Odgovoran za smrt petero ljudi u Zagorju, a on mirno šeće na slobodi
Svake godine se u Podrutama obilježava pogibija njegovih žrtava
Emir Šišić je bivši major i pilot JNA koji je u Hrvatskoj bio osuđen na 20 godina zatvora jer je 7. siječnja 1992. projektilom iz MIG-a 21 srušio helikopter tadašnje Europske ekonomske zajednice u Podrutama kod Novog Marofa.
U toj je nesreći poginulo petero europskih promatrača, ali Šišić tu kaznu u Hrvatskoj nikada neće izdržati. Kako prenosi Vecernji, izdržavanje njegove kazne drugi je put obustavljeno, a odlučio je to oba puta Županijski sud u Varaždinu. Prvi put odlučeno je to u siječnju 2018., kada je odluka donesena jer je sud smatrao da je za izdržavanje te kazne nastupila zastara. Nakon takve odluke suda tužiteljstvo se žalilo, smatrajući da djelo za koje je Šišić optužen, suđen u odsutnosti i osuđen - ne zastarijeva.
Rim i Varaždin "u istom poslu"
No, varaždinski sud je ovih dana ponovo donio odluku da se izdržavanje Šišićeve kazne u Hrvatskoj obustavlja. Među ostalim, naveli su da je Šišiću za isto djelo sudila i Italija u kojoj je bio osuđen na kaznu zatvora od 15 godina. Poslije mu je ta kazana umanjena za tri godine, on je izručen Srbiji, koja ga je pustila na uvjetni otpust. Dok je bio nedostupan našem pravosuđu, Šišiću je istekla i izrečena kazna i uvjetni otpust. Prije odluke, varaždinski sud je tražio uvid u sudske spise u Italiji, BiH i Srbiji iz kojih je zaključio da je Šišić nakon uhićenja u Mađarskoj bio u ekstradicijskom pritvoru, da je kaznu izdržavao do svibnja 2008., da je cijela dosuđena mu kazna istekla u svibnju 2013. te da je protekao i rok uvjetnog otpusta.
Osim toga, sud je usporedbom činjeničnog opisa iz presuda koje su Šišiću proteklih godina izrekli sudovi u Varaždinu i Rimu utvrdio da se radi o istom događaju, nakon čeka je varaždinski sud odlučio i drugi put obustaviti Šišićevo hrvatsko izdržavanje kazne uz obrazloženje da se nekome za isto djelo ne može suditi dva puta.
Obilježavanje pogibije
Inače, svake se godine kod komemorativne kapele u Podrutama obilježava pogibija petorice mirovnih promatrača. Četiri talijanska i jedan francuski vojnik, Enzo Venturini, Marco Matta, Silvano Natale, Fiorenzo Ramacci i Jean Loup Eychenne poginuli su u raketnom napadu kojim su se članovi mirovne misije vraćali iz Mađarske u Hrvatsku 7. siječnja 1992. godine.