Prethodni članak
Sljedeći članak

STATUS QUO: Tri zagorske općine čekaju povratne informacije vezano uz dobivanje statusa grada

Općine Bedekovčina, Veliko Trgovišće i Marija Bistrica ne odustaju od dobivanja statusa grada


U Republici Hrvatskoj ustrojeno je ukupno 555 jedinica lokalne samouprave, i to 428 općina i 127 gradova te 20 jedinica područne (regionalne) samouprave, odnosno županija. U Krapinsko – zagorskoj županiji 7 je gradova, a brojka bi se mogla povećati na 10. Naime, općine Bedekovčina, Marija Bistrica i Veliko Trgovišće donijele su već prije koju godinu odluke o pokretanju postupka za promjenu statusa Općine u status Grada. Njihove je odluke prošle godine podržala i Županijska skupština KZŽ, a mi smo provjerili u kojoj je ta procedura fazi i ima li novosti.

Po svim svojim pokazateljima, razvoju i brojnim drugim parametrima, Općina Bedekovčina dokazuje da zasigurno zaslužuje status grada, kažu na Općini. Podsjećamo, Općinsko vijeće donijelo je odluku o pokretanju postupka za promjenu statusa općine u status grada 28. lipnja 2019. godine. - U tu svrhu izrađena je Studija opravdanosti zahtjeva za izmjenu statusa općine u status grada čiji zaključak je da Bedekovčina zadovoljava sve relevantne kriterije za dobivanje statusa grada, što je potkrijepljeno raznim činjenicama. - Između ostalog, u toj se studiji navodi da je Općina Bedekovčina, nakon Grada Krapine i Grada Zaboka, najmnogoljudnija JLS na području Krapinsko - zagorske županije. Općinsko središte, naselje Bedekovčina, drugo je po veličini naselje u županiji te jedino urbano naselje koje nije središte upravnog grada. Također, općina Bedekovčina mjesto je s velikim brojem aktivnih trgovačkih društava, OPG-ova i obrta koji omogućuju radna mjesta stanovnicima. Općina ima bogat turistički potencijal u izletničkom, športsko-ribolovnom, kulturno-zabavnome turizmu te turizmu baštine. Osim što je kulturni centar, Bedekovčina je i jedan od najvećih obrazovnih centara županije – navode u Općini Bedekovčina. Što se tiče benefita koji bi se polučili dobivanjem statusa grada, najvažniji je povećanje sredstava u proračunu Općine Bedekovčina koji bi Općina dobila iz državnog proračuna putem sredstava fiskalnog izravnanja. Radi se o iznosu od oko 4 milijuna kuna godišnje. - Zahtjev za promjenu statusa općine u status grada podnijet je Hrvatskom saboru u veljači ove godine te Općina trenutno čeka povratnu informaciju vjerujući u pozitivni ishod, a sve u cilju povećanja kvalitete življenja građa Općine te samog razvoja Općine u svim sferama – navode u Općini.


Odluku o pokretanju postupka za promjenu statusa Općine Marija Bistrica u status Grada Marija Bistrica Općinsko vijeće Općine Marija Bistrica donijelo je 29. studenog 2018. godine. U Studiji opravdanosti zahtjeva za izmjenu statusa općine u status grada argumentirano, pregledno i s preglednim statističkim podacima analizirani su povijesni, pravni, prometni, gospodarski, financijski i ustrojstveno-upravni razlozi za dobivanje statusa grada Marija Bistrica. Zaključno, u Studiji je utvrđeno da ne postoje ustavne niti zakonske prepreke kao ni praksa da se izmjenama Zakona o područjima županija, gradova i općina u Republici Hrvatskoj koje bi usvojio Hrvatski sabor status Općine Marija Bistrica, a time i njezin naziv promijeni u Grad Marija Bistrica. - Budući da promjena statusa neće dovesti do novih dužnosti i obaveza za Mariju Bistricu odnosno neće dovesti do financijskog opterećenja kao niti do poteškoća u radu, svi poslovi koji su obavljali i do sada u statusu Općine Marija Bistrica nastavit će se obavljati i u statusu Grada Marija Bistrica - navode u Općini. - Nakon formiranja nove vlade i Sabora, pokrenut ćemo daljnje radnje u cilju što brže izmjene i dopune Zakona o područjima županija, gradova i općina u RH kako bi Općina Marija Bistrica, kao daljnji korak u razvoju na svim područjima jedinice lokalne samouprave, dobila zasluženi status grada i pokrenula dodatne projekte i aktivnosti u cilju razvoja, a na zadovoljstvo svih građana koji žive na teritoriji Općine Marija Bistrica odnosno uskoro Grada Marija Bistrica – zaključuje načelnik Josip Milički.

 

 

Što se tiče Velikog Trgovišća, koje je za ovu odluku isticalo gospodarsku povezanost i blizinu Zagreba, dnevna migracija velikog broja stanovništva, pretvaranje Trgovišća u mjesto poželjno za život, a tu su i potencijali vezani za lik i djelo Franje Tuđmana. Načelnik Robert Greblički kaže da je trenutno 'status quo'. – Još nemamo nikakvog odgovora niti informacije s državne razine što se toga tiče, no od zahtjeva nismo odustali, očekujemo povratne informacije i da se s ovom odlukom odnosno zahtjevom krene u daljnju saborsku proceduru – rekao je Robert Greblički.

Još članaka iz "Bedekovčina"

Facebook