Prethodni članak
Sljedeći članak

Ovaj vrtić prvi je u Zagorju uveo glasoviti Montessori program. Pogledajte kako to izgleda


Dječji vrtić Bubamara u Donjoj Stubici prvi je i za sada jedini vrtić u Krapinsko – zagorskoj županiji koji provodi program prema koncepciji Marije Montessori.

U vrtiću je oformljena jedna skupina djece različitog uzrasta, koje su roditelji prijavili za program te je s radom započela ove pedagoške godine.

Što je Montessori pedagogija?

Program je to koji se temelji na pedagoškoj koncepciji koju je početkom 20. stoljeća razvila Maria Montessori, na temelju opažanja djece i njihova razvoja. - Cilj  programa je individualizirani pristup u skupini djece, posebno oblikovanim i pripremljenim materijalima, u strukturiranoj okolini te poticati cjeloviti razvoj djeteta, odgajati za mir, toleranciju, slobodu. Takav pristup uključuje dobro upoznavanje djeteta, stalno promatranje i praćenje njegovog razvoja i uočavanje njegovih posebnih interesa. Glavna misao Montessori pedagogije glasi 'Pomozi mi da to učinim sam', gdje se naglasak stavlja na važnosti djetetove samostalnosti i ukazuje na činjenicu kako je dijete u središtu pedagogije – pojasnila je odgajateljica Patricija Božić. Montessori je pedagoški koncept prikladan svakom djetetu, od djece s poteškoćama u razvoju do darovite djece.

Razvoj samostalnosti

U Montessori pristupu provode se, pojašnjava odgojiteljica Patricija, vježbe iz praktičnog života u kojima razvijaju samostalnost, vježbe iz područja osjetilnosti, vježbe iz područja jezika, vježbe iz područja matematike i vježbe iz područja kozmičkog odgoja u kojem su priroda i društvo, glazba, likovnost i pokret.

 - Pribor se postavlja tako da vodi dijete od lakše prema težim vježbama, od konkretnog prema apstraktnom i cjelovitog prema pojedinačnom. Zbog toga pribor se uvijek vraća na svoje mjesto i djeca mogu vježbe izvoditi na svojem tepihu ili stolu – kaže Patricija.

Važni su, prije svega, prirodni materijali kao što je drvo te mogućnost da dijete samostalno istražuje prostor, eksperimentira, griješi i iz njih uči i dolazi do vlastitih zaključaka. Prostor mora omogućiti djetetu da bude samostalno i da što više stvari radi samo – uzima ih i posprema nakon aktivnosti. Pojašnjava i kako je djeci dopušteno učiti vlastitim tempom i odvojiti vrijeme za učenje svake vještine.

Prednosti Montessori pedagogije

Kao glavne prednosti ovakvog sustava, odgojiteljica ističe dopuštanje više autonomije djeci u procesu učenja, poticanje više istraživanja, znatiželje. - Dijete samostalno bira materijale koji ga najviše zanimaju, razvijajući se u svom ritmu i tempu.  Ova atmosfera usađuje samodisciplinu kod djece  i poboljšava kvalitete kao što su koncentracija, samokontrola i motivacija. Jedno od glavnih načela Montesspori odgoja je 'učini to sam', a odgojiteljeva jedina zadaća je pokazati djetetu kako se na ispravan način izvodi zadani zadatak – pojašnjava naša sugovornica.

Dodaje i kako je izuzetno bitno učenje poštovanju. - Poštovanje je izuzetno bitno. Još jedna velika prednost Montessori škola je to što se odgojitelji prema djeci odnose s poštovanjem i ponašaju se prema njima kao prema odraslima – zaključuje Patricija.

Prvi u županiji

Kao što smo već istaknuli, donjostubički dječji vrtić prvi je u našoj županiji uveo skupinu s radom prema Montessori pedagogiji, i to na inicijativu Stubičanke Jelene Ribič Pavelić, koja je direktorica u međunarodnoj organizaciji Montessori Gruop te čija djevojčica pohađa donjostubički vrtić.

Da bi se ostvarila ideja oko uvođenja Montessori programa, bilo je potrebno educirati odgojiteljice, pa su tako diplomu u sklopu stručno – razvojnog centra Montessori u Zagrebu stekle dvije odgojiteljice.

– U cijelom tom procesu podržali su nas Grad Donja Stubica, Gradsko vijeće i gradonačelnik, obzirom da je Grad financirao edukaciju. Dobili smo suglasnost Ministarstva znanosti i obrazovanja za provođenje programa, a održali smo i roditeljski sastanak za sve zainteresirane, kojima je predstavljen program. Puno su nam pomogle i kolegice odgojiteljice i učiteljice koje rade u Montessori vrtiću i školi u Zagrebu sa svojim dugogodišnjim iskustvom provođenja Montessori programa, posebno naša Stubičanka, učiteljica Antonija Krušelj – istaknula je ravnateljica DV Bubamara Snježana Benko.

Prirodni materijali

Nabavljen je novi namještaj i didaktika te pribor potreban za provođenje programa. – Puno je materijala izrađeno od drva, korisnih za razvijanje životno – praktičnih vještina. Mnoge se vježbe izvode sa staklenim i keramičkim posuđem, posudama i ostalim priborom. Puno tih materijala smo već nabavili i djeca ih uspješno koriste. Naravno, soba će se kontinuirano i dalje nadopunjavati novim materijalima – kaže ravnateljica.

Nabavu materijala financirao je vrtić, dok sam program financiraju roditelji mjesečno pa će se ta sredstva koristiti za stimulativni dodatak na osnovnu plaću odgojitelja koji provode program, stručno usavršavanje odgojitelja i stručnih suradnika, nabavu didaktičkih materijala i stručne literature te obogaćivanje materijalnih uvjeta rada.

- Drago mi je da u našem vrtiću možemo ponuditi jedan novi kvalitetan program i da su ga roditelji prepoznali. Imamo puno pozitivnih reakcija od strane djece koja su uključena u program i njihovih roditelja. Nadamo se da će se i drugi vrtići u našoj županiji odvažiti i krenuti u pokretanje ovog programa, kakvi su obično dostupniji u većim gradovima. Zato nas još više veseli činjenica da je u jednom malom gradu kao što je Donja Stubica i u jednom relativno malom vrtiću, Dječjem vrtiću Bubamara,  započela jedna velika Montessori priča – zaključuje ravnateljica.

Još članaka iz "Donja Stubica"

Facebook