Prethodni članak
Sljedeći članak

Učenici i nastavnici Srednje škole Bedekovčina na Siciliji

Riječ je o prvom projektnom sastanku u sklopu međunarodnog Erasmus+ projekta B.E.E.C.O.M.E


Učenici i nastavnici Srednje škole Bedekovčina vratili su se s prvog partnerskog sastanka Erasmus+ projekta B.E.E.C.O.M.E. - Beesin Europe: anExampleofChallengersOverManandEnvironment održanog na Siciliji, u gradu Pattiju. Na prvom susretu sudjelovali su nastavnici Mara Ivančević i Daniel Gavran (voditelj projekta) i učenici Filip Hren, Jelena Obadić, ĐivoVatović, Hrvoje Bočkaj i Patricija Čekolj, uz partnere iz Italije, Njemačke, Austrije, Španjolske i Francuske.

Projekt ''B.E.E.C.O.M.E.'' traje dvije godine, a iznosi 188.000 eura. Glavne aktivnosti vezane su uz proučavanje pčela i njihovih staništa s posebnim naglaskom na ugroženost i zaštitu pčela i njihovih staništa. Nadalje će aktivnosti biti usmjerene na izučavanje pčelinjih proizvoda i njihovu primjenu u prehrani i medicini.

Domaćin u Italiji bila je školaIstitutoComprensivo N. 3 – PATTI. Nakon upoznavanja sa školom i njezinim radom, svi sudionici imali su i prijem kod načelnika Pattija.

Tema prvog susreta u Italiji bila je predstaviti svim sudionicima projekta rezultate prvog projektnog zadatka vezanog uz same pčele: od anatomije pčele, njene evolucije, razvoja i organizacije pčelinje zajednice doorijentacije i komunikacije pčela, sakupljanja nektara i pretvorbe nektara u med. Pripremu navedenih tema učenici su trebali napraviti u svojim školama te su ih na zajedničkom susretu prezentirali ostalim partnerima.

U sklopu posjeta organizirana je i terenska nastava s upoznavanjem pčelaraiz Nacionalnog parka Nebrodi koji su pričali o pčelarenju i razvoju pčelarstva. S obzirom na specifičnost tla vulkanskog podrijetla, veliki utjecaj na razvoj pčelarstva ima specifična klima kao i samoniklo medonosno bilje na višim nadmorskim visinama gdje se ovi pčelinjaci nalaze. Pčelari ovog područja kažu kako su u davna vremena imali sicilijansku crnu pčelu (Apismeliferasiciliana) koju su zamijenili sedamdesetih godina prošlog stoljeća talijanskom pčelom (Apismeliferaligustica) radi većih prinosa meda i oko 80% proizvedenog meda dolazi upravo od te pčele. Zadnjih godina intenzivno se radi na vraćanju izvorne crne sicilijanske pčele koja je manje produktivna, ali je otporna na mnoge bolesti na koje talijanska pčela nije.

U sklopu projekta učenici i nastavnici posjetili su i mnogekulturne i povijesneznamenitosti sjeverne i sjeveroistočne Sicilije: Tindari i grčki teatar, Castelbuono, nacionalni park ParcodeiNebrodi iCefalu.

Idući susret održava se u Španjolskoj Valenciji u ožujku.

 

Još članaka iz "Bedekovčina"

Facebook