Hrvatski proizvođač gasi proizvodnju poznate mineralne i izvorske vode
Foto: Zagorje.com/Ilustracija
Točno 14 godina od preuzimanja pogona kod Križevaca, Atlantic grupa odlučila je ugasiti proizvodnju voda Kala i Kalnička, piše Danica.
“Odlučeno je da se u studenom ove godine prekine proizvodnja i distribucija brendova vode Kala i Kalnička. Odluka neće imati utjecaja na linije i zaposlenike(…) Konačna ideja reorganizacije je iskorištavanje kapaciteta za proizvodnju i plasman novih proizvoda više dodane vrijednosti.
Vjerujemo da će ova reorganizacija, uz pojačan fokus na inovacije i profitabilan rast, donijeti svježinu u naš asortiman i osigurati još bolje poslovne rezultate“, poručuju iz Atlantic grupe.
Inače, Emil Tedeschi je tvrtku Kalničke vode sa sjedištem u Apatovcu kod Križevaca preuzeo od Badela 1862 u jesen 2010. godine. Za tu je transakciju Atlantic platio oko 82 milijuna kuna (11 milijuna eura). U tvornici su se punili izvorska voda Kala, mineralna Kalnička te CedevitaGO.
Prije četiri godine Vlada je odobrila koncesije društvu Atlantic Cedevita za osjetno veću godišnju eksploataciju vode na zdencima u Apatovcu kod Križevaca. Koncesije su dobili na 30 godina.
Iz apatovečkog zdenca ZG-1 Atlantic je dotad zahvaćao 21.600 kubika vode godišnje, i to za proizvodnju mineralne vode, one za ljudsku potrošnju i tehnološke. Novom je koncesijom količina povećana na 90.000 kubika godišnje, piše Danica.
Iz tamošnjeg zdenca ZB-1 pak Atlantic je dotad eksploatirao 21.600 kubika, a novom koncesijom u jesen 2020. godine kapacitet je podignut na maksimalnih 49.200 kubika godišnje.
Prodaja Atlanticovih pića s najjačim brendovima Cedevita i Cockta iznosila je ove godine 91 milijun eura, što je deset posto više nego nego u prvih devet mjeseci lani.
Prema podacima agencije za istraživanje tržišta Nielsen, lani je količinski rast potrošnje vode u Hrvatskoj iznosio jedan posto, a financijski oko 18 posto, što znači da su cijene tijekom prošle godine u prosjeku rasle za oko 17 posto.
Tri najveće kompanije – Jamnica, Radenska i Cetina – drže više od 80 posto tržišta, s tim da je Jamnica apsolutni lider u vodi s 50-ak posto udjela, piše Danica.