Ovo je hrana koju nikada ne biste trebali doručkovati
Neke namirnice koje mnogi redovito konzumiraju ujutro zapravo mogu negativno utjecati na energiju, koncentraciju i cjelokupno zdravlje. Stručnjaci ističu da bi sljedeće vrste hrane trebalo izbjegavati na prazan želudac.
Slatke žitarice i industrijski pekarski proizvodi
Iako praktične i ukusne, mnoge gotove žitarice prepune su rafiniranog šećera. Osim što izazivaju nagli skok šećera u krvi, ubrzo nakon toga slijedi pad energije i osjećaj umora. Isto vrijedi i za kroasane, krafne i ostala peciva iz pekare – puno šećera, malo vlakana i proteina.
Voćni jogurti i aromatizirano mlijeko
Na prvi pogled djeluju kao zdrav izbor, no voćni jogurti često sadrže više šećera nego kolač. Iako sadrže nešto kalcija i proteina, dodatni šećeri narušavaju ravnotežu crijevne flore i potiču inzulinske skokove. Bolje je odabrati obični grčki jogurt i dodati svježe voće, savjetuje Dalmatinski portal.
Smoothiji i sokovi s puno voća
Iako puni vitamina, voćni sokovi i smoothiji koji sadrže samo voće sadrže velike količine fruktoze bez vlakana koje bi usporilo njezinu apsorpciju. To rezultira brzim porastom šećera u krvi. Idealna opcija je kombinacija povrća i voća, uz dodatak proteina ili zdravih masti.
Tost s namazima poput čokolade ili marmelade
Tost s čokoladnim ili voćnim namazima je popularan, ali nije hranjiv. Bijeli kruh bez vlakana i slatki namazi daju samo kratkotrajan osjećaj sitosti. Umjesto toga, bolja je opcija integralni kruh s avokadom, jajem ili namazom od orašastih plodova.
Pržena hrana i ostaci večere
Ostaci pizze, pomfrita ili mesnih prerađevina možda zvuče primamljivo, ali takva hrana opterećuje probavni sustav, osobito ujutro. Zasićene masti i sol mogu uzrokovati umor, nadutost i usporenost tijekom dana.
Bez doručka – skriveni rizik
I dok neki preskaču doručak u sklopu povremenog posta, za mnoge to znači pad koncentracije, razdražljivost i prejedanje kasnije tijekom dana. Važno je osluškivati vlastito tijelo, ali i birati kvalitetne izvore energije.
Kakav doručak je zapravo dobar?
Idealno bi bilo kombinirati proteine (jaja, jogurt, sir), zdrave masti (avokado, orašasti plodovi, maslinovo ulje) i složene ugljikohidrate (zobena kaša, integralni kruh, voće). Takav doručak daje stabilnu energiju i potiče dobar metabolizam.
Izbjegavanje pogrešnih izbora ujutro može značajno poboljšati kako se osjećamo tijekom dana – više energije, manje žudnje za slatkim i bolja koncentracija. Zato, sljedeći put kad posegnete za slatkim žitnim pahuljicama, možda se ipak odlučite za zobenu kašu s orašastim plodovima i voćem. Vaše tijelo će vam zahvaliti.