Prethodni članak
Sljedeći članak

Gornjostubički učitelji na međunarodnim će se edukacijama usavršavati za bolji rad u školi

Riječ je o edukacijama s različitim tematikama koje su područje interesa gornjostubičke škole, a koje će kroz seminare osposobljavati učitelje za rad s djecom s poteškoćama, problemima s kojima se susreću u prvom razredu te kako uvesti neke nove metode učenja

  • Sudionice projekta Ines Krušelj-Vidas, Marina Mikulec, Martina Brlečić, Armina Rod i Sanja Knezić

    Sudionice projekta Ines Krušelj-Vidas, Marina Mikulec, Martina Brlečić, Armina Rod i Sanja Knezić


Osnovna škola Matije Gupca Gornja Stubica uključena je u Erasmus + projekt u kojem će se pet učitelja i ravnateljica preko raznih edukacija u europskim zemljama stručno usavršavati kako bi unaprjedili rad svoje škole. – Trebali smo osmisliti projekt koji u konačnici ima za cilj upravo unapređenje rada s učenicima. Educirat ćemo se o problemima koje smo detektirali kao najvažnije u našoj školi na područjima koja bismo trebali ojačati i to na dobrobit lokalnoj zajednici – istaknula je voditeljica projekta Ines Krušelj - Vidas.

Iskustva drugačijih praksa

Stoga je cilj ovoga stručnog osposobljavanja da se učitelji na međunarodnim edukacijama upoznaju s time kako se neki od problema rješavaju u drugim sredinama te da nakon edukacija naučeno prenesu u radni kolektiv. U projektu je planirano šest edukacija, a prva je već odrađena u listopadu, kroz edukaciju u Portugalu o izazovima inkluzije učenika s poteškoćama, a na kojoj je bila pedagoginja Martina Brlečić. Kroz seminare, predavanja i posjete različitim školama i centrima, iz prve je ruke vidjela na koji je način inkluzija razvijena u toj zemlji, a razmijenila je iskustva i s prisutnim kolegama iz drugih zemalja.

– U naprednijim zemljama imaju već dobru praksu, inkluzija je krenula ranije. Stoga valja pokupiti dobre primjere, jer mi je želja uključiti što veći broj učenika s poteškoćama u različite izvannastavne aktivnosti u kojima bi oni mogli pokazati svoje potencijale i sudjelovati više u radu škole – kaže Brlečić. Sljedeća na edukaciju u Grčku u travnju putuje učiteljica Bernarda Razum, a bit će to edukacija namijenjena učiteljima razredne nastave, koji se u početnim godinama školovanja susreću s izazovima različitog stupnja pripremljenosti djece za školovanje. Na seminar koji priprema učitelje razredne nastave za rad s djecom kroz više razrede putuju Ines Krušelj Vidas i Armina Rod. – Educirat ćemo se o tome kako uvesti neke nove metode učenja, nešto slično što se pokušava kroz reformu školstva u Hrvatskoj. Seminar je to koji osposobljava učitelje da nauče nove metode usmjerene na učenike, kako bi se kod njih razvila samostalnost,suradnički aktivni odnos, ali i dugoročno pamćenje te kritičko razmišljanje i vještine rješavanja nekih većih problema, kao i samopouzdanje i motivacija – kaže Armina Rod, koja je sigurna kako će nove naučene metode poučavanja moći primijeniti u radu s djecom, što će poboljšati kvalitetu rada.

Kako kod učenika potaknuti aktivno učenje u prirodnom okruženju, bit će glavna tema edukacije na koju će u Englesku putovati učiteljica geografije Marina Mikulec.

– Kad se vratim, nadam se da ću imati ideje da motiviram učenike da izađu van, da promatraju i zaključuju kroz proučavanje prostora na terenu, upravo ono što bi geografija trebala biti. Nadam se da ću praksu poput one u Engleskoj moći dijelom prenijeti u svoje razrede, gdje oni posjećuju lokalitete i povezuju tu izvornu stvarnost s nastavnim materijalom – kaže Mikulec. Ravnateljica će pak kroz edukaciju u Češkoj unaprijediti svoje vještine vođenja, planiranja i timskog rada u školi. – Uvijek treba raditi na team buildingu, jer izazovi današnjice su veliki, stalno neke promjene, pa uvijek treba naći neke nove načine da se potaknu ljudi da ostanemo i dalje kreativni i aktivni, odnosno zdrav i dobar kolektiv, u kojem svatko može istaknuti svoje vještine, želje, interese i sposobnosti – rekla je ravnateljica Sanja Knezić.

Implementiranje u školski kurikulum

Voditeljica projekta Ines Krušelj Vidas prisustvovat će malo drugačijoj edukaciji, odnosno aktivnosti promatranja rada kolega u jednoj školi u Irskoj.

- Oni provode zanimljiv program podizanja pismenosti, u kojem intenzivno poučavaju djecu čitanju. Veliki je problem u školama današnjice da djeca imaju problema sa savladavanjem čitanja i pisanja, osnovnih alata za učenje. Stoga je ovo zanimljiv program koji ću detaljnije upoznati, kako bismo osmislili dodatne vježbe koje bismo mogli provesti i u našoj školi, da smanjimo poteškoće u savladavanju čitanja – kaže Krušelj – Vidas. Nakon što se u prvoj godini provođenja ovoga projekta odrade sve edukacije, druga godina provođenja programa namijenjena je implementiranju naučenoga u školski kurikulum, jer svi učitelji imaju obvezu da primjer svoje edukacije iznesu na sjednici učiteljskog vijeća, kako bi se poboljšao i unaprijedio rad svih učitelja u školi. Projekt Erasmus + financiran je sredstvima Europske unije, a škola je za provođenje od Agencije za mobilnost i projekte EU kao posredničkog tijela dobila 14.600 eura.

Još članaka iz "Gornja Stubica"

Facebook