Prethodni članak

Ministrica o otpadu u Poznanovcu: 'Novac je osguran, početak sanacije bit će najesen'


Ministrica zaštite okoliša i zelene tranzicije Marija Vučković stigla je danas u Poznanovec, kako bi najavila kada će se i na koji način zbrinuti ilegalno skladišteni otpad na prostorima bivše tvornice Inkop.

Ekološki i zdravstveni problem

O ekološkom problemu koji je, kako tvrde mještani Poznanovca, već do sada imao velikog lošeg utjecaja na zdravlje stanovnika, mještani upozoravaju već godinama. Održali su i nekoliko prosvjeda kojima su upozoravali kako se na prostorima bivše tvornice Inkop ilegalno dovozi svakojaki otpad, koji se u gluho doba noći pali i zakapa u zemlju, slali apele i upozoravali nadležne da se u njihovom mjestu događa nešto opasno.

Sve dok Europol početkom ove godine nije razotkrio mrežu ekološkog kriminala i objavio kako je uhićeno 13 osoba osumnjičenih za organizaciju ilegalnog uvoza opasnog otpada iz Italije, Slovenije i Njemačke u Hrvatsku. Dio tog otpada, umjesto da bude propisno zbrinut, završio je zakopan na najmanje tri lokacije, uključujući i Poznanovec. Unatoč tome, ilegalno odlagalište otpada u Poznanovcu još uvijek nije sanirano, iako mještani upozoravaju na zagađenje koje iz toga proizlazi, mole i traže nadležne da se to smeće čim prije makne iz njihova mjesta, gdje je od malignih bolesti u prošlih par godina umrlo nekoliko mladih žena, a druge se bore s istima.

Najava rješavanja problema

Nakon sastanka s ministricom Vučković, načelnik Općine Bedekovčina Darko Ban istaknuo je da se o ovom problemu odlaganja otpada u bivšoj tvornici Inkop u Poznanovcu priča već mjesecima. - Održano je i nekoliko prosvjeda, a danas je kod nas u posjeti ministrica zaštite okoliša. Imali smo sastanak u Općini, prikazali smo joj dosadašnje aktivnosti koje smo proveli kao Općina, obišli smo teren, nismo ulazili u posjede koji nisu u našem vlasništvu. Razgovor je protekao dobro, vjerujem u volju i želju ministrice da nam pomogne i vjerujem da ćemo taj otpad maknuti iz Poznanovca na zadovoljstvo svih mještana i mene kao načelnika Općine - rekao je Ban.

Točne količine odloženog otpada se ne znaju, dodaje Ban. - Po procjenama je 10 tisuća tona ovdje odloženog otpada. Na ovoj je lokaciji to 5 godina, a na drugoj još i dulje. Sanacija još nije krenula. Zaustavili smo dovoženje novih količina otpada, to je najbitnije. Vjerujem da ćemo u sanaciji i odvoženju iz Poznanovca uspjeti. Dobili smo obećanje, postupak je pokrenut, a o detaljima će ministrica - zaključio je načelnik Darko Ban.

Jasna Ocvirek, predsjednica Udruge žena Jana Poznanovec koja je pokrenula prosvjede, izrazila je zadovoljstvo dolaskom ministrice i njezinim prijedlogom rješenja za problem otpada.  - Znamo da neće biti brzo sanirano. Bit će još puno predradnji istraga, ali joj velika hvala što je došla i objasnila kako će to teći. Sada imamo nadu da će se ovaj opasni otpad maknuti iz centra mjesta – poručila je Ocvirek.

Analize vode i porasta malignih bolesti

Župan Željko Kolar zahvalio je ministrici na dolasku, kao i ministarstvu na svemu što čini kako bi se ovaj problem u Poznanovcu riješio. – Zahvaljujem i mještanima što su pokazali veliku inicijativu, ali i razumijevanje za ovo o čemu smo danas razgovarali, svjesni toga da se ovaj problem ne može riješiti preko noći. No, bitno je da ima jasna odluka ministarstva i volja ministrice da se to riješi, da su postavljeni realni rokovi u kojima se to može riješiti i mi smo kao Županija smo na raspolaganju ministarstvu za sve što će biti potrebno da se ovaj otpad makne s područja općine Bedekovčina – rekao je Kolar.

Na pitanje novinara je li se što poduzimalo i hoće li se po pitanju tvrdnji mještana da se uvelike i naglo povećao broj oboljelih od malignih bolesti i karcinoma, župan kaže kako se i na tome radi. - Prije tri tjedna smo napravili analizu vode i radimo ju u kontinuitetu. Također, dao sam nalog Zavodu za javno zdravstvo da napravi analizu za područje čitave županije što se tiče povećanja malignih bolesti, da bi mogli usporediti da li povećanje ovdje u Poznanovcu odskače od prosjeka za čitavu županiju, o čemu ćemo onda obavijestiti ljude. Čitavo vrijeme prati se kvaliteta vode, a dogovoreno je i da će prilikom uzimanja uzoraka vode za analizu odsada biti prisutne i članice udruge – rekao je Kolar, još jednom napomenuvši kako Županija jest izdala dozvolu za gospodarenjem neopasnim otpadom na dvije lokacije unutar ovog objekta za 1500 tona otpada s točno definiranim načinom kako se skladišti i obrađuje, međutim ovo što se ovdje događalo nije bilo u skladu s tom dozvolom.

Izmjene plana gospodarenja otpadom

Ministrica zaštite okoliša i zelene tranzicije Republike Hrvatske, Marija Vučković kaže kako je za ovu lokaciju izmijenjen plan gospodarenja otpadom budući da je otpad odložen na privatnoj lokaciji. - Žao mi je da se to događa, ali danas sam obznanila da smo započeli komunikaciju s javnošću koja se obavlja periodički na našim web stranicama. U Poznanovcu je nepropisno odložen otpad na privatnoj lokaciji. Za takve lokacije predvidjeli smo izmjenu našeg plana gospodarenja otpadom uvrštavanjem posebne točke. Napravili smo javni poziv koji je završio 10. ožujka i sve te prijavljene lokacije predložit ćemo za uvrštavanje u naš plan gospodarenja otpadom – objasnila je ministrica, dodavši i kako se radi preraspodjela sredstva u Fondu za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost pri čemu će se osigurati dodatnih 30 milijuna eura u ovom trenutku, a za sanaciju više lokacija. No, proći će, kaže, više mjeseci do vidljivih radova na terenu, jer se prije toga treba izmijeniti i pripremiti dokumentacija i slično. - Nećemo gubiti ni jedan trenutak – zaključila je.

Sanacije bi trebale krenuti na jesen

Na pitanje  kojem roku bi mogle biti sanirane sve lokacije u Hrvatskoj, ministrica je odgovorila da je procjena da će se sa sanacijama, ukoliko ne bude novih prepreka bilo koje naravi, započeti u jesen. - Naša je procjena, za sve lokacije, da će nam trebati najmanje dvije do tri godine.  Svako malo ćemo osvježivati našu informaciju i objavljivati na webu, za sve lokacije koje ćemo uvrstiti u plan gospodarenja otpadom kao onečišćene lokacije na privatnoj imovini, pored njih ćemo raditi i one koje su na državnoj imovini, a dodatno smo pokrenuli određene radnje vezano za najveće crne točke koje su uvrštene u plan gospodarenja otpadom - odgovorila je ministrica. Istaknula je ministrica i kako će se s nadležnim tijelima komunicirati i pitanje javnog zdravlja, pokrenuto nakon ovih ekoloških incidenata na više lokacija u Hrvatskoj.

Rekla je i kako su pripremljene izmjene zakona o gospodarenju otpadom, koje bi trebale donijeti promjene, a koje će se odnositi na pooštravanje uvjeta za dobivanje dozvola. Posvetit će se dodatna pozornost stručnom i upravnom nadzoru i koordinaciji za županijama kako bi se neke stvari bolje prevenirale, a predložene su i izmjene koje se tiču prekograničnog prometa. Cilj je i onemogućavanje ponovnog dobivanja dozvola od strane onih koji su višekratno kršili prethodne uvjete – kaže ministrica. Na pitanje kamo će se sav taj otpad s ilegalnih odlagališta u hrvatskoj zbrinuti i koliko će to koštati, ministrica je rekla kako će se detalji oko toga znati nakon kategorizacije otpada i geotehničkih radova koje je potrebno napraviti prije zbrinjavanja, no sigurno se radi i više desetaka milijuna eura.

 

 

 

Još članaka iz "Bedekovčina"

Facebook