ALARMATNO: Nezaposlenost raste "brzinom svjetlosti"
Kriza svakim danom uzima svoj danak, a na krapinskoj burzi, kao i u ostalim područnim službama broj novoprijavljenih nez
Kriza svakim danom uzima svoj danak, a na krapinskoj burzi, kao i u ostalim područnim službama broj novoprijavljenih nezaposlenih osoba raste. Potkraj srpnja u Zavodu za zapošljavanje evidentirano je 248.586 nezaposlenih osoba, što je za 13, 3 posto više nego u istom razdoblju prošle godine.
U mjesecu srpnju je u Zavodu za zapošljavanje Područne službe u Krapini evidentirano 5.274 nezaposlenih osoba, što je čak za 33,8 posto više nego u srpnju prošle godine. Najviše nezaposlenih je sa srednjom stručnom spremom. Direktno iz radnog odnosa na burzu su došle 384 osobe, 303 iz redovnog školovanja i 77 iz neaktivnosti.
Najtraženija zanimanja i dalje su ostala ista. Traže se šivači, prodavači, čistačice, konobari, radnici na proizvodnoj liniji i zidari. Naši zagorski poslodavci nisu u zavidnoj poziciji, a mogući izlaz možda pronađu u potporama za očuvanje radnih mjesta.
Naime, Hrvatski sabor prošlog je mjeseca donio Zakon o potpori za očuvanje radnih mjesta s ciljem očuvanja radnih mjesta kod poslodavaca koji nakon 31. srpnja lani imaju gubitke u poslovanju, nastale kao posljedica gospodarske i financijske krize. Nositelj tih aktivnosti je Hrvatski zavod za zapošljavanje, odnosno područne službe Zavoda prema sjedištu poslodavca ili sjedištu organizacijske jedinice za koju se traži potpora.
Za sada od strane zagorskih poslodavaca nije upućen niti jedan zahtjev, dok je upita bilo. Na koji se način mogu ostvariti potpore za očuvanje radnih mjesta i tko ih može koristiti objasnila nam je pročelnica Hrvatskog zavoda za zapošljavanje PŠ Krapina Mirjana Jurman.
Pravo na potporu
- Potporu za očuvanje radnih mjesta može koristiti poslodavac koji je skratio trajanje punog radnog vremena i kao puno radno vrijeme odredio vrijeme u trajanju do 32 sata tjedno, a korisnici mogu biti trgovačka društva i fizičke osobe - rekla je pročelnica PŠ Krapina Mirjana Jurman.
Potporu ne mogu koristiti obiteljska poljoprivredna gospodarstva, poslodavci koji se prema posebnim propisima koji uređuju područje državnih potpora smatraju poslodavcem u teškoćama, te poslodavci koji su korisnici potpora za zapošljavanje.
- Pravo na potporu poslodavac može koristiti za razdoblje skraćenog radnog vremena u trajanju od najduže 3 mjeseca, a nakon proteka razdoblja od 3 mjeseca, poslodavac može podnijeti novi Zahtjev za korištenje potpore te ukupno razdoblje korištenja potpore ne može biti dulje od 6 mjeseci – objasnila je pročelnica Jurman.
Kako su nam pojasnili u PŠ Krapina poslodavac može ostvariti uvjete za dobivanje potpora ukoliko je u 2007. godini i u prvom polugodištu 2008. godine imao pozitivno poslovanje odnosno nije poslovao s gubitkom, a da je u drugom polugodištu 2008. godine odnosno prethodnom polugodištu 2009. godine imao gubitak u poslovanju, koji nije nastao u razdoblju do 31. 07. 2008.godine.
Također mora imati izrađen Program za očuvanje radnih mjesta s skraćenim radnim vremenom za koji ima pisanu suglasnost radničkog vijeća ili sindikalnog povjerenika koji prema posebnim propisima ima sva prava i obveze radničkog vijeća, odnosno suglasnost Hrvatskoga zavoda za zapošljavanje ako nema radničkog vijeća ili sindikalnog povjerenika u njegovoj ulozi. Isto tako ne smije imati nepodmirenih obveza za obvezne doprinose prema posebnom propisu.
Program za očuvanje radnih mjesta
- Taj Program treba sadržavati podatke o mjerama koje je poslodavac proveo ili ih provodi kako bi očuvao radna mjesta, podatke o skraćenom broju radnih sati i planiranom trajanju razdoblja skraćenog radnog vremena, obrazloženje o razlozima skraćivanja radnog vremena, broj radnika i njihova radna mjesta koja su obuhvaćena skraćivanjem radnog vremena, te broj očuvanih radnih mjesta – rekla je Jurman.
Sve detaljnije informacije kao i obrasce za podnošenje zahtjeva poslodavci mogu dobiti u svakoj ispostavi, odnosno područnoj službi Zavoda i na web stranici www.hzz. Zahtjev se podnosi od dana objave Uputa i obrazaca na web stranici Hrvatskoga zavoda za zapošljavanje, najkasnije do 30. lipnja 2010. godine i dostavlja se Hrvatskom zavodu za zapošljavanje prema sjedištu poslodavca ili sjedištu organizacijske jedinice.
Najveći broj nezaposlenih osoba starosti su između 50-54 godine
Razina obrazovanja nezaposlenih osoba u PŠ Krapina niža je od državne razine. U evidenciji nezaposlenih osoba naše županije 37, 3 posto nezaposlenih osoba nema ili ima tek osnovnoškolsko obrazovanje. Najveći broj nezaposlenih osoba na Zavodu su starosti između 50-54 godine i s radnim stažem od 20 do 30 godina. U prvih šest mjeseci 2009. na sezonskim poslovima na moru iz evidencije PŠ Krapina zaposleno je 48 osoba, što je za 21 osobu više nego u istom razdoblju prošle godine - stoji u Izvješću o stanju nezaposlenosti i zapošljavanju za razdoblje siječaj-lipanj 2009.