Prethodni članak
Sljedeći članak

Iskopali podzemnu garažu, zatrpali ulaz i zašutjeli

Ispod školske sportske dvorane u Krapini postoji roh-bau objekt koji bi u budućnosti trebao postati podzemna garaža s 7


Ispod školske sportske dvorane u Krapini postoji roh-bau objekt koji bi u budućnosti trebao postati podzemna garaža s 70-tak parkirnih mjesta. Za to znaju samo 'odabrani'.

Krapinčanima bi dobro došla jedna takva podzemna garaža jer parkirnih mjesta nema dovoljno, a postojeća su skupa. Krenuvši tragom priče o 'skrivenoj' garaži, naišli smo na neočekivane teškoće: verzija 'sto', relevantnih sugovornika malo. Što bi rekli koristeći se čestom novinarskom floskulom, priča je to obavijena velom tajne.

Prema graditeljima, do iskapanja je došlo zbog traženja stabilne podloge, da bi se na koncu na taj način došlo do dovoljno velike 'rupe' koja se mogla iskoristiti za garažu, dok ostali tvrde da je ona bila u planu Grada i Županije, ali su odustali zbog besparice. Kako bilo, iskop postoji i on je armiran, a zašto se o tome ne govori i zašto ta tema kod većine izaziva nelagodu, nije razvidno.

Iskopali pa odustali

Prema informacijama koje smo dobili od našeg izvora projekt za gradnju podzemnog parkinga ispod polivalentne sportske dvorane je postojao, no onda se odjednom o tome zašutjelo. Govorilo se da se odustalo od izgradnje podzemne garaže zbog nedostatka novca. Tragom toga krenuli smo u istraživanje. Nitko svih ovih godina, a dvorana se počela graditi 2005. i završila u ljeto 2007. godine, nije ni 'pisnuo' o prostoru ispod sportske dvorane. Kao da je riječ o nekom tajnom skloništu, a ne običnom podzemnom parkiralištu, čime bi se znatno riješio promet iz centra grada.

Izgradnja dvorane stajala je 26 milijuna kuna, a financiralo ga je u najvećem iznosu Ministarstvo znanosti, prosvjete i športa, te Krapinsko-zagorska županija i Grad Krapina. Resorno ministarstvo s 50 posto sredstava, a sa po 25 posto učešća sudjelovali su Županija i Grad. Gradnja sportske dvorane trajala je dvije godine, a radove je izvodila građevinska firma Konstruktor iz Zlatara.

Koliko se sjećaju radnici, prvo je zabetonirana podloga i napravljeni su okolni zidovi, bez prezida. Jednostavno se utrošilo u armaturu i zidne obloge, bez svrhe. Po, tome bi se dalo zaključiti da se s projektom krenulo, ali iz nekog određenog razloga se i odustalo. Navodno se ispod pojavljivala veća količina vode, ma koliko se prostor zatrpavao šoderom. Vjerojatno su to bile podzemne vode iz Krapinčice.

Radnici koji su bili na gradilištu od samog početka upućeni su u cijelu priču i kažu da je tlo za podlogu sportske dvorane bilo dosta nestabilno, pa se kopalo do nosivog tla na kojeg se zabetonirala podloga 'debela' 45 centimetara. Kad se već toliko kopalo bilo je apsurdno ne iskoristiti taj prostor koji je velik kao i sama dvorana. Tako su se na tu armiranu podlogu ugradili nosivi betonski stupovi koji drže dvoranu, a na te je stupove išla podloga, odnosno deka. Ulaz se zatrpao, a podrum je ostao za neka buduća vremena kada bude financijskih sredstava za uređenje garaže. Dakle, prostor za garažu postoji, samo treba 'odštemati' ulaz.

Insinuacije bez pokrića


Alojz Malogorski

Time je informacija koju smo ovih dana čuli potvrđena. Navodno bi ulaz u garažu trebao biti od strane skladišta Strahinjčice, u vlasništvu Dragutina Plahutara. Prema nekim informacijama, parkiralište nikada nije zaživjelo jer je to navodno nerealnim uvjetima sprječavao upravo Plahutar. Iz razgovora s njim, proizlazi da je to zlonamjerna insinuacija.

Inače, projekt dvorane bio je gotov u vrijeme obnašanja gradske vlasti koalicijskih partnera SDP-a, HNS-a, HSS-a i HSU-a, za vrijeme mandata gradonačelnika Alojza Malogorskog, HNS-ovca. Malogorski je bio na funkciji krapinskog gradonačelnika od 2001. do 2005. godine. S te funkcije otišao je u svibnju 2005. , a dvorana se počela graditi te iste godine, ali nešto kasnije. Taman kad je vlast preuzeo HDZ i sadašnji gradonačelnik Josip Horvat. Bivši gradonačelnik Alojz Malogorski koji nije više aktivan u politici potvrdio nam je kako postoji temeljna konstrukcija da se može urediti garaža.

Pregovori s Plahutarom

- Ministarstvo prosvjete se jasno tada očitovalo da oni to ne mogu financirati, ali da kada dvorana bude gotova mi si sami možemo urediti parking, jer i mi, dakle Županija i Grad sudjelujemo u financiranju – ispričao nam je bivši gradonačelnik Malogorski. Grad tada nije imao novca.

– Računali smo da ćemo danas-sutra urediti podzemnu garažu za parking jer ionako nemamo dovoljno parkirnih mjesta u Krapini, a isto tako ni prosvjetni radnici nemaju gdje parkirati – rekao je Malogorski u čijem mandatu je zatvorena financijska konstrukcija, ishođena građevinska dozvola, raspisan natječaj i izabran izvođač radova za gradnju sportske dvorane.

Već su tada, kada se napravila temeljna konstrukcija, priča Malogorski, počelo pregovarati s Plahutarom, vlasnikom skladišta Strahinjčice koji je u isto vrijeme tamo planirao graditi stambeni objekt. Koliko vidimo, dosad nije izgrađeno ništa. S njim se, dakle pregovaralo da dozvoli ulaz u garažu sa svoje strane i ti razgovori su krenuli u dobrom smjeru. Ali nakon smjene vlasti Malogorski nema informacija što se dalje događalo.– To se može urediti kad hoćete. Ako je zainteresiran Grad ili Županija, ili SŠ. Dapače, bilo bi mi drago da se garaža uredi, no to će biti teško s obzirom na financijsku situaciju – kaže bivši krapinski gradonačelnik.

- Podrumski prostor ima kapacitet od 70 parkirnih mjesta – dodaje Malogorski. Dakle, dvorana sadvije i pol tisuće četvornih metara suvremeno opremljenog prostora počela se graditi i završena je za Horvatova mandata. Do Horvata do zaključenja broja nismo uspjeli doći jer je bio poslovno u Zagrebu. No, saznajemo kako planovi ipak postoje.

Zajednički ulaz

- Tvrtka Stahinjčica, odnosno sada Aqua Viva ima želju da se napravi zajednički ulaz koji bi obuhvaćao ulaz u prizemlje sportske dvorane gdje postoji vjerojatno nosiva konstrukcija, dok bi Aqua Viva na prostoru starog skladišta gradila novu stambenu zgradu – rekao je Dragutin Plahutar, koji je uvijek spreman uključiti se u tu investiciju.

Načelno su u tom smjeru i tekli razgovori s krapinskim gradonačelnikom, što znači da Grad s takvom mogućnošću računa. Kad će to biti, još uvijek se ne zna. Po mišljenju Plahutara taj cijeli prostor treba kvalitetno iskoristiti, ne zadovoljiti se polovičnim rješenjima. Treba uklopiti i tvrtku Pekom, Aqua Vive i Grad Krapinu.

Ravnatelj SŠ Krapina Ivan Rozijan kaže kako postoji mogućnost uređenja parkirališta ispod dvorane, čiji je prostor sada u roh-bau stanju. Roh - bau označava konstrukcijski završen objekt, dakle izgrađene temelje, zidove, međukatnu i krovnu konstrukciju. - Vremena su kakva jesu i trebalo bi pronaći strateškog partnera koji bi htio uložiti – mišljenja je ravnatelj.

i Ljiljana Pavlina

Podijeli s prijateljima

Pročitano:
FunBox - WebCounter

Još članaka iz "Krapina"

Facebook