Prethodni članak
Sljedeći članak

I vrtićevci i djedovi i bake podučili su se zašto se u Dvoru Veliki Tabor može naći ljubav

Radionice su bile organizirane okviru 25. Edukativno-muzejske akcije (EMA), a cilj im je bio posjetiteljima Dvora Veliki Tabor pokazati i podučiti ih gdje se i kako u jednom muzeju može pronaći ljubav


Plavooka Mara, tek tri godine „stara“, svojom je „ljubavnom kockicom“ s apstraktnim crtežom zaokružila ciklus od 8 radionica u Dvoru Veliki Tabor posvećenih ljubavi. Radionice su se odvijale zadnja dva vikenda u kolovozu i na njima je sudjelovalo 50-ak posjetitelja svih dobnih skupina, od vrtićke djece do djedova i baka.

Radionice su bile organizirane okviru 25. Edukativno-muzejske akcije (EMA), a cilj im je bio posjetiteljima Dvora Veliki Tabor pokazati i podučiti ih gdje se i kako u jednom muzeju može pronaći ljubav. Kad je Veliki Tabor u pitanju ljubavlju su, doduše ne baš sretnom, prožete priče i legende, poput one o Veroniki Desinićkoj ili one o Vili Meluzini. Također, ljubav se nalazi u pismima, pozivnicama za vjenčanje, u labirintu ljubavi pored muzeja ili u porculanskoj figurici pastirskoga para sa životinjama. Sve su to mogli vidjeti i s time se upoznati sudionici radionica zahvaljujući muzejskoj pedagoginji, Kristini Pavlović. Kako je u sklopu EMA-e planirano i svojevrsno kulturnoantropološko istraživanje, djeca su dobila zadatak da na papirnatom predlošku/šabloni kocke nacrtaju slike predmeta, osoba ili simbola koji za njih predstavljaju ljubav ili koje osobito vole. Napravljene su 24 kocke sa po 6 crteža i sve su pohranjene u tzv. „košaru punu ljubavi“. Najčešće odabrana tehnika crteža bila je flomaster na papiru, ali neki su se poslužili i olovkama, te drvenim bojama.

 

 

Te će kocke mag. etnologije i kulturne antropologije, Kristina Pavlović analizirati i provesti istraživanje koje će nam dati više informacija o tome kako djeca u dobi od 2 do 15 godina vizualno predočavaju ljubav i putem kojih simbola ju prikazuju, te što i tko njima predstavlja ljubav. Kao zahvalu što je dao/la svoj doprinos radionici i istraživanju, svaka sudionica i sudionik dobili su po jedan primjerak prigodno izrađenog plakata i knjižicu 25. EMA-e.

 

 

 

 

 

 

Još članaka iz "Desinić"

Facebook