Prethodni članak
Sljedeći članak

Dječji vrtić 'Jurek' stekao vrijedan status: Mali ekolozi po prvi puta podigli eko zastavu

'Važno je djecu već od malih nogu kroz praktičan rad učiti očuvanju prirode za ljepšu i zdraviju budućnost', kaže ravnateljica Božica Hrestak


Ekološki dječji vrtići su dječji vrtići koji iznimnu pažnju i brigu posvećuju odgoju za okoliš i održivi razvoj. Upravo je taj status, eko vrtića, tek nedavno stekao Dječji vrtić 'Jurek', i to u svojoj drugoj godini rada. Koliko je važno učiti djecu održivom razvoju, očuvanju prirode i životu u skladu s prirodom i tradicijom, pokazali su naporima koje su djelatnici vrtića, u suradnji s roditeljima, uložili u dobivanje statusa eko vrtića.

Eko zastava

Eko zastava na vrtiću se zavijorila nedavno, a u vrtiću zbog toga ne kriju ponos, kao ni djeca veselje. U projekt Međunarodne ekoškole, čiji je cilj ugradnja odgoja i obrazovanja za okoliš u sve segmente odgojno – obrazovnog procesa, uključili su se imajući na umu važnost stvaranja pravilnih navika ophođenja prema prirodi i stvaranju eko svijesti kod djece predškolske dobi. Sam projekt provodi udruga 'Lijepa naša' koja prati i valorizira svih sedam koraka u procesu ostvarivanja statusa eko škole, odnosno eko vrtića. Kako bi krenuli u postupak ostvarivanja statusa, gornjostubički vrtić osnovao je Eko odbor, izradili ocjenu stanja okoliša, obavijestili i uključili lokalnu zajednicu, kao i ono najbitnije, vrijedne eko projekte provodili u vrtićkim skupinama.

– Djeca se svakodnevno uključili u takav odnos prema prirodi, već od ulaska u skupinu, gdje smo potpuno izbacili plastiku, pa koristimo boce, a djeca su uz svoje odgojiteljice naučila i razvrstavati smeće prema kategorijama. Jedni druge kontroliraju da li zatvaraju vodu nakon pranja ruku, da li negdje gori svjetlo, a ne bi trebalo i slično. Osnovali su i 'eko patrole' koje dva puta tjedno obilaze sve skupine i pregledavaju da li je sve sukladno onome što se zove održivi razvoj i štednja energije – kaže ravnateljica dječjeg vrtića Božica Hrestak.

Senzibiliziranje djece od malih nogu

Ističe i kako je izuzetno važno djecu od malih nogu senzibilizirati po pitanju održivog razvoja, odvajanja otpada i življenja u skladu s očuvanjem prirode. – Kako rastu, djecu je važno senzibilizirati o tome što jest u redu, a što nije. To je neka početna faza i već tada se počinje graditi to znanje prema održivom razvoju. Naravno, to je potrebno raditi ne samo deklarativno, već i praktično, pa smo djecu uključili u razne projekte, kako bi tu svijest razvili kroz praktičan rad – dodaje ravnateljica. Djeca su tako istraživala ulogu kukaca u eko sustavu, izrađivala su eko igračke i bili su mali ekolozi. Proveden je i eko projektni dan u sklopu kojega je održan edukativni panel za širu javnost s temom pravilnog zbrinjavanja otpada, razmjena sjemenja te izrada eko platnenih vrećica za kupovinu. Djeca su posjetila i Osnovnu školu Matije Gupca, odnosno njihovu školsku zadrugu, kako bi se upoznali s time što zadruga radi, vidjeli njihove eko proizvode.

Cvjetnjak i povrtnjak

Iz ljubavi, ali i znanja, nastao je mali cvjetnjak i povrtnjak, o kojem brigu vode svi iz vrtića. – Vrt smo napravili svi zajedno, svatko je imao neku ulogu u nastajanju vrta, naravno, u suradnji s roditeljima, koji su prihvatili inicijativu. Zasadili smo dosta povrtnih i cvjetnih biljaka, a u jednome dijelu napravili tradicijski vrt sa začinskim biljem, koji će ostati trajno našem vrtiću i svake ćemo ga godine nadograđivati – ispričala je ravnateljica.

U svemu tome sudjeluju i oni najmanji. – Sudjelovanjem u sadnji i brizi za vrt, djeca vide da iz sjemenja i lukovica nešto niče, da iz presadnice naraste bilja s plodovima. Sada su svjesni da krumpir ne raste na policama trgovina, već iz zemlje, i to je vrlo važno osvijestiti. Upravo to će biti tendencija i u budućnosti, što ćemo uključiti u naš kurikulum, kako bismo podržavali odgoj za održiviji razvoj, u kombinaciji s tradicijskim vrijednostima, sadeći ono što je dio našeg prirodnog obilježja i okruženja, učeći djecu da to trebamo čuvati, a možda ih i potaknuti da vide da ovdje ima smisla živjeti, da ovdje ima za njih budućnosti – zaključila je ravnateljica Božica Hrestak, dodavši kako je svakako namjera održati i obnavljati status eko vrtića, brigu za odgoj za održivi razvoj, kako bi se poticalo djecu kroz razne projekte i aktivnosti da cijene prirodu i sve što nam ona pruža, kako bi mogli svojim ponašanjem i djelovanjem utjecati na rješavanje problema sve većeg onečišćenja okoliša i prirode i dati svoj doprinos za ljepšu, zdraviju i sigurniju budućnost.

Još članaka iz "Gornja Stubica"

Facebook