Prethodni članak
Sljedeći članak

'Od iduće godine županijske potpore samo prema certificiranim proizvođačima bagremovog meda, a iznosi će biti puno veći'

Županija odobrila potpore za 6.418 pčelinjih zajednica te je ukupni iznos za očuvanje pčelinjeg fonda 192.540.00 kuna


Natječaj za potporu za očuvanje pčelinjeg fonda na području Krapinsko- zagorske zupanije u 2022. godini bio je otvoren od 20. svibnja do 20. lipnja.



Potpore su se dodjeljivale po košnici, odnosno pčelinjoj zajednici, prijavljenoj u Evidenciji pčelara i pčelinjaka kod Hrvatskog pčelarskog saveza. Iznos i udio potpore po košnici, odnosno pčelinjoj zajednici, iznosio je minimalno 10 kuna, a maksimalno do 30 kuna, a korisnik je mogao ostvariti maksimalnu potporu od 5.000 kuna. Na natječaj je pristiglo 85 zahtjeva, od toga 1 zahtjev nije prosao administrativnu kontrolu. 84 podnositelja zahtjeva je ostvarilo maksimalnu potporu za očuvanje pčelinjeg fonda. Potpora se odobrila za 6.418 pčelinjih zajednica te je ukupni iznos za očuvanje pčelinjeg fonda 192.540.00 kuna. Tim je povodom održana konferencija za novinare u Krapini.



Župan Željko Kolar istaknuo je da nakon nekoliko loših godina, ove godine bilo je bagrema visoke kvalitete i količine. - Upravo je bitna poruka odavde da meda ima i da naši pčelari garantiraju kvalitetu i da je ono što stavljaju na tržište ono što piše u tim specifikacijama. U nekim trgovačkim centrima zna se na policama naći svega i svačega što zapravio nema veze s medom, ali to je pitanje inspekcija. Pozivam kupce da kupuje bagremov med zagorskih brega, zagorskih pčelara, jer ovdje garantiramo kvalitetu – rekao je župan. Dodao je da je u Zagorju registrirano 475 pčelara. – Pozivam sve ovom prilikom da sada kada smo zaštitili med na europskoj razini, da se certificiramo, jer na taj način se otvara dodatan prostor Krapinsko – zagorskoj županiji da zajedno s Pčelarskim savezom KZŽ kreiramo nove mjere kako bi povećali proizvodnju, dodatno brendirali ovaj sjajan proizvod te postigli veću cijenu na tržištu. Kvaliteta ovog proizvoda to i zaslužuje. Od iduće godine mi ćemo kroz mjere ruralnog razvoja ići prema certificiranim proizvođačima. Od sljedeće godine nećemo više raspisivati natječaje da se svi mogu javiti na natječaje. Prošle i pretprošle godine na godišnjoj razini smo davali 200 tisuća kuna da pomognemo proizvođačima u prehranjivanju jer nije bilo dovoljno hrane u prirodi, međutim, od sada ćemo takve natječaje imati samo ako će biti loša godina, ako će mraz ili koja elementarna nepogoda uništiti bagrem. Ako ćemo imati normalnu godinu kao što je ova, natječaj će ići samo prema certificiranim proizvođačima i bit će pojedinačno puno veći iznosi – najvio je Kolar. Konferenciji su prisustvovali predsjednik Saveza pčelarskih udruga KZŽ Dragutin Jureša i prva tri certificirana proizvođača zagorskog bagremovog meda Zdravko Bedniković, Josip Krog i Radovan Herceg, koji su zahvalili Županiji na potporama.

 

 

 

 

Još članaka iz "Krapina"

Facebook