Prethodni članak
Sljedeći članak

Ravnopravnost za sve u Krapinsko-zagorskoj županiji

CESI – Centar za edukaciju, savjetovanje i istraživanje uz potporu Ureda za ravnopravnost spolova Vlade RH provodi projekt "Ravnopravnost za sve u Krapinsko-zagorskoj županiji".....


CESI – Centar za edukaciju, savjetovanje i istraživanje u partnerstvu s Krapinsko-zagorskom županijom – Povjerenstvom za ravnopravnost spolova, Mrežom udruga Zagor, Društvom "Naša djeca" Tuhelj i Udrugom žena Humsko srce, a uz potporu Ureda za ravnopravnost spolova Vlade RH provodi projekt "Ravnopravnost za sve u Krapinsko-zagorskoj županiji".

Jedan od ciljeva projekta je upoznati lokalnu zajednicu u Krapinsko-zagorskoj županiji s mehanizmima zaštite od diskriminacije te institucionalnim okvirom za ravnopravnost spolova u Republici Hrvatskoj.

Članice Foruma žena    uključile su se u  ovaj projekt  te su kroz sudjelovanje u radionicama, koje su se održale u petak  23.11. u Zaboku i u subotu  24.11. u Donjoj Stubici,   dobile informacije vezane uz zakonodavni i institucionalni okvir za promicanje ravnopravnosti spolova u RH. 

O Ravnopravnost spolova u Hrvatskoj govorila je  Anamarija Tkalčec, voditeljica programa u CESI,  o Zakonu  o ravnopravnosti spolova i djelovanju  Ureda pravobraniteljice za ravnopravnost spolova govorio je Goran Selanec, zamjenik pravobraniteljice za ravnopravnost spolova, o Nacionalnoj  politici  za ravnopravnost spolova za razdoblje od 2011. do 2015. godine i djelovanju Ureda za ravnopravnost spolova Vlade RH, Ina Volmut, pomoćnica ravnateljice Ureda za ravnopravnost spolova Vlade RH, a županijski akcijski plan i djelovanje Povjerenstva za ravnopravnost spolova KZŽ iznijela je  Tajana Broz, predsjednica Povjerenstva za ravnopravnost spolova Krapinsko-zagorske županije

U grupnim diskusijama su kao važni problemi žena u KZŽ istaknuti nezaposlenost žena, slaba ponuda dobro plaćenih radnih mjesta, ekonomska ovisnost, premala raspodjela kućanskih poslova i brige za djecu između muškaraca i žena, nasilje u obitelji, relativna nedostupnost primarne ginekološke zdravstvene skrbi, slaba prometna povezanost te patrijarhalna društvena okolina koja još uvijek žene smješta u prostor obitelji te nameće odgovornost za brigu oko djece i obitelji isključivo ženama.

Subotnja radionica bila je orijentirana na razgovor o konkretnim mjerama koje se na razini općina i gradova mogu provoditi kako bi se unaprijedilo ravnopravnost spolova te su sudionice upoznate s konceptom rodno osviještene politike i primjerima dobre prakse iz niza zemalja - Austrije, Grčke, Italije, Kanade.

Još članaka iz "Događanja"

Facebook