Prethodni članak
Sljedeći članak

Prevencijom protiv ovisnosti

Centar za prevenciju ovisnosti naše županije u sklopu svojih aktivnosti organizirao je tribinu u Srednjoj školi u Bedeko


Centar za prevenciju ovisnosti naše županije u sklopu svojih aktivnosti organizirao je tribinu u Srednjoj školi u Bedekovčini. Ovaj puta razgovor s roditeljima imala je Jadranka Vuković, diplomirani defektolog, jedna od suradnica županijskog Centra, koja je roditelje djece prvih razreda srednje škole upoznala s Centrom i objasnila njegovu ulogu u našoj sredini.

U zadnje vrijeme rade se povremena izvješća o navikama i ponašanju mladeži u Hrvatskom zagorju, koja nam govore da bi se svi zajedno trebali zamisliti jer i djeca u Zagorju znaju za nedozvoljena i štetna stimulativna sredstva. No, zabrinjava nešto drugo.

- Skoro 92% srednjoškolaca konzumiralo je alkohol, a od toga 80% njih konzumira ga redovito vikendima kada izlaze s društvom u lokale, disko klubove i slična mjesta. Opojna sredstva, primjerice marihuanu ili ecstasy probalo je 30% polaznika srednjih škola. Od toga 18% redovito ih koristi vikendom. Posebno zabrinjava što ni kokain nije stran u Zagorju - naglasila je Vuković prisutnim roditeljima.

- Također, zanimljivo je da policija privodi osobe koje u noćima vikenda konzumiraju drogu, dok alkoholiziranu mladež ne, što smatramo da nije dobro- dodala je.

Poboljšati komunikaciju

- Ono što je posebno zabrinjavajuće je činjenica da mladež ispod 18 godina bez ikakvih problema kupuje alkoholna pića u trgovinama i lokalima, a da se to ne sankcionira. Isto tako još uvijek nismo svjesni odredbe da mlađi ne bi smjeli izlaziti kasno navečer bez prisustva odraslih, što se u mnogim zagorskim mjestima uopće ne poštuje – rekla je roditeljima gospođa Vuković i dodala kako bi roditelji trebali javiti Centru kada kod svog djeteta uoče čudno ponašanje ili ako vikendima dolaze doma pod vidnim utjecajem alkohola. Roditelji često govore da oni već spavaju kad im se djeca vraćaju kući, pa svoju djecu i ne vide do idućeg dana, što i nije neka isprika za prikrivanje takvih slučajeva, naglašavaju iz Centra. S djecom treba razgovarati i pokušati razumjeti zbog čega čudnije ponašanje ili zašto vrlo lako padnu pod utjecaj starijih mladića ili djevojaka, ili što je još puno opasnije, raznih dilera opojnih sredstava. Vuković podsjeća da razne tabletice, posebice one upitne kvalitete, padaju već na oko 20-ak kuna.

Djelatnici Centra za prevenciju naglašavaju da se u Centru educiraju i savjetuju roditelji i djeca kako bi se pokušale spriječiti takve situacije. Isto tako naglašavaju da je javljanje Centru zaštićena informacija te da se s njom ne izlazi u javnost. Svi roditelji se mogu javiti i zatražiti savjet u slučaju čudnog ponašanja svoje djece. Uvijek se preporučuje bolja komunikacija između roditelja i djece, a ponekad i izbjegavanje kazni koje nisu realne, npr. kažemo djetetu «nema izlaska dva mjeseca, a za nekoliko dana promijenimo mišljenje».

- Djeca će vidjeti da brzo popuštamo, pa kazne neće shvaćati ozbiljno. To su normalni periodi u našim životima. Niti je lako biti roditelj, a nije lako ni odrastati u današnje vrijeme. Isto tako ne možemo očekivati čuda, no prve korake ka rješavanju ovih problema upravo pokrećemo ovdje u Centru- zaključuje Vuković.

Ako ste zabrinuti za svoje dijete, broj telefona je 049/373-767. Stručnjaci u Centru rado će porazgovarati i dati vam savjet.

Javljanje Centru zaštićena je informacija, s njom se ne izlazi u javnost. Svi roditelji se mogu javiti i zatražiti savjet u slučaju čudnog ponašanja svoje djece.

Još članaka iz "Bedekovčina"

Facebook