Prethodni članak
Sljedeći članak

Djeca se u Dvoru Veliki Tabor zabavljala izrađujući pravi labirint

U Muzeju "Dvora Veliki Tabor" završen je projekt "Velikotaborski labirint kao duhovna hrana"


U Muzeju "Dvora Veliki Tabor" završen je projekt "Velikotaborski labirint kao duhovna hrana" koji je u okviru24. Edukativne muzejske akcije realizirane su od 18. travnja do 18. svibnja.

- Labirint jedan od drevnih univerzalnih simbola puta k središtvu. U labirintu se ne možete izgubiti. Premda je 24. edukativna muzejska akcija 2019. godine posvećena je kulturi prehrane, pri čemu se najviše misli na hranu za tijelo, kultura prehrane obuhvaća i šire područje, uključujući i "hranu za emocije i duh". Veliki tabor je kasnosrednjovjektovni grad, te smo ovim projektom željeli ostati u tom povijesnom razdoblju. Iz tog razdoblja smo obuhvatili i jedno i drugo - tijelo i duh. Bavimo se biljkama koje su se u srednjem vijeku koristile za hranu i liječenje, posuđe u koje se hrana čuvala, pripremala i posluživala te dijelovima iz vremena 15. i 16. stoljeća koje imamo u fundusu muzeja. Također smo izrađivali labirint kao mjesto za brojanje zajednice svijeta predstavlja duhovni put, pročišćava, osnažuje i "hrani", koje je u to vrijeme bila zamjena za hodočašće - kaže kustosica Kristina Pavlović.

Ovaj projekt je realiziran uz pomoć djece i učiteljica OŠ Đure Prejca uz doprinos posjetitelja Dvora Veliki Tabor. Suradnice na porjektu bile su Božica Mandić, učiteljica-mentorica iz PŠ Vinagora, Andrea Brlobuš, umjetnica i prerparatorica iz Dvora Veliki Tabor, te vjeroučiteljica Anita Matuša Popović. potporu je dao i Adrian predrag Kezele, hrrvatsdki predavač i pisac najpoznatije hrvatske knjige o labirintima. Voditeljica projekta i autorica i autorica edukativnog priručnika za djecu je muzejska pedagoginja u DVT-u, Kristina Pavlović.

Šestom radionicom "Labiirint od kamena pored Velikog Tabora", prošle subote,obilježen je Međunarodni Dan muzeja i ovogodišnja EMA.

Još članaka iz "Desinić"

Facebook