Prethodni članak
Sljedeći članak

Mladi zagorski poljoprivrednik iz Desinića zahvaljujući EU fondovima modernizirao je svoj OPG

Na farmi ima trenutno oko 70 komada stoke, 32 krave, dok je ostatak podmladak. Mlijeko predaje domaćoj lokalnoj mljekari, a junad prodaje domaćem mesaru Borošaku iz Klanjca


Friderik Hajdinjak (38) iz sela Nebojse u općini Desinić pozitivan je primjer mladog poljoprivrednika koji je uspio ostvariti bespovratna europska sredstva za novu staju, silos i traktor i to putem mjere 4.1.1. Restrukturiranje, modernizacija i povećanje konkurentnosti poljoprivrednih gospodarstava. Novu lauf farmu izgradio je prije gotovo dvije godine, a prije koji dan potpisao je dva nova ugovora za izgradnju silosa i kupnju novog traktora od 150 KS. Nova staja je vrijedna preko 2 milijuna kuna, a Hajdinjak je ostvario 70 posto bespovratnih sredstava.

– Nije lako u ovom poslu, radi se od 0 do 24, ali treba biti uporan, prijavljivati se i pisati projekte. Moj primjer pokazuje da je moguće, uspjeli smo to realizirati. Osim farme, napravili smo i silos, vrijednosti pola milijuna kuna – ispričao je Hajdinjak koji na farmi ima trenutno oko 70 komada stoke, 32 krave, dok je ostatak podmladak. Mlijeko predaje domaćoj lokalnoj mljekari, a junad prodaje domaćem mesaru Borošaku iz Klanjca. Krave su simentalske pasmine, a obrađuje oko pedesetak hektara zemlje. Hajdinjak priča kako se njegova obitelj već na godine bavi poljoprivredom i uzgojem krava, pa je bez puno pogovora bio logičan slijed da i on nastavi tu obiteljsku tradiciju. A da bi ova obiteljska poljoprivredna priča mogla potrajati, dokaz su i njegova tri sina, koji zasada pomažu i pokazaju volju za život na selu i poljoprivredi. - Zasad, vidjet ćemo kako bude – ipak je oprezan tata Friderik, koji priznaje kako su državni poticaji i sredstva iz europskih fondova jedino što ih drži da se ne ugase jer ono što zarade sve moraju opet uložiti. Tako je trebalo investirati i u farmu, silos i druge investicije te čekati povrat sredstava - ističe.

Na farmi smo sreli i lokalnog veterinara Romicu Hrestaka koji je pohvalio poljoprivrednika Hajdinjaka. – Njegove su krave na pašnjaku oko 180 dana i na njegovoj se farmi poštuje dobrobit životinja. Za to je i nagrađen. Krava koja vani šeće proizvodi manje mlijeka jer troši više energije jer je aktivna. Ona koja je zatvorena i stalno se hrani, daje više mlijeka, ali joj je zato životni vijek kraći, reprodukcijska dob smanjenja, a dobrobit životinja narušena – pojašnjava nam razlike veterinar Hrestak koji kao kupac, ali i čovjek iz struke ističe kako bi mlijeko krava koje su na ispaši trebalo biti kao takvo deklarirano na policama trgovina i više vrednovano nego od krava koje su stalno zatvorene. Takvo mlijeko je svježe, i trebalo bi biti skuplje. I ja ga bi platio kunu više jer znam što pijem i još k tome pomažemo domaće uzgajivače. To je već trend u Engleskoj i zemljama EU - kaže Hrestak. - Da nema ove mlade obitelji Hajdinjak i još nekoliko stočara na našem području, Zagorje nam bi već zaraslo u šikaru. Zato im i treba dati podršku i pomagati jer je to za opstanak našeg sela. Naši mještani se bave poljoprivredom i turizmom i to jedno s drugim ide, i to je budućnost ovog kraja – smatra načelnik Desinića Zvonko Škreblin, koji je istaknuo da su prošle godine uveli novu mjeru, 100 kuna po komadu, za držanje krava te da će s pomaganjem poljoprivrednicima nastaviti i dalje.








Još članaka iz "Desinić"

Facebook