Prethodni članak
Sljedeći članak

OVA DJECA TO ZNAJU: Neandertalci su mogli izliječiti teške ozljede ljekovitim biljkama

U sklopu 23. Edukativno – muzejske akcije


U vremenu trajanja 23. Edukativno-muzejske akcije u Muzeju krapinskih neandertalaca organizirane su različite aktivnosti za djecu i mlade.

Poseban naglasak programa bio je na prapovijesnom načinu liječenja odnosno na spoznajama da su i neandertalci mogli izliječiti teške ozljede te da su pritom koristili ljekovite biljke. Na tu temu, u sklopu akcije izdan je i tiskani edukativni materijal pod nazivom „O prapovijesnom liječenju, neandertalcima i ljekovitom bilju“. Za 6. razred OŠ August Cesarec iz Krapine organizirane su radionice „Biljke Hušnjakova i okolice“ tijekom kojih su učenici izrađivali svoj herbarij. Učenici su s nastavnicom biologije Natalijom Ilić prikupljali biljke u pratnji biologinje Petre Bralić iz Javne ustanove za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode KZŽ te autorice programa Lorke Lončar Uvodić.

Prikupljale su se lijeska, poljska preslica, tratinčica, maslačak, bršljan, medvjeđi luk, jelenji jezik, kopriva, jasen i breza, a učenici su učili o njihovim svojstvima, ljekovitom, ali i mogućem otrovnom djelovanju. Na samom Nalazištu Hušnjakovo saznali su zanimljivosti o načinu liječenja iz vremena neandertalaca, a cijeli obilazak je završio u Prapovijesnom parku gdje su djeca upoznala ginko koji se ubraja u najstarije preživjelo drveće na Zemlji. Nakon tri tjedna sušenja biljaka, učenici su se vratili u Muzej i izradili svoje herbarije koji će ih podsjećati na Hušnjakovo, Muzej i prirodu koju treba čuvati jer skriva najveće darove.

Još članaka iz "Krapina"

Facebook