Prethodni članak
Sljedeći članak

[VIDEO] IZLOŽBA ZAGORSKOG MEDA: Ni jedan med nije kao bagremov kojeg vrca Josip Krog - po peti put osvojio je titulu šampiona

Da nagrade koje dodjeljuje Krapinsko – zagorske županija puno znače, svjedoči i komentar jednog nagrađenog pčelara, koji je dok je silazio s pozornice rekao: 'Znao sam da će se moj trud jednom isplatiti'.


Bagremov med Josipa Kroga iz Štuparja četvrti put za redom i peti put od kada se održava Ocjenjivanje i izložba meda Krapinsko – zagorske županije osvojio je titulu šampiona. Krogov med dobio je maksimalni broj bodova, 20,00. Vlasnik šampionskog meda skromno je prokomentirao kako nema nikakve tajne, jer pčela uvijek napravi dobar med, ali da postoje te nijanse na koje treba paziti; treba sačekati da med zazori, ne prenaglo vrcati i med ne smije biti prerijedak. - Važna je i česta izmjena saća, ja više od polovice saća mijenjam svake godine tako da dobijemo ovako svijetli i gusti med. Kupci nam znaju reći da nikad nisu jeli tako dobar med – sa smješkom nam je otkrio najbolji zagorski pčelar, držeći u rukama hrpu nagrada. Pčelarstvo Krog posjeduje stotinjak košnica, a ako je godina dobra može proizvesti oko četiri tone meda. Osim bagremovog meda, u njegovoj paleti nalazi se još i cvjetni, med od kestena te suncokreta. Drugo mjesto, također za bagremov med, pripalo je Darku Milinkoviću, a treće Željku Zozoliju.

Na 17. izložbi i ocjenjivanju meda KZŽ koje se u subotu održalo u Maču, sudjelovala su 83 pčelara s 98 uzoraka meda. Od 98 pristiglih uzoraka na ovogodišnje ocjenjivanje, bagremovog meda bilo je 76, cvjetnog 9, kestenovog 8, lipovog 3, meda od divlje trešnje 1 te meda od lipice također 1. Svi oni primili su nagrade i priznanja te čestitke za svoj uporan i vrijedan posao koji obavljaju kroz cijelu godinu. Zlatnu medalju dobio je 41 uzorak, 30 srebrnu, a 27 uzoraka brončanu medalju. Podijeljene su i nagrade pčelarima koji svoje pčele vode na ispašu izvan područja naše županije. Da nagrade koje dodjeljuje Krapinsko – zagorske županija puno znače, svjedoči i komentar jednog nagrađenog pčelara, koji je dok je silazio s pozornice rekao: 'Znao sam da će se moj trud jednom isplatiti'. 

Prof.dr.sc. Dragan Bubalo s Agronomskog fakulteta u Zagrebu, ujedno i predsjednik Povjerenstva, rekao je kako je najviše zlatnih odličja podijeljeno upravo u kategoriji bagremovog meda, koji je izvrsne kvalitete i po čemu je Zagorje prepoznatljivo. Iz tog se razloga ide u zaštitu izvornosti zagorskog bagremovog meda kao najviše instance u zaštiti prehrambeno – poljoprivrednih proizvoda. Krapinsko – zagorski župan Željko Kolar uputio je čestitke svim pčelarima na sjajnim rezultatima, podsjetivši na dvije izuzetno teške godine, 2016. i 2017. godinu koje su bile vremenski izuzetno nepovoljne za pčelare. - Krapinsko-zagorska županija kontinuirano, već 17 godina ima izložbu i ocjenjivanje meda. Pratimo razvoj pčelarstva na području čitave Hrvatske te smo izuzetno ponosni na rezultate naših pčelara koji zlatne medalje osvajaju ne samo ovdje, već i u drugim krajevima Hrvatske, kao i i inozemstvu. Trenutno radimo na zaštiti bagrema, meda zagorskih bregov. Nakon dobivenog žiga predali smo zahtjev za nacionalnu zaštitu, a čim ona završi krećemo i sa zaštitom na europskoj razini što znači i prodor na EU tržište i veću cijenu – naglasio je župan.

Čestitke zagorskim medarima je uputila i predsjednica Županijske skupštine Vlasta Hubicki koja je rekla da su ovo ocjenjivanje i izložbu meda osmislili zajedno prije 17 godina i da sada vidi da nisu 'profulali' baš ništa. - Kako Krapinsko-zagorska županije želi jednim dijelom živjeti i od turizma, posebno je važno što će naš med dobiti zaštitu izvornosti podrijetla. To bi trebalo rezultirati i većom cijenom i  prisustvom u našim hotelima i  ugostiteljskim objektima u kojima bi se i turisti mogli zasladiti našim zagorskim bagremovim medom, mažući ga na kruh ili putar – rekla je Hubicki, čestitavši i 20. obljetnicu pčelarima Gaja iz Mača. Domaćin izložbe bila je Općina Mače.

Načelnica Mladenka Mikulec pohvalila je sve proizvođače meda, posebno svoje Mačance, koji također ostvaruju odlične rezultate. - Ove godine bila sam članica žirija i mogu reći da sam nešto naučila. Prije je za mene med bio med, a sada sam naučila i znam prepoznati razliku od meda do meda – rekla je Mikulec. Predsjednik Saveza pčelarskih udruga KZŽ Zdravko Bedeniković rekao je kako pčelarstvo u Zagorju u posljednjih 20 godina doživjelo pozitivan uzlet, nabrojavši nekoliko pozitivnih stvari za pčelare: legalizirana je prodaja meda na kućnom pragu, donesen pravilnik o medu, uvedena elektronička evidencija pčelara... , a sve to, rekao je, doprinijelo je popularizaciji i promociji zagorskog meda. Osim znake zaštite izvornosti, hvalevrijedan projekt je i nacionalna staklenka te Školski medni dan  u kojem će svaki učenik 1. razreda dobiti staklenku meda od lokalnog pčelara. Čestitke pčelarima koji proizvode, kako je rekao, jedan od najprepoznatljivijih proizvoda iz KZŽ uputio je i saborski zastupnik Marko Vešligaj, a u glazbenom programu nastupila je Ženska vokalna grupa Kajde. Organizatori 17. ocjenjivanja i izložbe meda bili su Krapinsko – zagorska županija i Savez pčelarskih udruga KZŽ, a pokrovitelj Ministarstvo poljoprivrede.



Još članaka iz "Događanja"

Facebook