Zagorska medica iz Hižakovca osvojila zlato na međunarodnom natjecanju!
Nakon uspjeha na međunarodnom ocjenjivanju meda, pčelar Božidar Ladišić otvara destileriju
Zagorska medica Božidara Ladišića iz Hižakovca u Donjoj Stubici osvojila je zlatnu medalju na međunarodnom ocjenjivanju rakija, likera i ginova, održanom u Zagrebu. Medica koja osvaja nepca svih koji je kušaju, onako usput dok kupuju med, sada se dokazala i kod eminentnih stručnjaka, koji su je proglasili zlatnom u kategoriji likera.
Priznanje kao poticaj
Iako za sada amater, Božidaru Ladišiću, koji se pčelarenjem bavi već 18 godina, ovo je priznanje bilo poticaj da registrira destileriju, kako bi svojom zlatnom medicom mogao opskrbljivati ugostiteljske objekte, ali i prodavati je na sajmovima, gdje već godinama nudi svoj med. Medicu je počeo raditi za vlastite potrebe i za prijatelje, još prije 18 godina, usporedo kada se počeo baviti pčelarenjem. - Putovao sam po Lijepoj našoj, isprobavao razne medice i u razgovoru s mnogim proizvođačima došao do vlastite recepture, koja se ove godine pokazala zlatnom – kaže Ladišić.
Male količine kojima bi počastio kupce na štandu ili nekome dao na poklon, bile su dovoljne da dobije samo pohvale. – Sve ono što ja volim, pretočio sam u tu medicu, a očito se upravo to dopadalo mnogima. Bio sam na mnogim takmičenjima amatera, gdje sam dobivao zlatne medalje, no ovo ocjenjivanje bilo je pravi test, da vidim na čemu sam zapravo – kaže. Da se prijavi, nagovorio ga je Igor Frajtag, koji je se sa svojim Kajlander ginom već dokazao sa zlatnim medaljama. – Kao prednost ovog natjecanja vidio sam i to da ukoliko bude moja medica imala neki nedostatak, moći ću pokupiti savjete eminentnih stručnjaka. Savjet nikakav nisam dobio, već na ovom prvom natjecanju odmah i prvo zlato. I više nego dovoljno bio mi je komentar stručnjaka koji su istaknuli kako sam, iako nepoznat u tim krugovima, na medici doktorirao – kaže Ladišić.
Brendiranje proizvoda
No, neće tako nepoznat još dugo ostati. Da Zagorci itekako znaju proizvoditi kvalitetne ginove, rakije i likere, dokazuju mnoge male destilerije koje se pojavljuju na tržištu, na koje će uskoro, sa svojom zlatnom medicom, izaći i Božidar Ladišić, koji je pred samim završetkom registriranja destilerije. – Poanta malih destilerija je da su one odraz destilera, takva bude i moja. Na internetu ima bezbroj recepata gdje se svakakve arome stavljaju u medicu. No, moja sadrži, i sadržavat će, samo med i alkohol – kaže Ladišić, kojem tek sada predstoji brendiranje proizvoda i predstavljanje zlatne medice tržištu. No, obzirom na uspjeh na ovom ocjenjivanju, ne sumnjamo da će se zlatna medica uskoro točiti u brojnim zagorskim ugostiteljskom objektima, kao još jedno prepoznatljiv okus Gupčevog kraja.
Top kvaliteta zagorskog meda
Kao predsjednik Saveza županijskih udruga pčelara, Božidar Ladišić osvrnuo se na nedavno održanu županijsku izložbu meda, istaknuvši kako su svi zagorski medovi izvrsne, vrhunske kvalitete. – Županije potiče i deklaraciju 'zagorski bagremov med' i kupnju staklenki, no odaziv je u tome preslab. Svi bi mogli zadovoljiti kriterije, no ljudi se nemaju vremena bakčati s papirologijom. Jedan od problema za zagorske proizvođače jest upitna kvaliteta meda po trgovinama, gdje se staklenka može kupiti već za 4 eura, u čemu je zapravo upitno što se tu deklarira pod med i kakve su to mješavine. No, takve niske cijene ruše cijenu i nama. Prema najnovijim informacijama, otkupna cijena meda je 1,50 ili 2 eura, pa i nije čudo da ga u trgovinama mogu plasirati po 4 eura – kaže Ladišić, ističući kako je naš županijski savez pčelara dio HUSAM – a, odnosno Hrvatske udruge senzorskih analitičara meda, koja se na globalnom tržištu bori na svaki med koji je deklariran kao med bude upravo kvalitetan med, a ne mješavine. Dodaje kako je to jedan od problema s kojim se pčelari bore, a drugi su i bolesti koje napadaju pčele, kao i izuzetno nepredvidivi vremenski uvjeti, koji nekada ubrzaju cvatnju, a nekada ona kasni. Istaknuo je kako je u Zaboku u tijeku pčelarska škola, kako bi pčelari dobili temelje da bi se s ovim izazovima u pčelarstvu uspješnije mogli boriti.