Prethodni članak
Sljedeći članak

Do diplome s crvenim točkicama po kamenju

Geološka radionica na Hušnjakovu prerasla u pravu ljetnu geološku školu
Autor Silva Videk KRAPINA - "Teta, teta! Evo


Geološka radionica na Hušnjakovu prerasla u pravu ljetnu geološku školu

Autor Silva Videk

KRAPINA - "Teta, teta! Evo, na jednom kamenu su tri fosila" - oduševljeno je dojurila jedna djevojčica s kamenom u ruci kustosici Muzeja evolucije i Nalazišta pračovjeka Hušnjakovo, Vlasti Krklec, s kojom smo razgovarali o Ljetnoj geološkoj školi koja je u tijeku. Za to vrijeme 50-ak ostalih mališana, predškolaraca i školaraca su kopala po zemlji, čekićima izbijala kamenje, metlicama ih čistila, spretno se služila dlijetlima i grabljicama i drugim alatima ne bi li nešto pronašli.

I dok su, primjerice, petogodišnja Maja i sedmogodišnja Tena tražile kamenje s crvenim točkicama za koje nisu još znale što znače, njihovi vršnjaci Dorijan i Viktor iz Zaboka mučili su se oko iskopavanja velikog kamena jer su htjeli iskopati najvećeg.

Ljetna geološka škola koju organizira Muzej evolucije i Nalazište pračovjeka Hušnjakovo izrasla je iz geološke radionice, koja je pokrenuta prije pet godina zbog zanimanja mališana o vremenu u kojem je živio krapinski pračovjek. "Cilj nam je popularizacija geološke i paleontološke struke, a škola se sastoji od tri dijela. U edukativnom dijelu se djeca upoznaju s muzejskim zbirkama i izlošcima, rješavaju radne listiće te rade u likovnim i radionicama modeliranja gdje stvaraju radove čija je tematika vezana uz ovaj Muzej. Osim toga radimo na terenu gdje djeca u praktičnim vježbama uče koristiti geološku opremu, traže i prikupljaju fosile i minerale koje zatim čiste, analiziraju i spremaju za muzejsko čuvanje. Treći dio škole je igra i zabava u tzv. dino igraonici. Tu se rade okoliši iz vremena dinosaura, odjeveni u odjeću krapinskog pračovjeka organiziramo zabave na kojima djeca zamišljaju da žive u kamenom dobu te se igramo pantomime kojom dočaravamo život pračovjeka", kazala nam je viša kustosica Vlasta Krklec.

Inače, ovaj je Muzej za organizaciju ljetne geološke škole dobio Lurinu donaciju od 100.000 kuna za najbolji projekt u kategoriji "Vrata znanosti odškrinu - za prirodu se brinu", što je po visini iznosa druga donacija u Hrvatskoj, a prva u ovoj kategoriji. Mališani će nakon završene ljetne geološke škole dobiti i diplomu.

Izvor: Večernji list

Još članaka iz "Krapina"

Facebook