Prethodni članak

MUP putem natječaja traži tvrtku koja će "prisilno udaljavati" migrante iz Hrvatske


Foto: Ilustracija/Pixsell

Zračnim, kopnenim i vodenim putem. “Prisilno udaljenje” državljana trećih zemalja, kako to službeno nazivaju u Ministarstvu unutarnjih poslova, organizirat će se na jedan od spomenutih načina, a sve će ovisiti o broju ljudi koji se udaljuju, ali i o potrebnoj pratnji policijskih službenika, medicinskog tima i prevoditelja, piše Večernji.

Naravno, i samo odredište definirat će kako će tvrtka koja se javi na natječaj MUP-a morati organizirati put. On će se raspisati uskoro, “udaljenja” će se platiti 340 tisuća eura, ali naravno, ne odjednom, to se odnosi na njihovu organizaciju od listopada ove godine pa sve do 2027. Ono što će odabrana firma morati osigurati jest, prije svega, “mogućnost organizacije udaljenja sa svim zrakoplovnim kompanijama koje imaju letove iz Hrvatske”. Ali i charter letovima.


– Ugovaratelj je dužan osigurati ugovoreni tip zrakoplova u plovidbenom stanju i napunjen gorivom, zajedno s licenciranom posadom u ugovoreno vrijeme, spreman za letenje. Ugovaratelj snosi sve operativne troškove zrakoplova (gorivo, osiguranje, zemaljske usluge, kontrola leta, itd.) i posade vezene za ugovorene operacije letenja te putničke takse, pristojbe zračnih luka polaska i odredišta, catering (hranu i piće) jednake kvalitete kao na svojim redovnim linijama ili drukčiji po dogovoru s korisnikom iz sigurnosnih razloga – što traže, objašnjavaju u MUP-u dodajući da će se za redovne letove jednosmjerne karte nabavljati za strane državljane, a povratne za njihovu pratnju; policijske službenike, po potrebi članove medicinskog tima ili prevoditelje. Važno je MUP-u i da postoji mogućnost otkazivanja karti, bilo za avion, bus, vlak ili brod, i to bez plaćanja naknade, kao i da se sva organizacija može napraviti u zadnji tren.


Ono što žele jest “mogućnost hitne rezervacije hotela i izdavanja zrakoplovnih karata do jedan dan prije putovanja, mogućnost izdavanja nove zrakoplovne karte (bude li potrebno zamijeniti policijskog službenika koji putuje kada dođe do promjene u zadnji čas), mogućnost hitnog izdavanja zrakoplovne karte (izdavanje u zadnji čas) za još jednog ili više policijskih službenika, prevoditelja, pripadnika medicinskog osoblja, mogućnost hitne promjene rute i zračnih luka tranzita za sve ili za dio putnika, prioritetna 24/7 0-24 telefonska dostupnost agenta za sve navedene potrebe, prioritetno odgovaranje putem poruka elektroničke pošte”. Ono što će tvrtka koja dobije posao još morati organizirati jest transfer od zračne luke do hotela i obratno. I “hotelski smještaj koji uključuje noćenje s doručkom, internet u sobi, agencijsku naknadu te boravišnu pristojbu u smještajnom objektu kategorije minimalno tri zvjezdice u skladu sa standardima kategorizacije u RH bez obzira na to o kojoj je zemlji ili hotelu riječ”. Što se samih “udaljavanja” tiče, najnoviji podaci Eurostata kažu da je samo u drugom kvartalu ove godine 96.115 državljana zemalja izvan EU dobilo naredbu da napuste određenu zemlju Unije, a 25.285 osoba vraćeno je u treće zemlje nakon naloga za deportaciju.


– U usporedbi s prvim kvartalom 2024., broj naloga za odlazak manji je za sedam posto, dok je broj povrata u treće zemlje manji za 3,9 posto – kažu stručnjaci iz Eurostata, koji navode i da je najviše “udaljenja” naredila Francuska, a odmah potom slijedi Njemačka. Alžirci i Marokanci su oni kojima se najčešće naređuje da odu, dok su oni koje se udaljuje najvećim postotkom Gruzijci, a slijede ih Albanci i Turci. Što se Hrvatske tiče, u drugom kvartalu 2024. naređen je odlazak za nešto više od dvije tisuće ljudi, dok ih je “udaljeno” otprilike upola manje. Inače, Hrvatska je deveta u EU po broju vraćanja državljana trećih zemalja u njihove domovine. piše Večernji.

Još članaka iz "Hrvatska"

Facebook