Prethodni članak
Sljedeći članak

PROJEKT ENJOYHERITAGE OKUPLJA 7 PARTNERA IZ SLOVENIJE I HRVATSKE

Dijana Hršak ispred JU za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode KZŽ danas je predstavila dio rezultata projekta


Danas, s početkom u 11.00 sati u Kući Europe u Zagrebu predstavljeni su rezultati projekta „ENJOYHERITAGE, Inovativni interpretacijski pristupi za održivo korištenje baštine u smjeru održivog turizma za mlade“. Projekt ENJOYHERITAGE sufinanciran je sredstvima EU iz Europskog fonda za regionalni razvoj u okviru programa Interreg V-A Slo – Hrv. Projekt okuplja 7 partnera iz Slovenije i Hrvatske: Općinu Slovenska Bistrica kao vodećeg partnera, Zavod Republike Slovenije za zaštitu prirode (jedinica Maribor), Institut za turizam Maribor – Pohorje, Javnu ustanovu za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Krapinsko – zagorske županije, Park prirode Žumberak – Samoborsko gorje, Grad Ozalj i Općinu Vrsar.

ZAJEDNIČKI CILJ PROJEKTA ENJOYHERITAGE je zaštita i promicanje prirodnih i kulturnih resursa, očuvanje naseljenosti ruralnih područja i podizanje svijesti javnosti o održivom prirodnom razvoju. Glavni cilj projekta je razvoj održivog obiteljskog turizma u pograničnom području na temelju privlačne interpretacije prirodne i kulturne baštine.

PROJEKT UKLJUČUJE razmjenu prakse i znanja te razvijanje zajedničke strategije za održivo upravljanje zaštićenim područjima s obje strane granice sa svrhom postavljanja smjernica za prekogranično povezivanje te upravljanje posjetiteljima i ciljanim skupinama svih sudionika. Sadržaji su namijenjeni mladima tijekom različitih razdoblja odrastanja, a svaki partner na svojem području ima svoju tematsku priču - dio sadržaja koji omogućava povezivanje u cjelinu, u novi prekogranični turistički proizvod. Važnu podršku za doživljajne programe, predstavljaju programi za podizanje svijesti posjetitelja o važnosti i odgovarajućem odnosu prema prirodnoj i kulturnoj baštini, sa ciljem da se u mladima potakne interes za očuvanje zaštićenih područja i u budućnosti.

VRIJEDNOST I TRAJANJE PROJEKTA

Ukupna vrijednost projekta iznosi 1.221.554,00 EUR, od tog iznosa visina sredstava EFRR je 1.038.312,39 EUR. Projekt je započet 1. listopada 2016., a završava u ožujku ove godine.

Rezultate Projekta ENJOYHERITAGE danas su predstavili:

Martina Zanjkovič, predstavnica Općine Slovenska Bistrica,

dr. Jurij Gulič ispred Zavoda Republike Slovenije za  zaštitu prirode (jedinica Maribor),

Bernarda Karo ispred Instituta za turizam Maribor – Pohorje,

Kristijan Brkić, prof., ispred JU Park prirode Žumberak – Samoborsko gorje,

Dijana Hršak ispred JU za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Krapinsko – zagorske županije,

Toni Šarić iz Odsjeka za proračun, financije i gospodarstvo Grada Ozlja,

Manuela Hrvatin ispred Općine Vrsar, ujedno moderatorica Konferencije.

Konferenciju su otvorili Kontići, simpatični animatori, promotori Kontija - posebnog rezervata šumske vegetacije u Vrsaru dok je uvodne riječi i kratak osvrt na trogodišnji angažman „članova obitelji“ – partnera ovog projekta, prezentirala Manuele Hrvatin, moderatorica završne konferencije, ujedno i koordinatorica projekta Enjoyheritage ispred Općine Vrsar. Hrvatin nije skrivala zadovoljstvo postignutim rezultatima i projektom, koji je zaokružena priča - novi proizvod u ponudi turistički orijentirane destinacije, općine Vrsar. Njihov projekt povezuje pet interpretacijskih točaka na 9,5 km dugoj stazi. Hrvatin je istaknula kako su njihovi Kontići postali brand, što svakako ostaje trajna vrijednost, koja će kroz inovativnu interpretaciju stvarati doživljaj lokaliteta. Riječ je o baštini koju svakako treba upoznati i usmenom predajom pronositi, kako kroz buduće generacije, tako i uz pomoć posjetitelja destinacije. Povezanost je riječ koju je Hrvatin često isticala tijekom konferencije - kada se spominjala povezanosti tematskih sadržaja lokaliteta kroz jednodnevne programe za pojedinačne i grupne posjetitelje, ali i kada bilo riječi o dodatnom angažmanu na razvijanju ruta, koje povezuju destinacije – partnere projekta. Ukoliko se stvore uvjeti za realizaciju projekta Enjoyheritage 2, Hrvatin ističe da će Vrsar, u „nastavku“ provedbe svojih i partnerskih ciljeva doprinositi u smislu inovativnosti sadržaja i snažnije povezanosti mladih s baštinom na području općine Vrsar.

Martina Zanjkovič, predstavnica Općine Slovenska Bistrica, koja je bila nositelj projekta ENJOYHERITAGE, istaknula je brojne vrednote koje su potencijal Slovenske Bistrice i nebrojene mogućnosti koje su temelj svih, iz projekta proizašlih programa za mlade, individualne i grupne posjetitelje.

dr. Jurij Gulič ispred Zavoda Republike Slovenije za  zaštitu prirode (jedinica Maribor) istaknuo je da projekt Enjoyheritage nije sam sebi svrha i neće biti aktualan samo za vrijeme trajanja projekta, već i u budućnosti, kao trajno nasljeđe mladima. Programi projekta mladima osiguravaju prihvatljive i dostupne komunikacijske alate kako bi se s minimalno izdvojenog vremena jednostavno i na koristan način zbližili s prirodom i njenim neprocjenjivim vrednotama. Dr. Gulić ne dvoji oko novog angažmana ukoliko krenu pripreme projekta Enjoyheritage 2.

Bernarda Karo, ispred Instituta za turizam Maribor – Pohorje ističe kako je Institut za turizam Maribor – Pohorje, kao partner, tijekom provedbe projekta koordinirao sve aktivnosti vezane na promociju vrednota fantastičkih putova, koji povezuju dionike projekta. Promocija je uključivala umrežavanje objavljenih informacija na društvenim mrežama i drugim komunikacijskim kanalima te izradu klasičnih tiskanih materijala, koji će biti dostupni posjetiteljima svakog lokaliteta. Napravljeni su jednodnevni paketi prilagođeni potrebama djece i obitelji, ali i drugim posjetitelja. Cilj je, probuditi znatiželju i osigurati pristupačan 'digitalni kompas' kroz aplikaciju, čija je svrha orijentacija na svakom lokalitetu, kako bi se sa što više kvalitetnog sadržaja osiguralo i kvalitetno ispunjeno slobodno vrijeme

Kristijan Brkić, prof., ispred JU Park prirode Žumberak – Samoborsko gorje istaknuo je da Ustanova kao partner za cilj imala prikupiti dodatna iskustva, približiti mladima važnost boravka u prirodi i doprinijeti očuvanju prirode na području predivnog Parka prirode Žumberak – Samoborsko gorje.

Toni Šarić iz Odsjeka za proračun, financije i gospodarstvo Grada Ozlja spomenuo je tijekom izlaganja kako je Grad Ozalj tek prije nekoliko godina počeo ozbiljnije promišljati održiv razvoj svog područja i uz iznimne napore locirao potencijal, koji kroz sve više projekata nekada derutnim objektima izvan svake funkcije daje sasvim novi smisao. Kroz program Enjoyheritage naglasak je stavljen na edukativne programe za mlade, koji će stvoriti uvjere za zaštitu i očuvanje baštine, ali i povezanost lokalnog i turistički konkurentnog u korist održivog razvoja grada Ozlja. Šarić je iskoristio priliku i sve prisutne pozvao na druženje, koje će se ove subote održati u prekrasnom  LOVIĆU PREKRIŠKOM. Riječi zahvale svim sudionicima projekta izrazila je i vidno zadovoljna rezultatima projekta, gradonačelnica Grada Ozlja, Gordana Lipšinić.

Dijana Hršak ispred JU za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Krapinsko – zagorske županije, istaknula je kako je za Ustanovu ovo bilo važno iskustvo i iskorak u dosadašnjem radu obzirom da im je to ujedno i prvi EU projekt. Osim radnog paketa promotivnih materijala za koji je JUKZŽ bila u projektu zadužena, ponosni su i na aktivnosti vezane za izradu avanturističkih programa. Ustanova je uredila Kružnu stazu Kušnjakovo u Krapini, a polazišna točka projekta bio je Paleontološki Spomenik prirode Hušnjakovo, ujedno i prva zaštićena prirodna vrijednost na području KZŽ (1949. godine), što ga ujedno čini poznatim i priznatim lokalitetom neandertalskog čovjeka, koji dokazuje  postojanje života na ovom prostoru prije 125.000 godina. Kružna staza Hušnjakovo duga je 2,5 km i povezuje tri važne lokacije, koje čine tematsku cjelinu prostora – Muzej krapinskih neandertalaca i paleontološki spomenik prirode Hušnjakovo, obližnje jezero Dolac i ruševnu kapelu Sveta tri kralja (najvišu točku staze). Staza je namijenjena posjetiteljima svih dobnih uzrasta, a naročito mlađoj populaciji. Benefiti ovog lokaliteta svakako su edukacija i rekreacija. Na stazi se nalazi osam interpretacijskih točaka s elementima kao što su: interaktivne ploče, geološki stup, špilja s pogledom i vremeplov u obliku tobogana, a na kojima se nalaze zanimljivosti o životu neandertalaca. Vremeplov kreće 2018. god., kada je staza otvorena, i putuje do prije 125.000 godina, kada su na ovom prostoru živjeli neandertalci. Staza se može obići i uz pomoć mobilne aplikacije Enjoyheritage.

Važno je istaknuti da je grad Krapina kroz projekt Enjoyheitage dobio novi sadržaj u turističkoj ponudi sa ciljem produženja boravka posjetitelja na području Krapine. Na kraju izlaganja Dijana Hršak zahvalila je partnerima projekta na izvrsnom iskustvu, idejama i postignutim rezultatima, a Gradu Krapina i KZŽ na podršci tijekom realizacije istog. Obzirom na dobre rezultate nameće se potreba sudjelovanja u najavljenom Enjoyheritage 2 u kojem bi, prema mišljenju Dijane Hršak, Ustanova išla u smjeru promocije i nadogradnje odnosno proširenja sve do samog Nalazišta.

ENJOYHERITAGE

Iskusite neponovljive obiteljske doživljaje prirodne i kulturne baštine u SLOVENSKOJ BISTRICI, KRAPINI, SAMOBORU, OZLJU i VRSARU .

Prošećite BISTRIČKOM STAZOM : od tajanstvenog bistričkog baroknog dvorca do kanjona Vintgar, zatim produžite do rekreacijskog centra na Trima kraljevima i nastavite do neokaljane prirode, koja okružuje Crno jezero na Pohorju.

Upoznajte prirodne i kulturne znamenitostina kružnoj stazi HUŠNJAKOVO u Krapini pomoću interpretacijskih i multimedijskih sadržaja. Isprobajte vremeplov u obliku tobogana, geološki stup i infoskop, koji prikazuju zanimljive činjenice o životu neandertalaca.

Poučnu stazu "Gdje voće zri" pronaći ćeteu prekrasnom LOVIĆU PREKRIŠKOM , skrivenom od očiju mnogobrojnih turista. Nedaleko se nalazi srednjovjekovni grad Ozalj, čije ulice kriju mnoštvo zanimljivih priča.

U netaknutim šumama Parka ŽUMBERAK krije se arheološka baština u obliku nalazišta BUDINJAK ,koje sadržava najvažniji arheološki nalaz Kneževski tumul 139. Radi se o jednom od najvažnijih predmeta arheološke baštine u Hrvatskoj, a za potrebe obilaska postavljena je rekonstrukcija.

STAZA SV. ROMUALDA još je jedna interesantna staza u sklopu projekta, kojom se možete prošetati ili provozati električnim biciklom te istraživati mozaike u Vrsaru , crkvu sv. Marije od Mora, prekrasni Limski kanal sa zaštićenim okolišem i rezervat u moru, šumu Kontija kao posebni rezervat šumske vegetacije te samostan sv. Mihovila u Kloštru.

ENJOYHERITAGE – više informacija potražite na adresi: http://enjoyheritage.eu/

http://enjoyheritage.eu/27/opis-projekta 












Još članaka iz "Krapina"

Facebook