Ovo su četiri najbolje namirnice za sprječavanje bubrežnih kamenaca
Bubrežni kamenci nastaju kada se u mokraći nakupe kristalizirajuće tvari poput oksalata, mokraćne kiseline ili kalcija. Uzroci mogu biti genetski, ali i povezani sa zdravstvenim stanjima poput dijabetesa, gihta (upale zglobova), infekcija mokraćnog sustava, visokog krvnog tlaka ili dehidracije. Bez obzira na uzrok, svatko tko ih je ikad imao potvrdit će - bol može biti izuzetno jaka, piše Index.
Dobra vijest je da postoji nekoliko načina kako ih možete spriječiti. Prvi i najvažniji je unos dovoljne količine vode. Drugi je uključivanje određenih namirnica koje pomažu stvaranju uvjeta u tijelu nepovoljnih za nastanak kamenaca.
"Općenito, prehrana bogata citratima, a siromašna soli i oksalatima najbolji je način za prevenciju bubrežnih kamenaca", kaže nefrologinja Raeeda Gheewala. Nefrologinja i skupina dijetetičarki su za portal Eating Well otkrile koje to namirnice više trebamo jesti.
Jogurt
Najčešći oblik bubrežnih kamenaca su kalcij-oksalatni kamenci. Oni nastaju kada se kalcij veže s oksalatom - tvari koja potiče kristalizaciju u mokraći. Iako se može činiti suprotno, veći unos kalcija kroz prehranu zapravo može pomoći u prevenciji.
"Kalcij se u želucu veže s oksalatom i sprječava njegovu apsorpciju u krv, čime se smanjuje prolazak oksalata kroz bubrege", objašnjava dijetetičarka Jen Hernandez. Zato se preporučuje u obroke i međuobroke uključiti tri porcije namirnica bogatih kalcijem, poput jogurta.
To je važno ako redovito jedete namirnice bogate oksalatima, poput špinata, badema, cikle, mekinja ili bijeloga graha. Kad su u pitanju dodaci prehrani s kalcijem, istraživanja pokazuju da oni mogu povećati rizik od nastanka kamenaca, stoga je bolje birati prirodne izvore kalcija.
Kefir
Kefir je još jedna izvrsna namirnica bogata kalcijem koja može pomoći u zaštiti od kamenaca. Dodatno, sadrži probiotike koji pogoduju zdravlju crijeva, a to posredno može smanjiti rizik od kamenaca.
"Bakterije koje žive u crijevima mogu pomoći smanjenju apsorpcije oksalata i upale u bubrezima, čime se smanjuje rizik od stvaranja kamenaca", objašnjava dijetetičarka Melanie Betz. Ako niste probali kefir, odlična je baza za smoothie. No, važno je s čim ga kombinirate - bobičasto voće, iako zdravo, može sadržavati visoke razine oksalata. Umjesto toga, koristite banane, breskve ili mango.
Naranče
"Agrumi poput naranči bogati su citratom, tvari koja snižava pH mokraće i tako otežava stvaranje kamenaca", kaže Hernandez za Eating Well. No, nisu svi citrusi jednako učinkoviti. Primjerice, jedno je istraživanje pokazalo da sok od naranče (i u manjoj mjeri limuna) smanjuje rizik, dok sok od grejpa može imati suprotan učinak.
Iako je sok od naranče koristan, sadrži dosta šećera, zato ga pijte umjereno ili jednostavno pojedite naranču i istovremeno unesite vlakna.
Mahunarke (slanutak i leća)
"Zamjena dijela životinjskih proteina (govedina, svinjetina, piletina, riba, plodovi mora) biljnim izvorima može pomoći u prevenciji", tvrdi Betz. Razlog tomu je što su životinjski proteini bogati purinima, tvarima koje povećavaju rizik od kamenaca.
Slanutak je dobar izvor proteina bez viška purina. Također je bogat vlaknima koja podržavaju zdrav mikrobiom crijeva. Uz to, ima nižu razinu oksalata od drugih mahunarki, što ga čini izvrsnim izborom. Leća je još jedan sjajan biljni izvor proteina, s malo purina i oksalata, a s puno vlakana.