Prethodni članak
Sljedeći članak

'Uz sportsku dvoranu zasadit ćemo svoj trnac starih sorti voća i staru tradicijsku kuću te novi vrt perunika'

Održana je 22. izložba ''Zagorje, trnac starih sorata voća'' u Donjoj Stubici


Danas je u Donjoj Stubici po 22. puta održana županijska izložba ''Zagorje, trnac starih sorata voća'' te Dani starih sorata voća, prerađevina starih sorata voća i sjemena starih biljnih vrsta i sorata.

Manifestaciju je organizirala Udruga Stubička baština, u suradnji sa ŽVS KUD – a Stubica te OPG – om Ptičar iz Poznanovca.

Program su otvorili polaznici Dječjeg vrtića Bubamara simpatičnim folklornim nastupom i pjesmom, a nastupili su i učenici OŠ Donja Stubica igrokazom te Ženska vokalna skupina KUD – a Stubica s nekoliko pjesama.

U Domu kulture okupilo se mnoštvo posjetitelja koji su kroz 11 izloženih štandova mogli naučiti mnogo o starim sortama voća, kušati tradicijske kolače i voćne prerađevine te kupiti sadnice starih sorti voćki.

I ove godine dodijeljene su nagrade najuspješnijim izlagačima, a koje je odabrao žiri kojim je predsjedala Dijana Hršak, ravnateljica Javne ustanove za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima Krapinsko – zagorske županije, uz pomoć članica žirija Vlatke Mundjer i Nevenke Puh Malogorski, koje su imale zaista slatke muke u kušanju kolača i raznih prerađevina.

Ocijenjeni su najuspješniji prema kategorijama, pa je tako i ove godine u kategoriji za najveći broj starih sorti voćka priznanje dobio Ivan Pavlović, za preko 60 sorti voća. Za više od 65 prerađevina od starih sorti voća nagradu je dobio OPG Ptičar iz Poznanovca, a za najbolje obrađenu temu izložbe nagrada je pripala Dječjem vrtiću Bubamara. Najljepši izložbeni prostor postavila je Etnografska grupa ''Škrinjica'' iz OŠ Donja Stubica za što im je pripala nagrada, dok je nagradu za najveći broj sjemena starih sorti osvojila Jadranka Blagec, a u kategoriji tradicijskog bakinog kolača nagrada je pripala KUD – u Stubica, čije su članice ispekle više od 20 vrsti tradicijskih kolača

Ivan Pavlović

OPG Ptičar iz Poznanovca

DV ''Bubamara''

Etnografska grupa ''Škrinjica'', OŠ Donja Stubica

Jadranka Blagec

KUD ''Stubica''

Nagrade su nagrađenima, kao i nagradu iznenađenja posjetiteljima koji nose ime po nekoj voćki, podijelili Župan Željko Kolar i gradonačelnik Donje Stubice Nikola Gospočić.

Župan Kolar istaknuo je kako Krapinsko – zagorska županija podržava ovakve akcije i zbog toga je i pokrovitelj ovoj izložbi. - Činjenica je da su stari trnaci skoro i nestali, nekada je po bregima iza svakog dvorišta bil trnac, gdje su bile stare sorte jabuka, a danas je sve manje toga. Sve je industrijski proizvedeno, špricano, a uvozimo jabuke sa svih strana svijeta, dok domaćeg nažalost ima premalo – rekao je Kolar tečestitao Udruzi Stubička baština i Gradu Donja Stubica na organizaciji ove izložbe koja je, osim prodajnog i promotivnog i edukativnog karaktera, što potiče posjetitelje da i sami kupe voćku tih starih sorti i zasade ju u svom dvorištu. – Svi bi trebali imati neku moralnu obvezu da zasade barem nekoliko voćaka u životu, a i gušt je kad izađeš u dvorište i sa svoje voćke otrgneš jabuku, obrišeš u vestu i pojedeš, mislim da su ljudi polako već zaboravili kak to izgleda – zaključio je župan.

Gradonačelnik Donje Stubice Nikola Gospočić s ponosom je istaknuo kako ova manifestacija ima tradiciju dugačku 22 godine te da je to tradicija jedne udruge, točnije jedne osobe, Marije Krušelj, kojoj je zahvalio na svemu što je dala i što će još dati za ovaj grad. Najavio je i projekt koji će Grad ostvariti upravo u suradnji sa Udrugom Stubička baština te Osnovnom školom Donja Stubica. – Radimo na tome da bi uz sportsku dvoranu izgradili naš trnac starih sorti voća, uz revitalizaciju vrta perunika i izgradnju stare tradicijske kuće, koja bi bila središte, gdje bi se djeca iz naših škola i turisti mogli upoznati s našom tradicijom starih sorti voća, prerade lana i slično – najavio je Gospočić.

Predsjednica udruge Stubička baština Marija krušelj osoba je koja je tijekom svih ovih godina održavanje ove izložbe, ali i drugih sličnih akcija, najviše vremena provela na terenu te je upravo organizacijom ovakvih manifestacija zaslužna za to što su se stari trnaci počeli obnavljati, jednako kao i sadnje starih sorti voća, ali i tradicijskih vrtova i cvijeća. – Obilazeći teren, na brojnim neočišćenim trnacima na periferiji grada otkrila sam još starih sorti voća, za koje niti ne znamo naziv, stoga ćemo za sljedeću godinu trebati pomoć stručnjaka agronoma oko identifikacije pronađenih sorti. Tako da druge godine na izložbi očekujemo još više izlagača i još više starih sorti voća – rekla je Krušelj.

 

Još članaka iz "Događanja"

Facebook