Pomama za zagorskim 'prirodnim botoxom': Zagorec proizvodi kreme od pčelinjeg otrova
Ivan Curiš, pčelar iz Krapina Sela kod Konjščine jedini u Hrvatskoj proizvodi kreme s pčelinjim otrovom koje djeluju poput prirodnog botoksa...
Sve više žena kako bi ispeglale svoje bore ili što duže zadržale mladolik izgled ide pod nož ili ubrizgava injekcije kako bi se njihova koža pomladila. No, u posljednje vrijeme sve se više govori o kremama i maskama čiji je glavni sastojak pčelinji otrov, koji također daje odlične rezultate u borbi protiv bora, ali i kod drugih zdravstvenih problema.
Koliko je ova prirodna alternativa botoxu raširena govori i podatak da ga koriste i brojne svjetske zvijezde poput Victorie Beckham, Kyle Minogue, Michelle Pfeiffer, a maske na bazi pčelinjeg otrova koristi i pripadnica kraljevske obitelji Kate Middleton.
U Hrvatskoj jedini koji proizvodi kreme s pčelinjim otrovom je naš Zagorac, Ivan Curiš iz Krapina Sela kod Konjščine, koji je u pčelarstvu već dugi niz godina, a osim meda, matične mliječi i propolisa, s obzirom na njegovu veliku učinkovitost u medicini, počeo je sakupljati i pčelinji otrov. Pčelinji otrov je izlučevina žalčanog sustava pčele, a osnovna mu je namjena štititi pčelu i njezinu zajednicu od neprijatelja. Taj pčelinji otrov je ustvari prah koji pčela ispusti kad pikne.
Curiš proizvodi različite vrste meda, matičnu mliječ, propolis te beeven kozmetiku: tri vrste krema od pčelinjeg otrova i to: masnu kremu na bazi maslinovog ulja za probleme psorijaze, akni, artritisa, upale živaca, medni pripravak za masaže, išijas, odnosno probleme s kralježnicom te hidratantnu kremu za njegu kože lica, tzv. face lifting ili natural botox u čijem je sastavu hidratantna baza, pčelinji otrov, propolis, med i eterična ulja.
- Mazanjem, odnosno upotrebom te kreme pojačava se kolagen ispod kože da se ona prirodno izravna, poput prirodnog botoxa. Treba je upotrebljavati barem mjesec dana kako bi se vidjeli rezultati. A povratne informacije su fenomenalne, iako ima i onih koji su, kaže, očekivali više - kaže Curiš, vlasnik Obiteljsko poljoprivrednog gospodarstva Sretna pčela.
U njega pčela, možemo reći, i jest sretna, jer dok drugi pčelama režu žalac, kao što to čine Rusi na gumenoj krpi, Curiš, po struci elektroničar, izumio je patent za skupljanje pčelinjeg otrova koji se sastoji od stimulatora i ploče na koju pčela može od piknuti, bosti, ali ona ne ugine tada. - Ona tu ne izgubi žalac, samo ga obriše i ne strada. A kad vas pikne onda strada– objasnio je Curiš kako radi njegov izum s kojeg se onda taj pčelinji otrov - prah odstruže.
Receptura je tajna, kupljena je u Novom Zelandu za nekoliko tisuća eura, a Curiš nam jedino otkriva da je bitan način i redoslijed miješanja sastojaka.