Prethodni članak
Sljedeći članak

Kompostiranjem smanjujemo količinu otpada i stvaramo zdravo gnojivo za svoje biljke

Održimo našu Krapinu čistom

Gospodarenje otpadom jedan je od važnijih prioriteta u očuvanju planeta, ali i globalni problem budući da se na području EU godišnje proizvede više od 2,5 milijarde tona otpada.

Čak 30% ukupnog otpada u kućanstvu čini organski otpad. Postotak je to kojeg mnogi ni ne primjećuju, no svjesni činjenice da bacamo hranu, dok velik dio populacije diljem svijeta gladuje, dolazimo do zaključka da je riječ o alarmantnom podatku. Kako bi se ovakve brojke smanjile, treba djelovati promišljeno i ne kupovati i pripremati količine hrane koje nećemo konzumirati, s druge strane, ostatke hrane treba izdvajati i selektirati. Također, mnogi se odlučuju i za metodu kompostiranja, jer se tako smanjuje količinu otpada u spremnicima za otpad, ali i na deponiju kamo se on odvozi, a samim time istovremeno možemo i sami stvoriti gnojivo za svoje biljke. 

Što i kako kompostirati
Kompostiranje je najstarija metoda recikliranja otpada. Prirodni je proces razgradnje organskog dijela otpada čiji je produkt itekako koristan dodatak tlu, koji ga obogaćuje i prihranjuje biljke. Neadekvatnim zbrinjavanjem zelenog otpada potiču se procesi truljenja što dovodi do stvaranja neugodnih mirisa, dok kompostiranjem iz organskog otpada nastaju vrijedne organske tvari koje poboljšavaju strukturu tla, pomažu zadržavanju vlage, tlo čine prozračnijim, povećavaju mikrobiološku aktivnost tla, obogaćuju ga hranjivim sastojcima te povećavaju otpornost biljaka na nametnike i bolesti.

Kompostirati se mogu ljuske od jaja, kore od voća i povrća,  ljuske od krumpira, listovi salate i drugi ostaci povrća i voća, suho granje, kora drveta, piljevina, slama i uvelo cvijeće. 
Kompostirati se ne mogu kuhani ili tekući ostaci hrane, ostaci mesa i ribe, lijekovi, cigarete, ulje, mast, mliječni proizvodi, prerađevine i slično.
Procesi u kompostu traju od šest do dvanaest mjeseci, a tako dobivenim humusom možemo gnojiti vrt, voćnjak, vinograd, travnjak ili primjerice cvijeće u teglama.

Besplatni komposteri za građane Krapine Grad Krapina i njegovo komunalno poduzeće Krakom iz godine u godinu  rade određene pomake kako bi građane educirali o važnosti selektiranja i recikliranja otpada, ali im i pružili razne mogućnosti koje bitno olakšavaju čitav proces.

Korisnici javne usluge sakupljanja komunalnog otpada za kućanstva s područja Grada Krapine tako mogu ostvariti pravo na dodjelu kompostera bez naknade, te isti preuzeti u Reciklažnom dvorištu Društva Krakom d.o.o., na adresi Bobovje 52F, Krapina u radno vrijeme Reciklažnog dvorišta.

Pravo na dodjelu kompostera bez naknade, veličine 400 litara za kućno kompostiranje ima fizička osoba koja ima adresu stanovanja odnosno prebivalište na području Grada Krapine i korisnik je javne usluge sakupljanja komunalnog otpada za kućanstva društva „Krakom“ d.o.o. Krapina. Svaki korisnik javne usluge za obiteljske stambene zgrade (do najviše 3 stana) može dobiti bez naknade najviše dva spremnika.

Pravo na dodjelu kompostera bez naknade veličine 400 litara za kućno kompostiranje ima i fizička osoba, vlasnik stana u višestambenoj zgradi s područja Grada Krapine koji ima u vlasništvu zelenu površinu na kojoj može osigurati smještaj kompostera. Svaki korisnik javne usluge iz višestambene zgrade može dobiti bez naknade najviše jedan spremnik.

Projekt "Izobrazno - informativne aktivnosti o gospodarenju otpadom Grada Krapine“ financiran je sredstvima Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost.

Još članaka iz "Krapina"

Facebook