MOŽE BITI OPASNO! Možemo li plastične vrećice za hranu upotrebljavati više puta?
Plastične vrećice za skladištenje hrane izuzetno su korisne u kuhinji. Mnogi ih koriste za pakiranje ručkova, čuvanje ostataka hrane i pripremu obroka za zamrzivač.
Jednokratne vrećice namijenjene su za bacanje nakon upotrebe, ali bi li se ipak mogle ponovno koristiti? S jedne strane, ponovno korištenje smanjuje otpad i štedi novac. S druge strane, te vrećice nisu namijenjene za višekratnu uporabu i takva upotreba može povećati rizik od bolesti prenosivih hranom. Kako bi saznali je li sigurno ponovno koristiti plastične vrećice, Real Simple je konzultirao stručnjake za sigurnost hrane koji su objasnili kada je to prihvatljivo, a kada rizik nije opravdan.
Možete li ponovno koristiti plastične vrećice?
Plastične vrećice za skladištenje hrane nisu dizajnirane za ponovno korištenje – one su jednokratne.
Međutim, postoje situacije u kojima ih je sigurno ponovno koristiti, što može pomoći u smanjenju otpada i uštedi novca. Sve ovisi o tome što je prije bilo pohranjeno u tim vrećicama te jesu li temeljito oprane i osušene. Ako je vrećica korištena za suhe, nemasne namirnice poput kruha ili keksa, može se ponovno upotrijebiti. No, ako je vrećica korištena za pohranu sirovog mesa, ribe, peradi, jaja ili mliječnih proizvoda, bakterije mogu ostati čak i nakon pranja.
Iako je moguće ponovno koristiti plastične vrećice jednom ili dva puta, prečesto ponovno korištenje može predstavljati rizik jer su vrećice obično izrađene od tanke polietilenske plastike koja s vremenom može dobiti pukotine u koje se mogu useliti bakterije. Umjesto toga, sigurnija i održivija opcija su stakleni spremnici za hranu ili vrećice za višekratnu uporabu.
Kako očistiti plastične vrećice
Čak i kada se koriste za pohranu suhih, nemasnih namirnica poput orašastih plodova, pereca, granole ili žitarica, vrećice je potrebno oprati i osušiti između upotreba. Prema stručnjacima, vrećice mogu zadržati čestice hrane i bakterije od prethodne uporabe. Stoga ih nježno, ali temeljito operite. Nemojte ih pretjerano grubo tretirati niti ih okrenuti naopako jer to može uzrokovati rupe ili kidanje. Umjesto toga, dodajte malo sapuna i tople vode u unutrašnjost vrećice, zatvorite je i protresite kako bi se otopina ravnomjerno rasporedila. Zatim otvorite vrećicu i mekanom stranom spužve nježno je protrljajte prije ispiranja. Konačan korak je bitan: Otresite višak vode i ostavite vrećicu otvorenu da se potpuno osuši. Nikada nemojte ponovno koristiti vlažne vrećice jer vlaga može potaknuti rast bakterija.
Imajte na umu da pranje plastičnih vrećica ne jamči njihovu sigurnost za ponovnu uporabu. Mikroorganizmi se mogu razviti unutar vrećice zbog mikroskopskih nepravilnosti u teksturi plastike.
Kako produžiti vijek trajanja plastičnih vrećica
Plastične vrećice nisu dugotrajne, ali s odgovarajućom njegom moguće ih je iskoristiti nekoliko puta. Prvo, držite ih dalje od topline. Toplina i topla voda mogu dodatno narušiti plastiku, što može rezultirati otpuštanjem kemikalija, dodataka ili mikroplastike u hranu. Kada perete vrećice, koristite mlaku vodu umjesto vruće. Također, preporučljivo je pričekati da se vruća hrana, poput svježe pečenog kruha, ohladi prije stavljanja u vrećice.
Držite ih dalje i od vlage, budući da vlaga može potaknuti rast mikroorganizama. Na primjer, kada pohranjujete oprano voće ili povrće unutar plastične vrećice, najprije ih osušite.
Kada baciti plastične vrećice
Ako želite biti potpuno sigurni, bacite plastične vrećice nakon svake uporabe. U većini slučajeva nije dobra ideja ponovno ih koristiti jer ne znate koje mikroorganizme mogu sadržavati. Stručnjaci preporučuju da se vrećice odmah odbace u sljedećim slučajevima:
Ako su prije bile korištene za pohranu životinjskih proizvoda.
Ako su bile izložene toplini.
Ako pokazuju znakove habanja, poput kidanja, rupa, mrlja ili neugodnih mirisa.
Ako pokazuju neobične mrlje ili mutnoću koja može biti plijesan.