Prethodni članak
Sljedeći članak

SUTRA: Novi koncert u Zaboku - evo programa


Pučko otvoreno učilište Zabok poziva na koncert

Josipa Gvozdanić & Escualo Guitar Trio, u ponedjeljak, 9. rujna 2024. u 19:00, GRADSKA GALERIJA ZABOK, Zivtov trg 10/I

PROGRAM

Enrique Granados (1867.–1916.): Cuatro canciones
Descubrase el pensamiento de mi secreto cuidado (Canciones amatorias)
El majo olvidado (Tondada e canción)
La maja dolorosa Núm. 1 (Tonadilla)
Gracia mía (Canciones amatorias)

Fernando Jaumandreu Obradors (1897.–1945.): Canciones clásicas españolas
Tres morillas
¿Corazón, porqué pasáis…
La mi sola, Laureola…
El vito

Isaac Albéniz (1860.–1909.): Cataluña

Manuel de Falla (1876.–1946.): Siete canciones populares españolas
El paño moruno
Seguidilla murciana
Asturiana
Jota
Nana
Canción
Polo

----------------------------------------------------------------------------------------------------

JOSIPA GVOZDANIĆ rođena je 1997. u Zagrebu. Studij solo pjevanja započinje na Muzičkoj akademiji Sveučilišta u Zagrebu 2015. u klasi izv. prof. Martine Gojčeta Silić, a nastavlja ga u klasi doc. art. Renate Pokupić, s kojom je pripremila i svoj diplomski ispit 2021. godine.
Profesionalni debi ostvarila je ulogom Alise u operi "Lucia di Lammermoor" Gaetana Donizzetija u veljači 2020. u HNK u Zagrebu, a suradnju sa zagrebačkim Hrvatskim narodnim kazalištem zadržala je do danas, sudjelujući u brojnim opernim i operetnim produkcijama.
U HNK u Osijeku debitirala je ulogom Susanne u Mozartovoj operi "Figarov pir" u studenom 2023., u HNK u Splitu ulogom Romea u Bellinijevoj operi "Capuleti i Montecchi" u veljači 2024., a u HNK Ivana pl. Zajca u Rijeci ulogom Freie u Wagnerovom "Rajninom zlatu" u lipnju 2024.
Surađivala je sa Simfonijskim i Tamburaškim orkestrom Hrvatske radiotelevizije, a posebno ističe suradnju sa Zagrebačkom filharmonijom u operi "Ivica i Marica" Engelberta Humperdincka. Za ulogu Ivice u toj operi 2021. g. nominirana je za Nagradu hrvatskog glumišta u kategoriji za izuzetno umjetničko ostvarenje mladih umjetnika do 30 godina.
Osim što je primila brojna priznanja tijekom studija, sudjelovala je na raznim domaćim i inozemnim natjecanjima, gdje je redovno ostvarivala visoke plasmane. Osobito ističe Međunarodno komorno natjecanje "Seghizzi", na kojem je, zajedno s pijanistom Božidarom Vlašićem, zauzela 1. mjesto u srpnju 2023. Njih dvoje su, nakon tog natjecanja, nastavili suradnju te održali niz koncerata u Italiji (Sacile, Trst, Gorizia) i Hrvatskoj (Velika Gorica, Samobor, Zagreb).

GITARSKI TRIO ESCUALO osnovali su 2017. tadašnji studenti 2. godine gitare na Muzičkoj akademiji u Zagrebu, a u srpnju 2018., pod mentorstvom Tomislava Vukšića, održali su svoj prvi cjelovečernji koncert u Staroj gradskoj vijećnici u Zagrebu.
Nakon duže stanke, trio se ponovo okupio u nešto izmijenjenom sastavu. Od prvobitne postave tu su Marta Faullend Heferer i Tomislav Jelavić, dok je danas treći član trija Josip Roša. Povod obnovljene suradnje bio je projekt "Glas i gitara" u sklopu programa "Youngmasters Voice", u travnju 2023. Koncert s pjevačima održan je u Galeriji Samoborskog muzeja 15. travnja 2023., a iz tog se projekta rodila iznimno uspješna suradnja sa sopranisticom Josipom Gvozdanić, s kojom su 23. kolovoza 2023. priredili koncert na Festivalu "Youngmasters", posvećen španjolskim skladateljima. Uslijedio je nastup na Gala koncertu u Viteškoj dvorani u Brežicama, a snimka istog u više je navrata emitirana na Hrvatskoj radioteleviziji.
Svi članovi trija diplomirali su na Muzičkoj akademiji u Zagrebu, a tijekom svoje izvođačke aktivnosti iskustvo su stjecali kao solisti na nastupima s komornim orkestrima, ali i u duima s drugim instrumentalistima – Tomislav u duu s violinistom Georgom Draušnikom, a Marta s flautistom Cameronom Masseyem. Josip je, kao gitarist, aktivan u duu s flautisticom Barbarom Turk, a zahvaljujući svom dodatnom obrazovanju, u scenskom se životu često pojavljuje u ulozi pjevača.

----------------------------------------------------------------------------------------------------

UKRATKO O PROGRAMU…

ENRIQUE GRANADOS, istaknuti španjolski skladatelj s početka 20. stoljeća, svojim širokim spektrom kompozicija ostavio je neizbrisiv trag u glazbenom svijetu. Njegov opus prožet je dubokim lirizmom i strašću prema španjolskoj glazbenoj tradiciji. "Descúbrase el pensamiento de mi secreto cuidado" jedna je od njegovih skladbi koja očarava svojom suptilnom harmonijom i raspjevanim melodijskim linijama. U ovoj pjesmi, Granados vješto prenosi osjećaje troznačnosti i tuge, stvarajući glazbeno platno bogato emocijama. "El majo olvidado" donosi ritmičku živost i virtuoznost, karakterističnu za španjolski glazbeni jezik. Kroz dinamične melodijske linije i živopisne harmonije, skladba evocira osjećaje sjete. "La maja dolorosa Num. 1" prva je skladba iz serije "Tres Tonadillas". Granados majstorski koristi prateće dionice kako bi dočarao osjećaje tjeskobe i očaja, stvarajući duboko emotivnu atmosferu. "Gracia mia" donosi ritmičku živost i virtuoznost, karakterističnu za španjolski glazbeni jezik. Ova skladba obiluje plesnim ritmovima i bogatim melodijama. Spajanjem četiriju skladbu iz različitih ciklusa namjera je prikazati Granadosov duboki osjećaj za melodiju, harmoniju i emotivni izraz, naslijeđe koje će zauvijek obogaćivati svjetsku glazbenu baštinu.

Velikim dijelom samouki skladatelj, dirigent i pijanist, FERNANDO JAUMANDREU OBRADORS najpoznatiji je upravo po četiri sveska "Klasičnih španjolskih pjesama" prikupljenih i obrađenih između 1921. i 1941. Pjesma "Tres morillas" ("Tri maurske djevojke") potječe iz 15. stoljeća kada su Mauri vladali Pirenejskim poluotokom, a priča priču o tri maurske djevojke koje idu brati masline u planinski gradić Jaén. Dok su tamo, upoznaju muškarce koji će im postati muževi. Na kraju pjesme žene gube svoj mladenački sjaj i ovaj put se vraćaju u planine brati jabuke. "¿Corazon, porque pasais…" ("Srce zašto prolaziš…") govori o zabrinutosti i nemiru zaljubljene osobe koja bdije razmišljajući o svojem voljenom. Brzi ritmovi, disonantne harmonije i mješovite mjere stvaraju osjećaje nesigurnosti i neizvjesnosti. "La mi sola, Laureola…" ("Moja jedina, Laureola…") inspirirana je španjolskom pjesmom iz 16. stoljeća u kojoj tekst odgovara solmizacijskim slogovima (la, mi, so, la). Obradors započinje djelo melodijskom linijom iz 16. stoljeća koju potom razvija u fugalni interludij. Melodija i harmonija ističu melankolične riječi Leriana, koji čezne za Laureolom. Španjolski ples "El vito" namijenjen je plesanju na stolu u krčmi, za publiku toreadora. Naziv dolazi od tradicije plesanja oko kipa sv. Vida u svrhu izlječenja. Pjesma je živog i snažnog karaktera kojem doprinosi ritam u imitaciji kastanjeta te akordi na kraju svake strofe.

ISAAC ALBÉNIZ je bio poznat kao pijanist i skladatelj te se smatra vjerojatno prvim katalonskim glazbenikom koji je postigao međunarodnu slavu. Njegov stil odlikuje veliki pomak od salonskih komada do glazbe koja odražava raspoloženje, ritam i stil tradicionalne glazbe Španjolske. Godine 1887. Albéniz okuplja brojna djela za solo klavir napisana prethodne godine te tako nastaje "Suite Española br. 1, op. 47" kojoj pripada i skladba "Cataluña". Stavci ove suite uzimaju cijelu Španjolsku kao inspiraciju, a svaki naslov posvećen je određenoj regiji. Osim izvornih klavirskih verzija, djela su postala još poznatija u obradama za klasičnu gitaru. "Cataluña" s podnaslovom "Corranda" (na talijanskom "Courante") upućuje na španjolski ples u trodobnoj mjeri. Skladbu karakteriziraju ritmičnost, živopisne harmonije, virtuozni odlomci i spoj španjolskih folklornih elemenata, a svi oni u cjelini dočaravaju suštinu katalonske regije u Španjolskoj.

"Siete canciones populares españolas" ("Sedam španjolskih narodnih pjesama") zbirka je tradicionalnih španjolskih pjesama iz 1914., koju je za sopran i klavir aranžirao skladatelj MANUEL DE FALLA. Osim što je Fallina najaranžiranija skladba i jedna od njegovih najpopularnijih, to je jedan od najčešće izvođenih ciklusa umjetničkih pjesama na španjolskom jeziku. Ciklus je posvećen Madame Idi Godebskoj, zaštitnici glazbe, koju je Falla upoznao dok je živio u Parizu. Falla se vratio u Španjolsku 1914., a u siječnju sljedeće godine djelo je praizvela Luisa Vela s Fallom na klaviru u Ateneu u Madridu. Luisa Vela bila je poznata pjevačica zarzuele tog vremena, koja je pjevala na španjolskoj premijeri "La vida breve" prethodne godine. Stilovi i porijeklo pjesama su zapanjujuće raznoliki. "Asturiana" je iz Asturije na sjeveru, "Seguidilla", vrsta flamenca, iz Murcie na jugoistoku, "Jota" je iz Aragóna na sjeveroistoku. Svi tekstovi govore o ljubavi i procesu udvaranja, bilo zaigrano, ozbiljno ili tragično. "El paño moruno" priča trivijalnu anegdotu o trgovini koja je snizila cijenu platna jer je na njoj bila mrlja. "Seguidillini" kratki stihovi govore o novčiću koji prolazeći iz ruke u ruku gubi svu svoju vrijednost. Tekst "Asturiane" priča o stablu koje suosjećajno plače zajedno s junakom. "Jota" priča o tajnoj ljubavi i melankoličnom rastanku. "Canción" govori o iznevjerenom ljubavniku koji odluči konačno zatomiti svoje osjećaje. "Nana" je uspavanka, a "Polo" izražava divlju želju za osvetom nevjernom ljubavniku.

Skladbe Obradorsa, Granadosa i de Falle izvorno pisane za klavir i glas, svojim su španjolskim folklornim karakterom jednako efektne u izvedbama gitarskog trija i glasa. Vrhunske obrade gitarista Darka Petrinjaka napisane su u devedesetim godinama prošlog stoljeća za koncerte Zagrebačkog gitarskog trija. Taj notni zapis obogatio je ovaj opus te je neizmjerno vrijedan za gitariste koji ga rado izvode u komornim sastavima.

Tekstove priredili: Marta Faullend Heferer, Tomislav Jelavić i Josip Roša

Koncert će biti održan uz potporu Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske.

 

Još članaka iz "Događanja"

Facebook