Diplomirao izradivši robotsku kosilicu koja uspješno savladava sve prepreke, a njome se upravlja preko smatrphonea!
Nenad Vagan iz Vučaka u Donjoj Stubici izradio je vrlo inovativan diplomski rad kako bi stekao diplomu na Međimurskom sveučilištu u Čakovcu
Nenad Vagan iz Vučaka u Donjoj Stubici diplomirao je na Međimurskom veleučilištu u Čakovcu, izradivši za završni rad robotsku kosilicu. Pod mentorstvom Jurice Trstenjaka, pročelnika Odjela računarstva, ovaj je Stubičanec ostvario zamišljeni diplomski rad, robotsku kosilicu sa 16 ultrazvučnih senzora, koji služe za detekciju prepreka.
Interes za računarstvo
Nenad nam je otkrio kako se radi o kosilici baziranoj na Arduino Mega 2560, koja ima 16 ultrazvučnih senzora za detekciju i izbjegavanje prepreka. - Senzor HC-SR04 se sastoji od 2 dijela TRIGGER i ECHO, TRIGGER (okidač) koji šalje zvučne signale i ECHO koji prima signal nazad. Zvučni valovi TRIGGERA putuju sve dok ne naiđu na prepreku, a potom se odbijaju. Mjeri se vrijeme refleksije koje registrira senzor, a podatak o vremenu se šalje preko ECHO izvoda nazad na mikrokontroler (u ovom slučaju Arduino Mega 2560) koji potom šalje signale na kontroler dva motora MDD10A, nakon čega možemo upravljati u više smjerova – pojasnio nam je Nenad. Kosilica ima dva pogonska motora koji rade na 12V i imaju 25 okretaja u minuti, što je jako pogodno, jer kosilica nije prebrza, a ujedno motori su dovoljno jaki i za savladavanje brdovitih terena. - Središnji motor, koji služi za košnju trave, ima 3000 okretaja u minuti, iznimno je jak i bez problema savladava i višu travu. Za taj motor sam izradio disk na kojem se nalaze 3 nožića koje je vrlo lako zamijeniti – kaže Nenad. Upravljanje samom kosilicom provodi se preko bluetooth modula HC-05, a kosilicom se može upravljati i preko aplikacije koja se vrlo lako preuzme u google play store. – Kosilica može biti i potpuno autonomna, no to je još u fazi testiranja – otkrio nam je Nenad, koji je ovaj studij odabrao jer se oduvijek zanimao za računarstvo, iako je završio srednju školu za građevinskog tehničara u Bedekovčini.
Bez problema savladava brdovite terene
Na kosilicu je ugrađen OLED displej na kojem se nakon uključivanja očitavaju vrijednosti temperature i vlage sa senzora, a na poklopcu se nalazi i solarni panel koji nadopunjuje bateriju kosilice. - Ideja je nastala nakon što sam vidio reklamu za robotsku kosilicu. Odmah sam prepoznao priliku za spajanje elektrotehnike i programiranja s mehanikom i robotikom te sam za završni rad odlučio izraditi sličnu kosilicu. Realizacija je započela nakon što sam se javio svom mentoru, profesoru Jurici Trstenjaku i predložio mu svoju temu za završni rad – ispričao nam je Nenad. Izrada je trajala otprilike 8 mjeseci, jer je uza sve to trebalo kombinirati i posao, no u svemu mu je, kaže, itekako pomoglo stečeno znanje iz osnova elektrotehnike i elektronike te programiranja, ali i samo iskustvo rada na Arduino platformi. Kosilicu je testirao u svom dvorištu. – Bez problema je savladavala brdovite terene. Stavljao sam prepreke ispred i iza kosilice, pa sam na temelju viđenoga prepravljao kod i logiku kosilice –kaže Nenad. Rekao je i kako je slična tehnologija robotskih kosilica već prisutna na tržištu, no nemaju solarni panel niti mogućnost upravljanja preko pametnih uređaja. Njezina bi cijena, kaže, bila oko 2 tisuće kuna veća u odnosu na klasične kosilice, no zamislite samo da kosilica posao odrađuje umjesto vas?
Nove ideje
Stečeno znanje na veleučilištu uvelike će mu, kaže, pomoći u daljnjem razvoju i karijeri, kao i novim inovativnim projektima za koje već ima ideje, a jedan od njih je već u izradi. – Radim na novom projektu, a to je kosilica sa benzinskim motorom, pogonjena sa dva elektromotora i upravljana pomoću daljinskog. Ta kosilica će biti namijenjena za nepristupačnije i zahtjevnije terene, poput vinograda i voćnjaka. Nadam se da ću ga završiti prije početka sezone košnje – zaključio je ovaj mladi inovator.