Prethodni članak

Jela je jabuke svaki dan dva tjedna: 'Riješile su mi jedan veliki zdravstveni problem'


Engleska poslovica "Jedna jabuka dnevno drži doktora daleko" možda nosi više istine nego što se na prvi pogled čini. Jabuke su, naime, poznate kao prava "vitaminska bomba", a liječnici ih često preporučuju zbog brojnih zdravstvenih prednosti. Osim što su bogate hranjivim tvarima, jabuke su iznimno svestrane u kulinarstvu – mogu se koristiti u pripremi i slatkih i slanih jela, piše Klik.hr.

Jedna žena odlučila je testirati utjecaj svakodnevne konzumacije jabuka na vlastito zdravlje. "U mojoj su kući jabuke uvijek prisutne, odmah uz kisele krastavce. Djeca ih također obožavaju, a ja ih jedem svakodnevno," izjavila je, dodajući kako je povećala unos jabuka kako bi bolje razumjela njihov učinak na organizam.

Prema stručnjacima, jabuke obiluju gotovo svim važnim vitaminima – A, C, E, D, K te vitaminima B skupine. Također su bogate mineralima poput kalcija, kalija i magnezija. Najbolji način konzumacije, ističu stručnjaci, jest jesti ih sirove i s korom, jer se upravo ispod kore nalaze najvažniji hranjivi sastojci.

Zašto je kora jabuke toliko važna?
Kora jabuke sadrži vrijedne spojeve poput katehina, procijanidina i hlorogene kiseline. Ovi sastojci pomažu u smanjenju rizika od kardiovaskularnih bolesti i ateroskleroze, a dodatno imaju antiupalna i antihistaminska svojstva korisna za osobe sklone alergijama.

Studije su pokazale da su jabuke izvanredan izvor polifenola – snažnih antioksidansa koji štite stanice od štetnih slobodnih radikala i pomažu u prevenciji kroničnih bolesti poput srčanih oboljenja. Također, konzumacija jabuka može smanjiti rizik od razvoja dijabetesa tipa 2.

Jabuke pomažu i u kontroli težine
Jabuke su bogate vlaknima i vodom, što pruža dulji osjećaj sitosti i može poduprijeti proces mršavljenja. U jednom istraživanju, osobe koje su jele cijele jabuke osjećale su sitost čak četiri sata duže u usporedbi s onima koji su konzumirali samo sok od jabuke. Polifenoli iz jabuka također doprinose prevenciji pretilosti, što je od velike pomoći onima koji žele kontrolirati svoju tjelesnu težinu.

Topiva vlakna iz jabuka pomažu u snižavanju razine kolesterola u krvi. Osim toga, flavonoidi poput epikatehina, koji su prisutni u jabukama, mogu smanjiti krvni tlak. Istraživanja su povezala visoki unos flavonoida s manjim rizikom od moždanog udara. Flavonoidi dodatno štite srce smanjenjem oksidacije LDL kolesterola i sprečavanjem ateroskleroze, odnosno nakupljanja plaka u arterijama.

Rezultati eksperimenta: Više energije i snažniji imunitet
Nakon 14 dana povećane konzumacije jabuka, žena koja je provela eksperiment podijelila je svoje dojmove: "Jabuke jedem već dugo, ali nikada u tako velikoj količini kao u posljednjih 14 dana." Primijetila je značajna poboljšanja u probavi, osobito kod problema sa zatvorom. Uz to, osjećala se snažno i zdravo, čak i u vrijeme kada su mnogi oko nje bili pogođeni sezonskim infekcijama.

Istaknula je i kako su joj energija i imunitet ostali na visokoj razini, unatoč jesenskim danima koji joj inače donose osjećaj umora. "Osjećam se bolje i produktivnija sam, a uz svaku pojedenu jabuku imam osjećaj da unosim pravu vitaminsku bombu koja će imati pozitivan učinak na moje tijelo dugo nakon ovog eksperimenta," zaključila je.

Dodala je i da su joj jabuke postale još draže kada su narezane na kriške, čime joj se apetit za ovim voćem dodatno povećao.

Još članaka iz "Hrvatska"

Facebook