Prethodni članak
Sljedeći članak

OPG KUPILEK: Želimo sagraditi prvu kušaonicu voćnih vina u Hrvatskoj

Na dvije plantaže ukupne površine 1,9 ha, sa zasađenih oko četiri tisuće grmova u Novim Dvorima kod Klanjca, složna obitelji Jambrešić, po principu EKO uzgoja kupina, dobiva mirisno i ljekovito kupinovo vino i druge prerađevine


Još davne 1991. moja mama Dragica i otac Ivan su u svom malom vrtu zasadili prvu sadnicu kupina koje su ukrašavale naše imanje. Plodove su uspješno prodavali tako da bi bila prava šteta da nismo krenuli u plantažni uzgoj ovog voća. Krajem osamdesetih posjetili su nas agronomi iz tadašnje DONE koji su proveli analizu naše zemlje te ustanovili da je idealna za uzgoj bobičastog voća. Tako je sklopljen kooperantski ugovor o otkupu kupina: mi uzgajamo, beremo i dostavljamo svježe kupine, otkupljivač preuzima i plaća kupine - istaknuo je naš sugovornik Igor Jambrešić, dodajući kako je uspješna suradnja trajala do ranih devedesetih, no tadašnji Domovinski rat i novonastala tržišna situacija onemogućava otkupljivača da i dalje otkupljuje njihove kupine i tako im stvara problem u plasmanu svježih kupina.

Tada je nastupila najbitnija prekretnica u njihovom obiteljskom poduhvatu, poslovni problem pretvaraju u danas dobro uhodani posao. - Uz upornost naših roditelja i nas djece u pronalaženju novog načina distribucije naših kupina, došli smo do ideje o proizvodnji ljekovitog kupinova vina. Osnovnu recepturu o proizvodnji vina dali si nam enolozi s Agronomskog fakulteta u Zagrebu i tako 1993. nastaje prva pokusna bačva kupinovog vina "Kupilek". Deset godina kasnije obranio sam diplomsku radnju na stručnom studiju Ekonomije na temu "Poduzetnički plan proizvodnje ljekovitog kupinovog vina". Mogu reći da sam jedan od sretnika koji se danas bavi poslom kojeg sam kao dijete zavolio, a kasnije ga usavršio svojim školovanjem - ponosno ističe iskusni diplomirani ekonomist.

Kroz godine rada, kazao je, stekli su bogato iskustvo u proizvodnji i preradi kupina. Uz savjete stručnjaka, a ponajviše učeći na vlastitim primjerima, nude proizvode čiju kvalitetu iz godine u godinu mogu ponavljati. Kupinino bogatstvo su zapravo kiseline koje ona posjeduje i velika količina željeza i vitamina C. Sadržaj prirodnog šećera kupine premalen je da bi vino bilo jako slatko. Na upit kakva je konkurencija vezana na uzgoj kupina i njenih prerađevina, pohvalio se: U Hrvatskoj ne postoji konkurencija u jednom velikom proizvođaču. No postoji u većem broju manjih. Trenutno imamo sklopljene ugovore s dva stalna kooperanta koji nam isporučuju kompletan urod svježih kupina. Dakle, konkurencija postoji i ja kao vlasnik i nositelj obiteljskog bussinesa pratim što ona radi u svakom trenutku – rekao je Jambrešić napominući da su prije par godina podigli novi nasad kupina od 3000 grmova kupina na površini od 1,5 ha gdje planiraju sagraditi prvu kušaonicu voćnih vina u Hrvatskoj u kojoj će posjetitelji moći degustirati vino i ponešto naučiti o samim kupinama i našem prelijepom klanječkom kraju.

O kvaliteti KUPILEKA govore i mnoge zlatne medalje za kakvoću njihova vina. - Samo vrhunska namirnica, dugogodišnji predan rad uz provjereni proces proizvodnje mogu dati kvalitetan proizvod. To je jedini ispravan put ka poduzetničkom uspjehu, što potvrđuje veliki osmjeh našeg našeg konzumenta i radost darivane osobe "KUPILEKOM - zaključio je svoju priču o uspjehu ambiciozni Igor Jambrešić.

Još članaka iz "Zagorski list"

Facebook