Prethodni članak
Sljedeći članak

[SUDJELOVANJE JE BESPLATNO] U Krapinskim Toplicama okrugli stol na temu autizma

Sudjelovanje na Okruglom stolu za sve roditelje djece s poremećajem iz spektra autizma Krapinsko-zagorske županije je besplatno


Centar za odgoj i obrazovanje Krapinske Toplice povodom obilježavanja Svjetskog dana svjesnosti o autizmu organizira Okrugli stol namijenjen je roditeljima djece s poremećajem iz spektra autizma Krapinsko-zagorske županije.

Okrugli stol održati će se u utorak 2. travnja u prostorima Centra za odgoj i obrazovanje Krapinske Toplice.

Voditeljice okruglog stola su dvije edukacijske rehabilitatorice Zvjezdana Novina Repovečki, mag.rehab.educ/praktičar rane intervencije i Tihana Bešenić, mag,rehab.educ.

Sudjelovanje na Okruglom stolu za sve roditelje djece s poremećajem iz spektra autizma Krapinsko-zagorske županije je besplatno.

Organizatori pozivaju sve zainteresirane roditelje da se prijave, najkasnije do 26. ožujka na kontakt Centra.

Pod nazivom „Dijeljenjem iskustava, upoznajmo autizam- nepoželjna ponašanja, kako postupiti?“, roditelji će kroz stručno predavanje biti upoznati što su nepoželjna ponašanja, kako se ona uče i kako ih prepoznati. Praktičnom radionicom biti će educirani o strategijama prevencije i intervencije nepoželjnih ponašanja, te kako postupiti u konkretnim situacijama, a kroz međusobno dijeljenje iskustava i vođenu raspravu, roditelje će se nastojati osnažiti za ustrajnost i dosljednost u promijeni svog pristupa, a samim time i mijenjanju nepoželjnih ponašanja kod djeteta.

Što su nepoželjna ponašanja i zašto su nam ona važna?

Nepoželjna ponašanja definiramo kroz njihov utjecaj na okolinu, kao socijalno neprihvatljiva ponašanja takvog intenziteta, učestalosti ili trajanja da se fizička sigurnost same osobe ili drugih osoba dovodi u opasnost, ili kao ponašanja koja će najvjerojatnije ograničiti ili uskratiti osobi pristup svakodnevnim društvenim događajima.

Nepoželjna ponašanja utječu na razvojni ishod, povećavaju socijalnu izoliranost, osobe koje ispoljavaju nepoželjna ponašanja u riziku su da prime manje potrebne skrbi od optimalne, povećavaju stres u obiteljima, utječu na odluku o uključenju osobe u društvene  aktivnosti,  otežavaju provođenje rehabilitacijskog rada, smatraju se najvećim uzrokom stresa te profesionalnog sagorijevanja stručnjaka, a povezane su i s učestalijom promjenom radnog mjesta stručnjaka.

S obzirom na topografiju, nepoželjna ponašanja dijelimo na: agresiju, autoagresiju, destruktivnost i stereotipno ponašanje.

Temelj suvremenih intervencija za nepoželjna ponašanja bazira se na trima, istraživanjima više puta dokazanim, hipotezama:  nepoželjna ponašanja za pojedinca imaju različite funkcije;  nepoželjna ponašanja se oblikuju i održavaju obzirom na posljedicu koju imaju za osobu;  poželjna i nepoželjna ponašanja se uče i održavaju kroz interakciju s fizičkom i socijalnom okolinom osobe.

 

Još članaka iz "Događanja"

Facebook