Prethodni članak
Sljedeći članak

IZBJEGNITE IH: Zbog ovih jutarnjih navika osjećamo se umorno cijeli dan


Način na koji započinjemo dan često određuje kako ćemo se osjećati do kraja dana. Iako svi volimo ideju produktivnog jutra, istina je da neke jutarnje navike zapravo sabotiraju razinu energije, koncentraciju i raspoloženje. Ponekad se osjećamo iscrpljeno već sredinom jutra, a da ni ne shvaćamo kako je dio problema krenuo čim smo otvorili oči, piše Index.

Stručnjaci upozoravaju da određeni obrasci ponašanja ujutro mogu poremetiti prirodni ritam tijela i potaknuti umor, razdražljivost ili čak pojačanu žudnju za nezdravom hranom. Dobra vijest je da su ti obrasci često jednostavni za promijeniti, ali prvi korak je prepoznati ih. Evo o kojim je navikama riječ.

1. Odgađanje alarma

Pritiskanje tipke za odgodu možda nam daje osjećaj da smo "ukrali" još nekoliko minuta sna, ali zapravo može imati suprotan učinak. Razni stručnjaci ističu da ponovno tonjenje u san na samo pet do deset minuta može zbuniti mozak i narušiti ciklus buđenja, zbog čega se osjećamo još umornije kad konačno ustanemo. Umjesto da budemo svježi i spremni, osjećaj pospanosti se može protegnuti i kroz ostatak jutra.

2. Skakanje iz kreveta bez trenutka za sebe

Mnogi od nas odmah nakon buđenja uzimaju mobitele, provjeravaju poruke ili hitaju prema sljedećoj obvezi. No, nagli ulazak u dan bez trenutka tišine ili osnovne rutine (poput istezanja, dubokog disanja ili samo nekoliko minuta bez ekrana) može pojačati stres i ostaviti nas u "modu preživljavanja" od samog početka. Stručnjaci savjetuju da je kratka jutarnja rutina za prizemljenje ključ za stabilnu razinu energije.

3. Preskakanje doručka ili jutarnje hidracije

Nakon nekoliko sati sna, naše tijelo je blago dehidrirano i u potrazi za gorivom. Preskakanje vode i doručka može usporiti metabolizam, utjecati na koncentraciju i dovesti do naglih padova energije kasnije tijekom dana. Iako neki biraju preskočiti doručak zbog načina prehrane, stručnjaci napominju da čak i samo čaša vode i lagani, nutritivni obrok mogu učiniti veliku razliku u razini energije.

4. Izostanak bilo kakvog kretanja ujutro

Ako odmah nakon buđenja sjedimo ili ležimo duže vrijeme, tijelu šaljemo poruku da još nije vrijeme za "buđenje". Stručnjaci naglašavaju da lagano jutarnje kretanje – poput istezanja, kratke šetnje ili nekoliko minuta laganih vježbi – može potaknuti cirkulaciju, razbuditi tijelo i stabilizirati energiju. Nije nužno odmah odraditi puni trening, ali nekoliko pokreta koji aktiviraju tijelo može imati velik utjecaj na to kako se osjećamo tijekom dana.

 

Još članaka iz "Lifestyle"

Facebook