Prethodni članak

Iz Estonije stigli u Klanjec, zaljubili se u zagorske brege


U sklopu još jednog svog uspješnog Erasmus+ programa Osnovna škola Antuna Mihanovića ugostila je od 6. do 12. travnja 2025. učenike i učiteljice iz Osnovne škole Häädemeeste iz istoimenog grada na jugozapadu Estonije. Häädemeeste je mali gradić na obali baltičkog mora, u okrugu Pärnu, poznat po proizvodnji mineralne vode.

Klanječki osnovnoškolci i njihovi učitelji za svoje goste iz Estonije pripremili su bogat i sadržajan program. U ponedjeljak im je dobrodošlicu zaželio školski zbor i folklor. Estonski učenici i učitelji sudjelovali su na nastavi engleskog jezika, matematike u 7. i 8. razredu, uspješno su naučili pjevati i plesati „Išla žena u gosti“ i upoznali tradicionalnu zagorsku nošnju. Tijekom učeničke pripreme i objave vijesti za klanječku i estonsku školsku web stranicu i izrade prezentacije u Sway-u, ravnatelj škole Igor Papić je kolegici, ravnateljici estonske škole Aulle Kink i prof. biologije Ulle Valgi, predstavio godišnji plan i školski kurikulum te hrvatski odgojno-obrazovni sustav. Na kraju radnog dana ravnateljica Kink predstavila je svoju školu klanječkim učiteljima.

U utorak su gosti sudjelovali na satovima njemačkog jezika, TZK i vjeronauka te upoznali hrvatsku književnost na satu hrvatskog jezika i preveli Cesarića na estonski jezik. Nakon nastave je Snježana Horvatin, ravnateljica Kulturnog centra, upoznala goste s poviješću grada Klanjca, obišli su Crkvu Navještenja BDM i sarkofage iz 17. stoljeća. Učenici domaćini odlično su preveli na engleski jezik sve sadržaje kulturno-turističkog razgleda, a Julija Borošak čak i simultano. Gosti su poslijepodne proveli s domaćinima na kupanju u Termama Tuhelj.
U srijedu su estonski učenici predstavili svoju školu i zemlju te književnost, sudjelovali na radionici biologije i pješačili do Cesargrada. U poslijepodnevnim satima razgledali su Galeriju Antuna Augustinčića u pratnji te se okušali u kiparstvu oblikujući glinu pod vodstvom kiparice i muzejske pedagoginje Petre Šoltić.
U četvrtak je u školi gostovala Lidija Kelemen, kustosica Muzeja seljačkih buna iz Gornje Stubice, te održala interaktivno predavanje i radionicu o velikaškoj obitelji Erdödy, povijesti utvrde Cesargrad i Seljačkoj buni. Gosti su u nastavku sudjelovali na satovima engleskog jezika i informatike, a učenice 6. razreda intervjuirale su ih za školske novine.

Gradonačelnik Klanjca Zlatko Brlek ugostio je goste iz Estonije u svom uredu te razgovarao o iskustvima građanskih inicijativa i unaprjeđenju života mladih u ruralnom području. Domaćini i gosti predstavili su sličnosti i razlike života u Häädemeesteu i Klanjcu, a gradonačelnik je s pažnjom poslušao što sudionici ovog Erasmus+ programa smatraju prednostima i nedostacima za mlade u oba grada te njihove prijedloge za poboljšanje te potom i odgovorao na njihova pitanja. Većina je učenika istaknula da žele putovati i školovati se u većim gradovima, ali potom raditi i živjeti u domovini i nastaniti se u blizini rodnog grada. U poslijepodnevnim satima gosti iz Estonije posjetili su Muzej „Staro selo“ u Kumrovcu.
Petak su gosti i učenici osmih razreda klanječke škole proveli u Nacionalnom parku „Plitvička jezera“, a posjetili su i Gornju Baračevu špilju i Centar podzemne baštine „Speleon“, dok je subota prije njihovog povratka kući bila rezervirana za razgled Zagreba.

Bio je ovo nevjerojatan tjedan za goste, ali i učenike klanječke škole. Gosti iz Estonije su posebno istaknuli neobičnu ljepotu našeg brdovitog krajolika, iznimnu povijest i kulturu Klanjca i okolice, znamenite Klanjčane koji su oblikovali život stanovnika Klanjca danas, srdačnost i gostoprimstvo domaćina, ukusnu gastonomsku ponudu te zanimljive, kreativne i sadržajne nastavne satove i glasne i motivirane učenike. Lijepo i toplo travanjsko sunce doprinijelo je uspješnoj realizaciji svih aktivnosti, a sklopljena prijateljstva i veze među učenicima i školama nastavit će se i u budućnosti. Klanječki osnovnoškolci i njihovi mentori u sklopu svog Erasmus+ projekta već 17. svibnja putuju u Estoniju.

Nastavak je to vrlo uspješnog sudjelovanja učitelja, a sada i učenika klanječke škole, u Erasmus+ programima koje je sa svojim suradnicima osmislila i prijavila za sufinanciranje Melita Ulama, donedavna ravnateljica, a sada učiteljica engleskog jezika. 

 

 

 

 

 

 

 

 

Još članaka iz "Klanjec"

Facebook