Prethodni članak
Sljedeći članak

Liječnici: 'Ove neizlječive bolesti ima puno više nego se mislilo'


U četvrtak, 14. studenog obilježio se Međunarodni dan dijabetesa. To je prilika za dizanje svijesti o ovoj raširenoj bolesti koju u Hrvatskoj ima oko 400 tisuća ljudi. Međutim prema novom istraživanju, u svijetu zapravo ima puno više slučajeva dijabetesa nego što se do sad mislilo, a velik dio njih nije liječena.

Prema tom istraživanju, u svijetu dijabetes ima više od 800 milijuna odraslih osoba, što je dvostruko više od ranijih procjena, a više od polovice njih starijih od 30 godina se ne liječi, Lancet je objavio procjene za 2022. godine, prenosi Zagreb.info.

Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) prethodno je procijenila da od dijabetesa u svijetu boluje 442 milijuna ljudi. U istraživanju se također navodi da se globalna stopa dijabetesa udvostručila od 1990., sa 7% na 14%, prvenstveno zbog rasta slučajeva u zemljama s niskim i srednjim prihodima.

Unatoč rastućem broju oboljelih u tim zemljama, stope liječenja jedva su porasle, dok su se u nekim zemljama s višim prihodima situacije poboljšale, što je dovelo do većeg jaza u dostupnosti liječenja. U subsaharskoj Africi samo 5-10% oboljelih prima liječenje, navodi  Jean Claude Mbanya, profesor s Kamerunskog sveučilišta Yaounde I. Liječenje dijabetesa, uključujući inzulin i druge lijekove, može biti skupo.

Veliki broj ljudi u opasnosti je od ozbiljnih zdravstvenih komplikacija”, upozorava Mbanya. Istraživanje je proveo NCD Risk Factor Collaboration u suradnji sa Svjetskom zdravstvenom organizacijom i to je prva globalna analiza koja uključuje procjene stope oboljelih i liječenja. Bazira se na više od 1000 studija koje pokrivaju više od 140 milijuna ljudi, kažu autori.

 

Iako u istraživanju nisu razdvojeni slučajevi dijabetesa tipa 1 i tipa 2, prijašnji dokazi upućuju na to da je većina dijabetesa kod odraslih tip 2, što je povezano s pretilošću i lošom prehranom, rekli su autori.

 

Još članaka iz "Lifestyle"

Facebook