Prethodni članak
Sljedeći članak

OVO SU DIRLJIVE PRIČE O POSVAJANJU: 'Udomiti ili posvojiti dijete prekrasan je dar'

Održana 1. Korizmena tribina u bistričkom Svetištu


Ogranak Matice hrvatske u Mariji Bistrici i Svetište MBB i ove godine organiziraju korizmene tribine. Ove godine u planu su dvije tribine, a prva je održana u subotu u Dvorani Božjeg milosrđa. Tema prve tribine bila je ''Svako dijete treba obitelj – Udomiti ili posvojiti dijete prekrasan je dar''. Gošća je bila posvojiteljica i udomiteljica Marina Hoblaj, predsjednica Udruge udomitelja djece Međimurja i potpredsjednica Foruma za kvalitetno udomiteljstvo. Voditeljice tribine bile su članice Predsjedništva Ogranka Matice hrvatske u Mariji Bistrici Zrinka Brlečić-Švaljek i Ivančica Hopek-Kramar. Marina Hoblaj prenijela je posjetiteljima svoje bogato iskustvo kako o posvojenju, tako i o udomiteljstvu. Naime, bračni par Hoblaj je posvojio šestero djece, a tijekom 10 godina u njihovoj je obitelji udomljeno čak dvanaestero djece. Neka su još uvijek s njima, a jedan od njih uskoro 19-godišnji Mladen i sam je prenio svoja iskustva i prepričao svoj prvi dan kada je stigao u obitelj Hoblaj. Od dječaka koji je bijesno razmišljao samo o bijegu, Mladen se danas pretvorio u mladića koji se uspješno bavi trčanjem. Njegova je pak sestra napisala dirljiv tekst o njezinim iskustvima kod udomljavanja, koji je pročitan na početku tribine. Spomenuto je kako dio djece koju su Hoblajevi udomili dolazi iz romskih obitelji. Prošle godine dobili su i nagradu Ponos Hrvatske.

Bez adekvatne roditeljske skrbi u Hrvatskoj danas 3500 djece

Inače, bračni par Hoblaj prvo je dijete posvojio 1990. godine, a njihova je priča vrlo zanimljiva. Razlog zbog čega su se odlučili na posvajanje i udomljavanje može se učiniti pomalo neuobičajenim jer nije bio posljedica poteškoća s biološkim začećem. No, posebnost ovih ljudi je i u tome da nisu ''birali djecu'', već ih je vodila čista želja za posvajanjem i udomljavanjem. Stoga su posvajali i djecu s teškoćama. No, kako je napomenula Marina Hoblaj, uvijek su se oslanjali na Boga, razmišljajući kako im nitko ne bi garantirao da bi im biološka djeca bila zdrava. Danas su dvije najstarije posvojene kćeri i same majke, pa Hoblajevi imao troje unučadi, a četvrto je ''na putu''. Svojoj djeci, bilo posvojenoj, bilo udomljenoj nikada nisu tajili biološko podrijetlo, a jedno udomljeno dijete su i sami posvojili. Radom kroz spomenute udruge Marina Hoblaj je upoznata sa brojem djece bez odgovarajuće roditeljske skrbi i trenutnu situaciju smatra kritičnom i užasnom.

'- Mi možda nismo ni svjesni, tj. navikli smo da država brine o toj djeci. Djeca jesu zbrinuta, u domovima su, imaju hranu, na toplom su ali to nije to.'' istaknula je Hoblaj i dodala da je danas u Hrvatskoj oko 3500 djece bez adekvatne roditeljske skrbi, a od toga oko 1000 djece u domovima. ''To je prestrašno. Mislim da ako bi mi malo dublje razmišljali o tome i sagledali, da bi vrlo lako djeca mogla naći obitelj, jer mislim da im je obitelj važna. Vrlo često takva djeca, koja odrastaju bez obitelji i sama ne mogu zasnovati obitelj ili ona kratko traje, jer zapravo niti ne znaju što je to obitelj– zaključila je Marina Hoblaj, koja je oduševila 60-ak prisutnih na još jednoj vrlo uspješnoj korizmenoj tribini, na kojoj su bili i načelnik Općine Marija Bistrica Josip Milički i predsjednik Općinskog vijeća Općine Marija Bistrica Teodor Švaljek, a u ime organizatora na početku su sve pozdravili predsjednik Ogranka Matice hrvatske u Mariji Bistrici Vedran Klaužer i rektor Svetišta MBB-e preč. Domagoj Matošević, koji je i na kraju svima zahvalio i najavio 2. ovogodišnju tribinu, koja će se održati u subotu 14. ožujka. Na temu "Kako do čistog okoliša, zdravlja i zelene Hrvatske?" gostovat će Đuro Horvat, direktor i vlasnik Tehnixa, najbolje zelene industrije u Europi i prof. dr. sc. Slaven Dobrović, ekspert za okoliš. Voditelj druge tribine bit će Branimir Bilić, početak je također u 19 sati, na istom mjestu, u Dvorani Božjeg milosrđa.

Još članaka iz "Događanja"

Facebook