Prethodni članak
Sljedeći članak

ODLIČAN PROJEKT: U OŠ Bedekovčina i ove školske godine teže izvrsnosti

Projekt se pokazao kao pun pogodak jer učenici biraju i svoje slobodno vrijeme poklanjaju onome što njih interesira


Ovog je četvrtka u OŠ Bedekovčina započela ovogodišnja realizacija projekta „Težimo izvrsnosti 7“. Sam projekt „Težimo izvrsnosti“ su osmislili, pripremili i realizirali djelatnici, učitelji i ravnatelj OŠ Bedekovčina 2016. godine, svjesni potrebe za usađivanjem i razvijanjem trajnih kompetencija kod učenika, s naglaskom na logičko promišljanje i zaključivanje i rješavanje problemskih situacija. Krajnji cilj projekta je poticanje i razvijanje motivacije, kreativnosti te pružanje učenicima čim više mogućnosti za stjecanje novih znanja, vještina kao i formiranja stavova i vrijednosti za budući život.

Tijekom trajanja projekta (od travnja do srpnja 2023. godine), zainteresirani, talentirani, motivirani i daroviti učenici razredne i predmetne nastave će, uz mentorsko vođenje učitelja OŠ Bedekovčina, obrađivati nastavne sadržaje primjenjujući nastavne oblike, strategije te sredstva i pomagala koje se inače ne koriste u velikoj mjeri u redovitoj nastavi (radno – istraživačka interaktivna nastava, integrirana terenska i učionička nastava, problemski i projektno usmjerena nastava, mentorski rad, suradničko učenje i vršnjačko poučavanje), a s ciljem s ciljem razvoja njihovih interesa, kreativnosti i kompetencija. Radionice će se održavati tijekom proljetnog odmora učenika te subotama, u trajanju od 2 do 3 nastavna sata po pojedinoj radionici po jednom terminu.


Ove godine partner u projektu je Institut Ruđer Bošković iz Zagreba, čiji će znanstvenici tijekom svibnja ili lipnja održati radionice za učenike-polaznike projekta u OŠ Bedekovčina, a učenici će posjetiti i sam Institut Ruđer Bošković, gdje će poslušati kratko interaktivno popularno-znanstveno predavanje, a nakon toga će obići odabrane laboratorije gdje će imati priliku vidjeti znanstvenu opremu, stvarne eksperimente i upoznati znanstvenike koji tamo rade. Osim navedenih aktivnosti, za sudionike projekta „Težimo izvrsnosti 7“predviđeno je i aktivno sudjelovanje u različitim aktivnostima i radionicama 3. KAMP-a OŠ Bedekovčina, koji će se u trajanju od 3 dana i 2 noći održati nakon završetka nastavne godine, od 8.-10. srpnja 2023. godine Osim radionica koje će voditi mentori iz naše škole, predviđene su i različite radionice i aktivnosti koje će provoditi naši vanjski suradnici (Savez izviđača Hrvatske, Udruga Čudesna šuma, Park znanosti …)


Ukupno je u projekt uključeno 87 učenika s kojima će raditi 8 učitelja i stručnih suradnika OŠ Bedekovčina na ukupno 5 radionica: Abeceda znanosti: Prirodoslovlje: Tema: ''Staništa (ekologija)'', voditeljica/mentorica Danijela Paradi; Abeceda znanosti: Fizika: Tema: ''Pokusi s vakuumom“, voditeljica/mentorica Ivana Severin; Abeceda znanosti: Matematika: Tema: ''Geometrijski grad; Simetrije; Izgradnja kuće', voditeljica/mentorica Valentina Tisanić; Abeceda znanosti: Tema: ''Put oko svijeta'', voditeljice/mentorice Jadranka Krušelj, Darinka Svečnjak i Maja Čehulić; Abeceda znanosti: Tema: ''Čovjek - to sam ja“, voditeljice/mentorice Mirela Juras i Lorena Videk. Koordinatorica projekta je socijalna pedagoginja Marta Kokolić, a kroz sve navedene aktivnosti planira se odraditi oko 90 projektnih sati.

Realizaciju projekta „Težimo izvrsnosti 7“ omogućila je Općina Bedekovčina, koja je preuzela na sebe financiranje aktivnosti. Također, dio sredstava osiguran je preko MZO-a, jer je projekt „Težimo izvrsnosti – Abeceda znanosti“ jedan je od odabranih projekta koji su zadovoljili uvjete za financiranje prema Pozivu za financiranje projekta rada s darovitim učenicima u osnovnim i srednjim školama u školskoj godini 2022./2023.

Ravnatelj prof. Ivan Paradi naglasio je da je projekt nastao zbog potrebe da izvan formalnog obrazovanja motiviranim, talentiranim i potencijalno darovitim učenicima daju mogućnost da ispune svoje interese u skladu sa svojom motivacijom i mogućim kompetencijama. - Rad s učenicima zahtjeva puno veću pripremljenost i pripremu nego standardni oblici nastave. Moraju se osmisliti kurikulumi, naći vrijeme, sredstva. Osmislili smo to da imamo radno istaživačku problemsku koncipiranu nastavu s uvođenjem nastavnih startegija i oblika rada i metoda u učionice i na terenu, potičući kritičko tazmišljanje kod učenika, motivirajući ih da stalno postavljaju pitanje zašto – ističe Paradi.


Dodaje da su skupine učenika manje, a ne moraju biti iz istog razrednog odjela. - Po jednom terminu se odrađuju 3 nastavna sata, ili je svaka radionica zasebno koncipirana kao mini projekt ili se kroz cjelokupno trajanje projekta, 4 do 6 termina odrađuje jedna ukupna tema po segmentima. Pokazalo se jako uspješnim – rekao je Paradi te dodao da su na početku bili skeptični hoće li učenici dolaziti pod praznicima, hoće li dolaziti subotama, no vidjeli su da su izvannastavne aktivnosti niske produktivnosti ako se ostavruju nakon redovne nastave, jer su učenici zamoreni. - Međutim, pokazalo se kao puni pogodak jer učenici biraju i svoje slobodno vrijeme poklanjaju onome što njih interesira. Došli smo do toga da je u projektu čak 30 posto populacije učenika – ističe ravnatelj.

Popričali smo i s učiteljicama koje sudjeluju u projektu. – Radimo radionicu vezano za ljudsko tijelo, sustav organa. prijavljeno je 40 učenika, jako su veseli, radosni, puni entuzijazma i vjerujem da uživaju – kaže učiteljica razredne nastave Lorena Videk.

Danijela Paradi, prof. biologije i kemije, kaže da su korikulumi kocipirani tako da se ide u dubinu i širinu sadržaja, tako da djeca mogu raditi neke sadržaje koje na redovitoj nastavi ne stignemo napraviti. - Velika zaintersiranost je svake goidine, jako su aktivni i vole raditi na terenu. Opremili smo kroz te prjekte i naš kabinet s različitim aparaturama, koristimo razna sredstva i pomagala – ispričala je profesorica.

Još članaka iz "Bedekovčina"

Facebook