Prethodni članak
Sljedeći članak

Zaustaviti nasilje u školama

Podaci istraživanja pokazuju visoku stopu nasilja među djecom osnovnoškolskog uzrasta, pri čemu se osnovne škole August


Podaci istraživanja pokazuju visoku stopu nasilja među djecom osnovnoškolskog uzrasta, pri čemu se osnovne škole August Cesarec i Ljudevit Gaj ne izdvajaju iz negativnog prosjeka

U prostorijama OŠ August Cesarec u Krapini, održan je sastanak na kojem je predstavljen UNICEF-ov program Škola bez nasilja – Za sigurno i poticajno okruženje u školama. U program, koji se provodi od 2004. godine, uključeno je 100 osnovnih i 16 srednjih škola diljem Hrvatske, a među njima i OŠ August Cesarec i Ljudevit Gaj iz Krapine.

Osim dosadašnjeg rada, predstavljen je i plan daljnjeg razvoja projekta u kojem bitnu ulogu, osim škole i roditelja koji su već uključeni u projekt, zauzima i lokalna zajednica koju se ovim sastankom željelo informirati i potaknuti na buduću suradnju. Jer, istaknuto je, nasilje u školama nije isključivo problem škola, već i obitelji i lokalne zajednice.

Ukratko, ovim se projektom želi ukinuti nasilje u osnovnim i srednjim školama u Hrvatskoj. Podaci istraživanja pokazuju visoku stopu nasilja među djecom osnovnoškolskog uzrasta, pri čemu se osnovne škole August Cesarec i Ljudevit Gaj ne izdvajaju iz negativnog prosjeka. Upravo se zbog toga i krenulo u projekt čiji je cilj prevencija nasilnog ponašanja putem edukacije učenika, učitelja i roditelja te intervencija – popravljanje štete i zaštita učenika koji trpe nasilje.

Konačni cilj projekta, kako je objasnila voditeljica projekta Dejana Bouillet s Instituta za društvena istraživanja, zaustavljanje je nasilja u školama, stvaranje »percepcije svih sudionika odgojno-obrazovnog procesa da je škola postala osjetljivija, poticajnija i sigurnija za djecu.

Sustav vrijednosti

-Djeca moraju uobličiti sustav vrijednosti u kojem nema mjesta nasilnom ponašanju. Kako to postići? Najvažnija je edukacija učitelja putem radionica, te rad s učenicima kroz nastavu, ali i izvannastavne aktivnosti, tematske radionice i sl. Jednako je tako bitna i suradnja s roditeljima i lokalnom zajednicom, pošto je nasilje najčešće, osim na školskim hodnicima i igralištima, na putu od škole do kuće. Edukacijom djeca, ali i roditelji, usvajaju pravila nenasilnog ponašanja i mjere discipliniranja nasilja, stvara se zaštitna mreža te se razvijaju socijalne vještine i sposobnosti i socijalna odgovornost, što bi trebalo dovesti do prestanka ili barem smanjenja nasilja među djecom osnovnoškolskog uzrasta- zaključila je.

Dio aktivnosti programa već je proveden, edukacija učitelja, donošenje razrednih pravila, pravila na razini škole, protokola u postupanju u slučaju kršenja pravila, tematskih roditeljskih sastanaka, a dio tek treba provesti: edukacija roditelja, organiziranje radionica za djecu, ali i roditelje, stvaranje 'mirnog kutka' u školi i drugo.

UNICEF-ov se program financira isključivo donacijama građana pa je stoga ovo ujedno i poziv svim zainteresiranim građanima da se i sami uključe u program putem financijskih ili materijalnih donacija opreme ili usluga.

Još članaka iz "Krapina"

Facebook