Kreber, Bačak – Gabud obrana, 2:0 Sušinjak, Zebec – prečka, Tomorad – stativa, 2:1 Tušek, 3:1 Moštak, 3:2 Bujanić, 4:2 Pugar

Žuti kartoni: Tušek (Golubovec) 28' – prigovor na odluku suca, Zebec (Golubovec) 73. – prigovor na odluku suca; S. Dijanić (Mladost MB) 75' – preoštar start

Crveni karton: Stjepan Bistrović (Golubovec) 78' - (udaranje suca dok je igra bila zaustavljena ramenom o rame jačim intenzitetom)

MLADOST MB: Gabud, Dijanić, S. Tomorad, Hercigonja, Kreber, P. Ozimec, Sušinjak, Forko, Moštak, Pugar, Jantolek; još su igrali: Matošević, Čukman, Dolčić

GOLUBOVEC: Kralj, Tušek, Bujanić, Petrinec, Zebec, Delija, Klarić, Bačak, Pavlek, Horvat, Bistrović, još su igrali: Mutak, Culjak