Prethodni članak
Sljedeći članak

Župan uručio ključeve dva nova vozila vrijedna 200.000 eura za timove hitne u Konjščini i Mariji Bistrici

Obilježen Nacionalni dan hitne medicine


U Konjščini je danas obilježen Nacionalni dan hitne medicine, a to je ujedno bila prilika za primopredaju dva vozila za hitnu medicinsku službu, vrijedna 200.000 eura, namijenjenih ispostavama u Konjščini i Mariji Bistrici.

Ravnatelj Zavoda za hitnu medicinu Krapinsko – zagorske županije Krešimir Božić zahvalio je osnivaču, Županiji, na ovom poklonu.

- Vozila su naše osnovno sredstvo rada i definitivno Županija iz godine u godinu pokazuje brigu za naša vozila i medicinsku opremu, a i za financiranje dodatnih timova hitne medicinske službe, da svi stanovnici naše županije imaju istu kvalitetu zdravstvene zaštite hitne mediicne. Uskoro nam se bliži Nacionalni dan hitne medicinske službe, 30.4., iskoristili smo priliku da ovdje s osnovnoškolcima i srednjoškolcima obilježimo taj dan i pokažemo im na kratko hitne medicinske postupke, na koji način pristupiti u slučaju iznenadnog zastoja srca – rekao je Božić.
Ravnatelj je napomenuo djelatnici Zavoda 365 dana u godini kroz 24 sata spremno i predano obavljaju svoj poziv. – Imali smo 33.000 poziva na broj 194 u protekloj godini, 24.000 obrađenih pacijenata, od kojih 15.000 putem intervencija, 9.000 u našim prostorima za reanimaciju. No, nismo tu samo za onih 120 tisuća stanovnika županije, već i za 177 tisuća turista koji su lani posjetili županiju i sve one koji se slučajno tu nađu. Naša vozila su lani prošla 600.000 km, a prosječna starost im je 4,5 godina – rekao je ravnatelj.


Načelnica Općine Konjščina Anita Krok istaknula je da dobro opremljeno vozilo hitne ponekad upravo znači život. - Zahvaljujem i Zavodu za hitnu medicinu i osnivaču Krapinsko – zagorskoj županiji, ali najviše zahvala zdravstvenim djelatnicima koji rade da bi osigurali sigurnost i brzinu spašavanja naših građana – rekla je Krok.
Zahvale je uputio i načelnik Marije Bistrice Josip Milički, istaknuvši da Mariju Bistricu posjeti 800 tisuća hodočasnika. – Bilo je puno borbe za T1 tim, uspjeli smo ga osposobiti u Mariji Bistrici, a moram spomenuti i da vikendom postoji volonterski tim hitne pomoći bez vozila, koji volontira u našem Svetištu. Stoga, imamo dobru sliku po pitanju pružanja medicinske hitne pomoći u Mariji Bistrici – rekao je Milički.

Župan Željko Kolar uručio je ključeve vozila vozačima hitne medicinske službe te podjetio da je odlučio da ovu godine, kada Županija obilježava svoju 30. obljetnicu, posevćuju hitnim službama i zdravstvenim ustanovama. – Odlučili smo obići sve zdravstvene ustanove i svima ili dodijeliti već naručena vozila i drugu medicinsku opremu koju smo nabavljali tijekom godine, ili uručiti rješenja o odluci i ugovore o nabavci nove opreme. Imamo sjajno educirane i motivirane ljude, a ono što je naš zadatak kao osnivača je da im osiguramo i maksimalne uvjete. Koliko god se mi trudili, još uvijek smo s opremom nešto ispod razine njihovog znanja, opremljenosti i motiviranosti, ali usudit ću se reći da nismo daleko od toga. Kada posgledam unatrag desetak godina, i kada gledam što smo sve nabavljali i čime raspolažemo, mogu reći da smo uz bok dobro opremljenih europskih zdravstvenih institucija – istaknuo je župan.


Napomenuo je da su ključ ljudi. - U zdravstvenom sustavu fali nam doktora, medicinskog kadra, pogotovo u primarnoj zdravstvenoj zaštiti, i postoji bojazan da ćemo se, ako sustav ne riješi sustavno problem koji imamo, suočiti s ozbiljnim nedostatkom dokrota. Mi smo reagirali prije 7 godina kada smo počeli stipendirati studente medicinskog fakulteta i sa specijalizacijama kojima smo po prosjeku po broju stanovnika bili među prve tri županije u RH. I u ovom trenutku 95 naših doktora je na specijalizaciji i još 25 čeka specijalizaciju. Međutim, govorim ovo iako to neće biti drago čuti, pogotovo mladim dokrora, ako se do kraja liberalizira ovaj dio specijalizacija, objektivno je da više nemamo niti motiva slati doktore na spcijalizaciju, jer ako specijalizaciju provedu s nama, a nakon toga mi ostanemo bez njih i završe u KBC Rebro, Vinogradska, Dubrava, onda mi od toga nemamo nikakve koristi. Treba napraviti kompromis, da se mladi doktori ne osjećaju ‘žicom vezani’ s jedne strane, a s druge strane da ipak instituciji koja im je omogućila specijalizaciju ‘vrate težaka’, kako bi mi to u Zagorju rekli – kaže župan.


Zahvalio je maedicinskim djelatnicima na svemu što čine. – Ovdje u Konjščini te u Klanjcu Županija financira dva tima T1, na godišnjoj razini mi izdvajamo 428 tisuća eura ili 3,2 milijuna kuna i to već 5 godina za redom, jer ministar nije donio mrežu hitne koja bi trebala pokriti ovo područje. Tih15 milijuna kuna mogli smo uložiti u primarnu zdravstvenu zaštitu, u poboljšanje uvjeta i radnih i materijalnih medicinskog kadra. Donesen je novi zakon, vjerujem da će pravilnicima te stvari biti izdefinirane i da mi nećemo od 1.1. sljedeće godine financirati timove u Klanjcu i Konjščini, nego da će biti sastavni dio mreže, a ja javno izjavljujem da ćemo sav taj novac i dalje ostaviti u zdravstvenom sustavu i još povećati – obećao je Kolar.

 

 

Još članaka iz "Konjščina"

Facebook