Prethodni članak
Sljedeći članak

Poduzetnički bum povijesnog grada

Produzetnička zona Krapina Nova-Zapad izazvala je veliko zanimanje kod poduzetnika i obrtnika vrlo raznolikog spektra po


Produzetnička zona Krapina Nova-Zapad izazvala je veliko zanimanje kod poduzetnika i obrtnika vrlo raznolikog spektra poslovanja. Infrastruktura je dovedena do zone, riješeno je pitanje ceste. Cijena kvadrata je 200 kuna. Grad pokazuje brigu i za svoje tvrke, ostavivši van prodaje tri parcele koje su namijenjene za Krakom i Pekom.



Natječaj koji je otvoren za prodaju građevnog zemljišta u poduzetničkoj zoni Krapina Nova-Zapad i traje do 23. listopada, izazvao je dosta velik interes ne samo poduzetnika već i javnosti. Prema riječima krapinskog gradonačelnika Josipa Horvata, ponude za natječaj do sada je već uzelo osam zainteresiranih tvrtki. Cijena kvadrata iznosi početnih 200 kuna, a ponuda se može dati za najviše dvije parcele. Baš za otkup po dvije parcele zainteresirane su dvije tvrtke jer postoji mogućnost njihovog spajanja. Najveći koeficijent izgrađenosti parcele je 0,5. Prodaje se ukupno osam parcela.

- O zoni i parcelama su se raspitivala i dva trgovačka lanca iako u zoni trgovina nije planirana. Ja ipak nisam nesklon tome. Kad smo došli na vlast otkupljeno je bilo oko 53.000 kvadrata zemljišta. Potrudili smo se otkupiti ostatak i uobličili zonu u jednu cjelinu – rekao nam je gradonačelnik Horvat.

Tri rezervirane parcele

Zanimljivo je da Grad nije na prodaju ponudio tri parcele. One su ostavljene za potrebe Krakoma i Pekoma jer će se oni uskoro morati seliti iz centra Krapine i stambenih zona gdje su sada smješteni. Riješeno je pitanje ceste za zonu koja će biti spojena s cestom za novu trafostanicu. Završeno je dovođenje plina i vode uz glavnu cestu, odvodnja oborinskih voda, a prošlog je tjedna započelo rješavanje odvodnje fekalnih voda. Također je raspisan i natječaj za izgradnju ceste koja će prolaziti kroz zonu, a koja je duga oko 300 metara.
Vezano uz uređenje zone, Gradsko poglavarstvo predložilo je u izmjeni proračuna njegovo smanjenje za 550.000 kuna.

- Razlozi za to su sljedeći. Mi smo planirali 5 milijuna kuna kapitalne pomoći za zonu, ali smo dobili 2.350.000 kuna. No, financiranje ceste smo riješili na drukčiji način, tako da se ona neće graditi iz proračuna. Od Ministarstva očekujemo još milijun do milijun i pol kuna za infrastrukturu – objasnio nam je gradonačelnik Horvat i dodao kako će cesta imati koridor od 21 metra s biciklističkom stazom i nogostupom, kako poduzetnička zona ne bi bila zatvoreni prostor samo za poduzetništvo.

Kad smo kod komunalne infrastrukture, valja spomenuti kako je gotova dokumentacija za postavljanje DTK mreže u Krapini. Do sada je ove godine asfaltirano 11 kilometara nerazvrstanih cesta, ostaje još tri do kraja godine. Radi se potporni zid kod crkve, kao i pristupna rampa prema HZZO-u.

Poduzetnička zona Krapina Nova-Zapad

Poduzetnička zona Krapina Nova-Zapad prostire se u jugozapadnom dijelu Krapine od pogona bivše Keramike na sjeveru te preme Velikoj Vesi na jugu na oko 43 hektara površine. Nalazi se zapadno od željezničke pruge ispod stambenog naselja Bobovje i Pristava Krapinska do nove autoceste (odnosno od nerazvrstane ceste za naselje Bobovje do trase nove autoceste). Prometno je povezana s Ulicom Frana Galovića, a prema prostornom planu predviđena je gradnja cesta za spoj na D-1 (tzv. zagorsku magistralu) i na čvor Krapina, autoceste Zagreb-Macelj.

Grad Krapina otkupio je do srpnja 2006. godine zemljište površine oko 87.000 kvadrata, dok je preostalo zemljište u privatnom vlasništvu. Za otkupljeno zemljište izrađeni su i provedeni parcelacioni elaborati kojim su formirane parcele pristupnih puteva i 13 građevinskih parcela te su riješeni svi imovinsko pravni odnosi, a parcele su upisane u katastarske i gruntovne knjige u vlasništvu Grada Krapine. Minimalna veličina građevne čestice je 2.000 kvadrata, a najveća visina sljemena građevina je 12 metara.

Grad je ishodio lokacijske dozvole za izgradnju proizvodno-poslovnih građevina stupnja dovršenosti „roch-bau“, a za privođenje konačnoj namjeni investitor je dužan na svoj trošak ishoditi posebnu lokacijsku dozvolu uključivo s izradom potrebne projektne dokumentacije te snosi troškove za izdavanje lokacijske dozvole. Komunalni doprinos plaća se 15 ili 20 kuna po mł ovisno o namjeni objekta.

Grad Krapina poduzetnicima nudi pogodnost u obliku oslobađanja plaćanja komunalne naknade i plaćanja poreza na tvrtku 100% u prvoj godini poslovanja, 50% u drugoj i 25% u trećoj te omogućuje obročno plaćanje komunalnog doprinosa.

Još članaka iz "Krapina"

Facebook