Prethodni članak
Sljedeći članak

Ova namirnica iz kuhinje može biti itekako korisna za vaš vrt i voćnjak


Mnogi od nas početak dana ne mogu zamisliti bez šalice jutarnje kave. To znači i da većini ljudi na dnu lončića ili šalice ostane nešto taloga koji obično bace u smeće. No ako imate biljke, kanta za otpad je zadnje mjesto na kojem bi taj talog trebao završiti. Naime, talog kave izuzetno je koristan dodatak zemlji u kojoj rastu biljke, a pritom se i smanjuje količina otpada, piše Telegram.

Kako piše House Digest, talog kave poboljšava teksturu i pomaže drenaži tla te dodaje hranjive tvari koje potiču zdrav razvoja grana, lišća i plodova. To sve talog kave čini posebno korisnim i poželjnim dodatkom tlu za gnojidbu stabala u voćnjaku.

Hranjive tvari koje se nalaze u talogu kave uključuju kalcij i dušik, kao i tragove korisnih minerala, poput magnezija, fosfora i kalija, koji su svi dobri za poboljšanje kvalitete tla. Također blago pojačava kiselost tla, što je vrlo korisno za mnoge voćke, posebno za jabuke, koje vole blago kiselo tlo.

Kavom možete i zalijevati tlo

Osim što pomaže zdravlju tla, talog koji se koristi kao gnojivo za prihranu pomoći će i u odbijanju nepoželjnih štetočina, poput puževa kojima se ne sviđa tekstura kave na površini tla. Postoje i neki dokazi da kava također može odbiti komarce i ose jer njima smeta njezin miris. S druge strane, zemljani miris kave privući će gliste koje su korisne za vrt, pogotovo tamo gdje je posađeno drveće.

Postoji nekoliko načina za korištenje taloga kave kao gnojiva za dobrobit voćaka. Za tek posađene voćke umiješajte talog kave u zemlju prilikom sadnje. To će lagano povećati kiselost tla, dodati korisne hranjive tvari i stvoriti dobro drenirano okruženje tla. Kad se talog počne upijati u zemlju, tlo će otpustiti dušik i tako pomoći u formiranju zdravog lišća na voćki.

Ostacima kave može se zalijevati i tek posađene ili zrele voćke, no pod uvjetom da se kava potpuno ohladi. Ni slučajno nemojte biljke zalijevati toplom ili čak vrućom kavom jer ćete ih tako oštetiti. Ostatke kave možete skupljati u staklenku ili kantu kako biste ju sačuvali za zalijevanje drveća. To je najbolje činiti najviše jednom tjedno, a kavu biste pritom trebali do pola razrijediti vodom.

Izbjegavajte komercijalna gnojiva

Talog kave možete koristiti i kao malč. Jednostavno ga rasporedite u ravnomjernom sloju oko podnožja stabla, no izbjegavajte da izravno dodiruje biljku. Također, predebeli slojevi taloga mogu spriječiti upijanje vode u podnožju voćki jer talog može formirati čvrstu i nepropusnu koru.

A nakon sadnje stabla voćku možete nastaviti gnojiti talogom od kave i drugim dodacima za tlo. Ovisno o vrsti voćaka koje imate, one mogu imati različite potrebe za gnojivom, koja općenito imaju dvije glavne funkcije – poticanje rasta i poboljšanje stanja tla. Važno je pripaziti da biljci ne date previše gnojiva i ne radite to prečesto jer to može negativno utjecati na rast plodova. Nije loše izbjegavati komercijalna gnojiva kada god je to moguće i umjesto njih dodavati biljkama prirodne regeneratore tla, kao što su kompost, tresetna mahovina, drveni pepeo i – talog kave.

 

Još članaka iz "Lifestyle"

Facebook