Prethodni članak
Sljedeći članak

Proračun Krapine narastao na pristojnih 44.100.000 kuna

Poglavarstvo grada Krapine donijelo je prijedlog prve izmjene ovogodišnjeg proračuna koji bi trebao iznositi 44.100.000


Poglavarstvo grada Krapine donijelo je prijedlog prve izmjene ovogodišnjeg proračuna koji bi trebao iznositi 44.100.000 kuna u što su ukalkulirani i prihodi od prodaje nekretnina u gospodarskoj zoni. Povećanje prihoda od poreza na dohodak od nesamostalnog rada iznosi oko 3.700.000 kuna.

Kapitalne pomoći iz državnog proračuna povećavaju se za 7 milijuna kuna, a tu je i temeljem ugovora s Phyrin Motorwayom o sanaciji cesta koje su se koristile pri izgradnji autoceste dodatnih 800.000 kuna za sanaciju cesta. Ukupno se prihodovna strana povećala za 14.650.000 kuna, što je oko 47 posto.

Kako ističe gradonačelnik Josip Horvat, Krapina je jedna od rijetkih zagorskih jedinica lokalne samouprave koja je proračun donijela u zakonskom roku prošle godine.

- U proračun tako nismo uključili prihodovnu stranu temeljem novog Zakona o izmjenama i dopunama zakona o financiranju jedinica lokalne samouprave, znači povećanje postotka poreza na dohodak koji ostaje gradu Krapini. Tako u tom dijelu imamo izmjenu, a i zbog uređenja Festivalske dvorane i određenih sredstava kapitalnih pomoći iz državnog proračuna. Ugovori su potpisani, sredstva će pristizati prema dostavljanim fakturama u državni proračun –zadovoljan je gradonačelnik. U proračun su ukalkulirana i sredstva od prodaje parcela u gospodarskoj zoni za što će ići novi natječaj. Krakom i Pekom iskoristili su dio koji je grad za njih sačuvao jer se moraju izmjestiti iz urbanog gradskog područja. Područja na kojima se nalaze, prostornim planom definirana su kao stambeno-poslovne zone. Slično je i s pogonom HEP-a.

Nema prodaje plinovodne mreže

Iz proračuna je kao zanimljiva stavka isplivala ona koja je namijenjena otkupu plinovodne mreže na području općina Mihovljan i Novi Golubovec. Nije uobičajeno da jedna jedinica lokalne samouprave kupuje infrastrukturu na području druge.

- Možda nije bilo uobičajeno, no kako je Krakom distributer na tom području, mi smo se odlučili na kupnju. Imamo i pravo prvokupa. Tu ne vidim ništa čudno. Temeljem novog Zakona o tržištu plina, bit će bitno da lokalna samouprava ima mrežu u svom vlasništvu jer svašta se može dogoditi. Primjerice, ako prodaju svoju distributivnu mrežu, distributer jednostavno može reći da mu se ne isplati transportirati plin do pet kuća u nekom zaselku i prekinuti opskrbu. Opskrba plinom nije komunalna djelatnost, nego je na ekonomskim osnovama. Ako je vlasnik lokalna samouprava, veća je mogućnost da se to neće dogoditi. Pokušali smo sagledati dalje. Kad se tržište isprivatizira, a ima velikog interesa za distribuciju plina jedna takva mogućnost postoji. Mi ni u kom slučaju ne želimo nešto prodavati. Prodaja je dugoročno promašaj i šteta za građane – mišljenja je gradonačelnik Horvat, a poznato je da Krakom po zakonu mora iz svojih djelatnosti izdvojiti distribuciju plina i osnovati novu tvrtku kćer.


Gradonačelnik Josip Horvat

Subvencije i raspodjela spomeničke rente

Rebalansom proračuna povećana je i stavka za subvenciju poljoprivrede. Do sada je to bilo 0,2 posto rashoda. Dodatnih 100.000 kuna planirano je za sufinaciranje nabave loznih cijepova i voćnih sadnica. Za lozne cijepove minimalna količina je 100 komada, subvenija je 4 kune po komadu, za voćne sadnice je minimalno 10, a subvencija je 5 kuna. Na njih imaju pravo svi bez obzira da li su upisani u upisnik.

Mijenja se i model sufinanciranja prijevoza srednjoškolaca. Do sada su subvencije dobivali učenici SŠ Krapina čija je karta bila skuplja od 250 kuna. Sada 50 posto sufinancira Županija, a Grad će sufinancirati 50 posto svim učenicima s područja Krapine bez obzira na školu u koju idu.

Razgovaralo se i o Pravilniku o raspodjeli spomeničke rente u užoj zaštićenoj gradskoj jezgri.

- Mnogi smatraju da je Grad nametnuo spomeničku rentu, što nije točno. Ona ide sukladno zakonu. Dio pripada Ministarstvu, dio Gradu. Još prošle godine jedan dio sredstva utrošili smo za uređenje zgrade magistrata, a dio za uređenje dijela starog grada. Ove godine smo odlučili da s 50 posto sredstava, što je oko 100.000 kuna, sufinanciramo uređenje zgrada, pročelja i krovišta fizičkih ili pravnih osoba. Imamo nekoliko programa, uređenje pročelja, uređenje stolarije s ulične strane i uređenje kompletnog krovišta i limarije, a tu su i konzervatorsko-restauratorski radovi na nekim istaknutim dijelovima zgrade. Sufinanciramo maksimalno 50 posto, što je za pročelje maksimalno 10.000 kuna, a za ostale radove maksimalno 20.000 kuna. Svi se mogu javiti, a prednost imaju oni čija zgrada ima posebnu povijesnu vrijednost, kao i oni koji namjeravaju uređivati cijeli objekt, s tim da mogu koristiti jedan program godišnje – objasnio nam je gradonačelnik Horvat.


Još članaka iz "Krapina"

Facebook