Obitelji iz 12 zagorskih općina mogu dobiti pomoć za obnovu kuće ili gradnju nove
Država daruje građevinski materijal za obnovu, sanaciju ili adaptaciju postojeće kuće. Zahtjev se može podnijeti i za darovanje materijala za izgradnju kompletno nove kuće
U Krapini je danas održana konferencija za medije na temu Poticajna stanogradnja i modeli stambenog zbrinjavanja. Nacionalni program stambenog zbrinjavanja po povlaštenim uvjetima, koji se provodi na područjima koje se nalaze u prve četiri skupine, koja su ispod projekta razvijenosti RH, odnosno potpomognutim područjima, predstavio je državni tajnik Središnjeg državnog ureda za obnovu i stambeno zbrinjavanje Nikola Mažar. Takvih je gradova i općina u Hrvatskoj 336, od kojih 12 u Krapinsko – zagorskoj županiji: Zagorska Sela, Kraljevec na Sutli, Kumrovec, Mihovljan, Lobor, Mače, Budinščina, Hrašćina, Desinić, Tuhelj, Gornja Stubica i Petrovsko.
Natječaj u siječnju
Saborski zastupnik Žarko Tušek istaknuo je da je ključ učiniti sve kako bi se pomoglo obiteljima koja imaju ekonomsko – socijalno najteži status u stambenom zbrinjavanju, izgradnji stambenih kompleksa i zgrada pod povoljnijim uvjetima. Tu je pomoć u građevinskom materijalu u iznosu 200 tisuća kuna za obitelji koje žele adaptirati ili graditi svoje nove kuće, a jedan dio tih sredstava može se dobiti direktno u financijskom smislu u gotovini, gotovo 25 posto tog iznosa, a to je otprilike oko 50 tisuća kuna. - To je nešto što je interesantno, što na području KZŽ nismo koristili i apeliram prema čelnicima JLS da obavijeste svoje sugrađane o mjerama i politikama Vlade RH. Program i natječaj za iduću godinu će ići u siječnju i sukladno tome primat će se zahtjevi iz svih dijelova RH, a ja sam uvjeren da će jedan dobar dio naših obitelji na području KZŽ koristiti ovu mjeru koje do sada nije bilo i koja je impresivna – rekao je Tušek.
'Obavijestit ćemo naše mještane'
Načelnica Općine Lobor Ljubica Jembrih pohvalila je ovaj program. - Mi cijelo vrijeme i kroz sve projekte omogućavamo infrastrukturu i pokušavamo zadržati život na našim bregima, a ovo je vjetar u leđa koji nam je trebao. Obavijestit ćemo svoje građane, aktivirati ih i biti im podrška kod podnošenja zahtjeva. Pohvaljujem program i vjerujem da će ga naši mještani rado prihvatiti i koristiti za svoje stambeno zbrinjavanje – dodala je.
Sanacija kuće ili gradnja nove
Program je predstavio državni tajnik Središnjeg državnog ureda za obnovu i stambeno zbrinjavanje Nikola Mažar. Država daruje građevinski materijal za obnovu, sanaciju ili adaptaciju postojeće kuće , za sve one obitelji žive u kućama, a imaju dotrajalu stolariju i krovište. Oni mogu predati zahtjev za darovanje građevinskog materijala kako bi tu istu kuću mogli obnoviti, a zahtjev se može podnijeti iza darovanje materijala za izgradnju kompletno nove kuće.
Uvjeti
Jedan od osnovnih uvjeta da u svom vlasništvu ili suvlasništvu podnositelj nema drugu nekretninu, odnosno da u posljednjih 15 godina nisu prodali ili je darovali, time stvaraju preduvjete za podnošenje zahtjeva, i nakon toga kreće donošenje rješenja, projektiranje i kasnije sklapanje ugovora o darivanju građevinskog materijala. - Građevinski materijal se daruje sukladno broju članova obitelji i za podnositelja zahtjeva to je 35 kvadrata i za svako drugog člana obitelji dodatnih 10 kvadrata , što znači da peteročlana obitelj ima ukupno prava na 75 kvadrata građevinskog materijala. Materijal mu se dovozi na kućnu adresu, RH snosi i troškove i izrade projekta i priključka na niskonaponsku el. mrežu.
'Vjerujem da će Zagorci iskoristiti ovu pomoć'
Naglasio je i da je Vlada za sljedeću godinu osigurala 220 milijuna kuna, od čega će se preko 115 mil. kuna odnositi na ovakve operativne programe. - Očekujemo da ćemo preko 450 obitelji zbrinuti na ovaj način kroz dodjelu građevinskog materijala. Cilj je ostanak mladih obitelji, njihov povratka i naseljavanje ovih dijelova RH. Vjerujem da će i Zagorci iskoristiti priliku i iskoristi pomoć koju im nudimo – zaključio je.