Blatnjava voda za 200 kuna godišnje
Problemi s opskrbom pitke vode iz lokalnih vodovoda na području Gornje Stubice posljednjih mjeseci kulminiraju. Nakon
Problemi s opskrbom pitke vode iz lokalnih vodovoda na području Gornje Stubice posljednjih mjeseci kulminiraju. Nakon što su nedavno stanovnici Huma Stubičkog imali ozbiljnih problema s kvalitetom vode, ovih dana mještani gornjostubičkih naselja Slani Potok i Volavec muku muče s učestalim puknućima vodovodnih cijevi, koja povlače za sobom višednevne prekide vodoopskrbe.
Puca sve da se praši
- U samo dva dana vodovodna cijev u mom dvorištu pukla je tri puta. Vodovod iz kojeg dobivamo vodu star je više od 30 godina, a u njega, valjda otkako je izgrađen nije ništa ulagano. Osim toga, prilikom gradnje u kojoj sam i sam sudjelovao, vodovod je bio predviđen za 120 stanovnika, a danas je na njega priključeno oko 450 korisnika. Zbog puknuća cijevi često smo bez vode, a i kada dođe toliko je blatnjava i mutna da se ne usudimo koristiti je - ogorčeno nam je ispričao Gornjostubičanac Stjepan Bočkaj. U pitanje je doveo i stručnost ljudi koji upravljaju tim vodovodom istaknuvši kako nerijetko u cijevi koje prethodno nisu ozračene, puštaju vodu, koje tada pucaju.
Ništa bez 'para'
S druge strane, Branko Korman, predsjednik Odbora lokalnog vodovoda Slani Potok-Volavec, upozorio je na činjenicu da korisnici vodovoda ne plaćaju realnu cijenu potrošene vode, tek paušalnih 200 kuna godišnje.
- Niti tih 200 kuna godišnje mnogi ne uplaćuju redovito, a svi očekuju da se vodovod održava. Štoviše, oni koji su obično najveći potrošači i vodu koriste nekontrolirano ne plaćaju ništa, a i posebno su glasni otkako smo zajedno s Općinom odlučili postaviti vodomjere i uvesti plaćanje vode. Naime, od tog bi se novca plaćalo i održavanje vodovoda koji je doista dotrajao, a i kontrola vode, odnosno njezina dezinfekcija i kloriranje ne vrši se kontinuirano - upozorio je Branko Korman.
Zahtjevi bez smisla
Od gornjostubičkog načelnika, Željka Lisaka doznajemo kako je od Odbora vodovoda došao zahtjev na Općinu da preuzme obavezu upravljanja, ali ne i vlasništva nad vodovodom, što prema Lisakovim riječima nema smisla. Potvrdio je kako je Općina kupila dio vodomjera koje bi trebalo ugraditi, no akcija je dovedena u pitanje s obzirom da se ugradnji protivi dio potrošača.