Analiza odlične polusezone – Zagorec jesenski prvak!
Niti jedan susret Zagorca nije završio nedirnutih mreža
Iza krapinskog trećeligaša Zagorca je odlična sezona – jesenski su prvaci ( sedam bodova prednosti ispred drugoplasiranog Dugog Sela ) u najjačoj III. HNL Hrvatske ( ima ih pet, op.a. ).
Nakon završetka prošle sezone ( osvojeno četvrto mjesto ) bilo je u klubu puno turbulencija – otišli su treneri Bartolić i Mitreski ( nekoliko kola prije kraja sezone, op.a. ), Kanceljak, Kovačić, Franjić, Tarle ( članovi prve jedanaestorke, op.a. ), Turk, Vojaković, itd. te su se navijači i simpatizeri Zagorca pitali kako u novu sezonu ?!
No, Uprava kluba na čelu s predsjednikom Miljenkom Merkašom vuče odličan potez – na vruću trenersku klupu dovodi Damira Milinovića davši mu otvorene ruke da „posloži“ ekipu. Prije samog početka priprema već su se vidjeli okviri momčadi – u stručni stožer ulaze Srećko Mlinarić, pomoćni trener, Tomislav Pelin, trener golmana i Matija Smrekar, sportski direktor. Istovremeno došli su i neki novi igrači vratar Bruči te igrači u polju - Grgić, Aščić, Strabić, Pelko, Radoš, Vučemilović – Vranjić, Bračević, Embbela ( napušta klub nakon nekoliko kola ), Filipović, Mohenski, a nakon teške ozljede Radoša ( u osmom kolu protiv Vrbovca ) na listi nogometaš pojavili su se Agba i Ikkena ( posudba ).
Prilikom intervjua s Damirom Milinovićem postavio sam mu pitanje gdje vidi Zagorec u dolazećem prvenstvu i dobio sam slijedeći odgovor: „Prva četiri kola će nam pokazati da li smo na pravom putu – ja vjerujem da jesmo i normalno da očekujem berbu bodova. Uostalom, vrlo je jednostavno – doma moramo pobjeđivati a vani je uvijek svrha ne izgubiti. Uostalom mislim da je računica vrlo jednostavna, ako želimo ostvariti svoj cilj – doma sve pobijediti a vani uzimati bodove i u vrhu si ! „
I što kazati na ovaj odgovor ?! Pratiti klub i vidjeti koliko je trener bio u pravu ?!
Bio je više negoli u pravu ! U prvih pet kola upisano je maksimalnih 15 bodova !
Nekoliko je osnovnih značajki Zagorčevih utakmica: niti jedan susret Zagorca nije završio nedirnutih mreža – gledatelji su mogli uživati jer znali su Zagorec će postići pogodak; obrana Zagorca ( vratar Bruči ) kapitulirala je po prvi put nakon 433 minute; strijelci Zagorca tresli su protivničke mreže svake 35 minute ( ukupno postigli 43 pogotka – daleko najefikasnija ekipa lige) dok je obrana primala gola svakih 96 minuta ( ukupno primili 16 golova ); za Zagorec je dosuđeno 6 jedanaesteraca ( svi realizirani ) a protiv njega 3 ( jedan obranio Bruči u susretu protiv HAŠK-a ); u igri je bio 51 bod a Zagorec je osvojio 43 ( 84 posto osvojenih bodova ); klub je ostvario 13 pobjeda ( devet na svom terenu ), jedan poraz ( Dugo Selo u gostima ) i 3 neriješena rezultata ( Ravnice, Karlovac i Vrbovec na gostovanjima ); na vrhu prvenstvene ljestvice od 17 kola klub je proveo i tako dočekao jesen čak 14 kola.
Zaista se isplatilo doći gledati odlične igre krapinskog kluba jer u bilo kojem trenutku utakmice da ste došli mogli ste računati da će te vidjeti bar jedan pogodak. Naime, ukupnu minutažu podijelimo u četiri dijela onda je vidljivo da su se protivničke mreže tresle: od 0 do 23 minute 11 puta; od 24 do 45 minute 13 puta; od 46 do 68 minute 10 puta i u vremenskom razdoblju od 69 do 90 minute igrači Zagorca protivničke su mreže tresli 9 puta. O učinkovitosti Zagorca najbolje pokazuju i podaci o broju postignutih i primljenih golova na gostovanjima – 16 postignutih i 10 primljenih pogodaka uz 15 osvojenih bodova od maksimalnih 18, i domaćem terenu – 27 postignutih i samo 6 primljenih pogodaka uz maksimalan broj ( 27 ) osvojenih bodova !
Kad se pogledaju svi ti podaci najvjerojatnije ide pitanje – tko je bio najbolji ?! Teško pitanje ! Da li izdvojiti - sigurnog Bručija na vratima Zagorca; bočne igrače Landripeta i A. Majcenića koji su odlično obavljali svoj obrambeni dio i svako malo se priključivali napadačkom dijelu; stopere Brauna, Grgića i Vučemilovića – Vranjića koji su djelovali kao najbolji švicarski sat; vezni red M. Majcenića, Strabića, Radoša, Hoića, Agbu; ili u napadu neugodnog Pelka i lucidnog Smrekara; da li izdvojiti sve one koji su svojim ulaskom u igru – Turniški, Mlinarić, Bračević, Aščić, Topolovec, Brčić, Filipović i Mohenski – podizali igru Zagorca ili je držali stabilnom !?
Zaista teško pitanje i zato mislim da je najtočniji odgovor – ekipa !
Pratim igre Zagorca cca. 40 godina i moram kazati da me sve ovo malo podsjeća na onu divnu ’95. kada su igrači Zagorca osigurali kvalifikacije za ulazak u I. HNL i samo zahvaljujući sucu Novaku taj cilj nije bio ostvaren.
Možda ću ove godine biti bolje sreće i vidjeti ono što je ova ekipa zaslužila nakon prvih 17 kola prvenstva ( svakako tako se treba i nastaviti i u drugom dijelu prvenstva, op.a. )– kvalifikacije za ulazak a nakon toga i ulazak u I. HNL !
Sve u svemu kada bi me netko pitao kakva je bila sezona Zagorca rekao bi sasvim siguran – fantastično odrađena polusezona !
Za kraj – sada je sve na Upravi kluba – zadržati na okupu ovaj igrački kadar, uz eventualna dva – tri pojačanja – ostvariti što ovaj Klub, Grad i Županija zaslužuje – biti dio I. HNL odnosno drugog razreda hrvatskog nogometa !
Najbolji strijelac Matija Smrekar
Krapinski Zagorec ove je jeseni postigao 43 pogotka. Najbolji strijelac je Matija Smrekar sa 20 postignutih pogodaka ( 5 iz jedanaesterca ), a slijede ga Hoić (8, jedan iz jedanaesterca ), Pelko ( 5 ), po 3 gola postigli su Strabić i Matija Majcenić dok je dva pogotka postigao Radoš a jedan Grgić. Jedan gol u vlastitu mrežu ugurali su protivnici Zagorca.
Najbolji asistent Matej Hoić dok je MVP kluba Matija Smrekar
Kako je postalo popularno birati MVP igrače ( najkorisnije, op.a. ) tako sam se i ja „poigrao“ računicom uzimajući u obzir broj asistencija i broj postignutih golova zbrojivši ih i dobivši ukupan rezultat.
Najbolji asistent kluba ( o najboljim strijelcima sam pisao u jednom od okvira, op.a ) je Matej Hoić sa 10 asistencija dok se na drugom mjestu s 6 asistencija (na žalost nisam siguran iz objektivnih razloga, op.a. ) nalazi Matija Smrekar. Dodam li tome da je na trećem mjestu Vanja Pelko koji je imao dvije asistencije i da su tri od šest penala napravljena nad njim – znači 5 asistencija. Kad se zbroji broj postignutih golova i asistencija onda je MVP Zagorca ove polusezone Matija Smrekar.
Samo mogu zaključiti – uh, kakav trio!
Najviše minuta odigrali Bruči i Vučemilović-Vranjić
Obzirom da se igrači uvijek, baš uvijek, žale na malu minutažu evo kako je to bilo u Zagorcu. Najveću minutažu imaju Matija Bruči i Frane Vučemilović – Vranjić (1530 – odigrali sve utakmice ), a zatim slijede: Smrekar ( 1471 ), Grgić ( 1440 ), Hoić ( 1308 ), Landripet ( 1297 ), M. Majcenić ( 1255 ), A. Majcenić ( 1202 ), Braun ( 1052 ), Strabić ( 969 ), Aščić ( 820 ), Pelko ( 730 ), Mlinarić ( 537), Ikkena ( 461 ), Agba ( 389 ), Bračević ( 234 ), Turniški ( 44 ), Mohenski ( 40 ), Brčić ( 11 ), Filipović ( 10 ), Topolovec (5) i Mbella ( 3 ).
Vidljivo je da su svi igrači u polju imali svoju minutažu, njih 22, dok jedino pričuvni vratari nisu upisali niti minute jer je na vratima stajao sigurni Bruči koji nije primio gol čak 433 minute a njegova je mreža ostala netaknuta na čak 6 utakmica odnosno na 35 posto prvenstvenih utakmica te je obranio jedan jedanaesterac od tri dosuđena protiv Zagorca.