Radovi na novom Graničnom prijelazu Macelj u punom zamahu
Oko najfrekventnijeg graničnoga prijelaza u Hrvatskoj, Maclja ponovno je kao u mravinjaku. No, za gužvu ovaj put nisu z
Oko najfrekventnijeg graničnoga prijelaza u Hrvatskoj, Maclja ponovno je kao u mravinjaku. No, za gužvu ovaj put nisu zaslužni turisti, skijaši ili shoppingholičari već građevinska operativa unajmljena od strane Hrvatskih autocesta te Ministarstva financija. Naime, u tijeku su radovi na gradnji novoga Graničnog prijelaza te oko 800 metara autocesta kojom će Hrvatska i na popularnom Phyrnskom pravcu sa slovenskim graničnim prijelazom Gruškovje biti «do kraja» izravno «spojena» autocestom. Drugim riječima već od listopada ove godine neće biti potrebno silaziti sa autocesta na Granični prijelaz.
Do 15. lipnja preseljenje ulaznog kamionskog terminala
U tu svrhu teška građevinska mehanizacija Hidroelektre, Viadukta i Cesta Varaždin već neko vrijeme napada prostor iznad Maclja. Minama i bagerima ravna se plato veličine oko 55 tisuća četvornih metara na kojem će se sagraditi osjetno veći granični prijelaz. U tu svrhu izvadit će se oko 400 tisuća metara kubnih uglavnom lapora, koji se djelomično ugrađuje u plato, a djelomično odvozi na obližnje odlagalište tj. šumsku usjeku s druge strane autoceste. Riječ je o prostoru koji će nakon odlaganja lapora i zemlje biti pošumljen. Do 15. lipnja, pak, na prostoru budućeg prijelaza završit će tzv. prva faza radova, tj. ulazni kamionski terminal preselit će se zaravnani plato na kojem će se u konačnici i sagraditi dvostruko veći prijelaz od dosadašnjeg. Novi Macelj imat će 10 ulazno-izlaznih traka za putnički i 4 za teretni promet. Kamionski ulazni terminal moći će prihvatiti 80, a izlazni 56 vozila.
– Vjerujemo da ćemo već na ljeto osjetiti prve blagodati novog Maclja jer kamionska kolona koja je na ulazu u zemlju uglavnom uvijek stajala na cesti između našeg i slovenskog graničnog prijelaza te tako ugrožavala sve sudionike u prometu, premjestit će se na novi terminal i tako osloboditi ulaz u Hrvatsku za osobne automobile i autobuse – objasnio je operativne ciljeve radova na maceljskom platou glavni ing. gradilišta Dražen Guštin iz Hrvatskih autocesta.
Druga faza – zatrpavanje sadašnjeg kamionskog terminala
Nakon toga uslijedit će tzv. druga faza radova u kojoj će se kamenom i laporom zatrpati sadašnji kamionski terminal te tako dodatno povećati površina platoa budućeg graničnog prijelaza.
– Do početka listopada čitav bi posao trebao završiti, a prema našim ugovorima Hrvatske autoceste su u obvezi izgraditi objekte niskogradnje što znači prometne površine, a Ministarstvo financija, Samostalna služba za izgradnju i održavanje graničnih prijelaza objekte visokogradnje kao npr. zgrade za rad državnih službi, nadstrešnice na putničkom i kamionskom prostoru, objekte za rad otpremnika, vage i slično – pojasnio je Guštin naglasivši da niskogradnja stoji oko 140 milijuna kuna dok će za visokogradnju Ministarstvo financija utrošiti još oko 20 milijuna kuna.
Stari Macelj
Zanimljivo je i da unatoč zatrpavanja kamionskog terminala istu sudbina neće zadesiti i stari putnički prijelaz. Naime, on će napokon omogućiti povezivanje zaselka Cafuti s maticom zemljom. Podsjećamo da je desetak kućanstava ostalo, nakon raspada bivše tvorevine zarobljeno na tzv. ničijoj zemlji između GP-ova Macelj i Gruškovje pa su za svaki odlazak kućama stanovnici tog frtalja Zagorja morali iz džepa vaditi putovnice. Otvaranjem novog GP-a Macelj i njima će stoga svanuti sunce.
Slovensko usko grlo do 2013.
Gradnjom novog GP-a Macelj, napokon će se autocestom spojiti naš i slovenski granični prijelaz Gruškovje. Na Phyrnskom pravcu ima i još novosti. Slovenci ovo ljeto otvaraju i dvije dionice autoceste prema Maclju. Tako će u promet biti pušteno 20 kilometara istočne mariborske obilaznice te 19 kilometara od Slivnice, na autocesti Maribor-Celje, s Ptujem. Nažalost od Ptuja do tj. mjesta Draženci do Gruškovja ostaje još 13,9 kilometar obične ceste koja će najmanje do 2013. ostati usko grlo2. Naime, za taj dio dežele još nisi niti doneseni prostorni planovi pa cestari moraju čekati da država odredi moguću trasu.